Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin odchodzi, problemy zostają

30.04.2013

Dobrze się stało, że Jarosław Gowin zakończył dziś swój udział w rządzie Donalda Tuska. Ze swym reformatorskim zapałem i konserwatywnym światopoglądem nie pasował do ekipy Tuska od samego początku.

Tusk nigdy nie był konserwatystą, a o ryzykownych reformach – z wyjątkiem emerytalnej - zapomniał nazajutrz po wprowadzeniu się do gabinetu szefa rządu.

Gowin odchodzi, bowiem – jak to ujął Tusk – „spory światopoglądowe nie muszą dewastować polskiej polityki i rujnować kolejnego rządu”.  Z pewnością Gowin był bardzo kłopotliwym ministrem, szczególnie od chwili, gdy udało mu się wygrać z PSL przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie likwidacji części sądów rejonowych, a następnie przepchnąć przez Sejm pierwszy pakiet deregulacyjny. Najgroźniejsze było jednak wykazanie przez Gowina, że w PO jest sporo posłów, którzy nie akceptują zarządzonego przez premiera zwrotu na lewo (sprawa związków partnerskich). Od tej chwili usunięcie Gowina z rządu było sprawą przesądzoną, nie był tylko jasny termin tej decyzji. Osobiście obstawiałem, że nastąpi to dopiero latem, w ramach zapowiadanej od dawna rekonstrukcji rządu. Tym bardziej, że usunięcie Gowina w zaledwie kilka dni po zdymisjonowaniu ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego robi – nawet na początku długiego weekendu – fatalne wrażenie. Co więcej czyni wielce prawdopodobnym, że z braku innych tematów media będą to wydarzenie roztrząsać przez cały najbliższy tydzień. Nie wydaje mi się, by pomogło to poprawić słabnące notowania rządu i samego premiera.

Najciekawsze jest jednak pytanie o polityczną przyszłość Jarosława Gowina. Ci, którzy zakładają szybki rozłam w PO, skutkujący utratą większości przez rząd, raczej się przeliczą. Zapewne Gowin mógłby pociągnąć za sobą kilku niezadowolonych posłów PO, ale w obecnej sytuacji byłaby to droga w polityczną przepaść. Nie wątpię, że Gowin będzie teraz do tego kroku namawiany przez „życzliwych” mu polityków PiS. Wydaje się jednak, że zamiast podążać – tyle, że w przeciwnym kierunku – niesławną drogą Joanny Kluzik-Rostkowskiej, Gowin postanowi zaczekać i za dwa-trzy lata, gdy Tusk ze Schetyną ostatecznie się wykrwawią, zagrać o przywództwo Platformy Obywatelskiej. Jeśli w PO, na co się zanosi, walka z Tuska ze Schetyną doprowadzi do wprowadzenia zasady wyboru lidera bezpośrednio przez wszystkich członków partii, wówczas przed Gowinem pojawi się realna szansa o walkę o sukcesję. Wszak gdzie dwóch się bije…

Antoni Dudek

[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook