Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Lepiej nadajemy się do rządzenia

28.12.2016

- Zdecydowanie lepiej nadajemy się do rządzenia Polską niż obóz dzisiejszej opozycji - stwierdził wicepremier Jarosław Gowin.

- Od samego początku, kiedy doszło do tej okupacji sali sejmowej mówiłem obie strony powinny cofnąć się o ten krok. (…) Rozmawiamy z opozycją. Mówię to za siebie, ale wiem też, że trwają inne rozmowy. Są politycy po jednej i po drugiej stronie i to bardzo ważni politycy, kluczowi politycy, którzy chcieliby wyjścia z tego impasu i na razie brakuje pomysłu - powiedział Jarosław Gowin, komentując w rozmowie na antenie Radia Zet kryzys parlamentarny i okupujących salę plenarną posłów części opozycji. Wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego odpowiadał również na sugestie (będące nadziejami dużej części Salonu III RP), według których Gowin miałby wyprowadzić z rządu kilku posłów i tym samym rozbić większość rządową.

Jestem absolutnie pewien, że druga strona tego konfliktu byłaby dla mnie stroną niewłaściwą. Co więcej, że dużo większa część odpowiedzialności za to, co się wydarza, spada na opozycję, a raczej na tą część, którą Adam Bielan bardzo trafnie określa mianem frakcji rewolucyjnej Platformy Obywatelskiej. (…)

- Zdecydowanie lepiej nadajemy się do rządzenia Polską niż obóz dzisiejszej opozycji. W 2019 roku dojdzie do starcia gigantów - naszym konkurentem będzie zjednoczona opozycja, na czele z Donaldem Tuskiem. Współpracowałem z nim i nie widzę możliwości, bym mógł ułatwić mu powrót do władzy. Zrobię to, co w mojej mocy - w granicach prawa - by do tej recydywy nie doszło - powiedział Gowin.

Jak dodawał, opuszczenie koalicji rządowej z powodu polityki nie do końca prowadzonej po jego myśli byłoby „pięknoduchowskim umyciem rąk i przyłożeniem ręki do pogrążenia się Polski w jeszcze większym chaosie”. Oni ulegli pewnemu amokowi - dodawał wicepremier, pytany o postawę „frakcji rewolucyjnej” opozycji, która okupuje salę plenarną.

Gowin tym samym kreślił nieco inną strategię, jaką mógłby przyjąć rząd w najbliższych miesiącach: Mogę powiedzieć o tym, co powinniśmy zrobić my, obóz rządzący, my powinniśmy zmapować konflikty, zhierarchizować je, zetapować, znaczy rozłożyć w czasie i to nie do końca kadencji, moim zdaniem trzeba te nasze plany rozłożyć na siedem lat. Trzeba się też zastanowić nad tym czy z niektórych obszarów konfliktowych nie zrezygnować, a następnie powinniśmy zasiąść do spokojnych rozmów z tą częścią opozycji, która do takich spokojnych rozmów jest gotowa - ocenił.

[fot. Adrian Grycuk/commons.wikimedia.org]

Radio Zet/wPolityce.pl

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook