Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Komorowski odchodzi jako wielki przegrany

25.05.2015

Rozmowa z liderem Polski Razem, Jarosławem Gowinem, byłym politykiem PO.

Stefczyk.info: Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie. Jeśli sondaże się potwierdzą, a Bronisław Komorowski okaże się przegranym, Platforma Obywatelska może się rozpaść w najbliższym czasie?

Jarosław Gowin: W mojej ocenie to nie będzie koniec Platformy Obywatelskiej. Proszę pamiętać, że partie otrzymujące finansowanie z budżetu państwa są wielkimi przedsiębiorstwami. One mają setki etatów, mają biura. To jest masa bynajmniej nie upadłościowa. Przedwczesne byłoby wpadanie w triumfalizm i przesądzanie, że jesienią to Zjednoczona Prawica przejmie władzę.

Komentatorzy wskazują coraz częściej, że to więcej niż możliwe.

Rzeczywiście to jest bardzo prawdopodobne, ale to wymaga od nas mnóstwa pracy, cierpliwości, pokory. To wymaga również rozszerzania się naszego środowiska o nowe osoby i wystawianie nowych ludzi na listach. Tam muszą być nie tylko politycy PiSu, Solidarnej Polski i Polski Razem, czy Prawicy Rzeczypospolitej.

Prezydent Bronisław Komorowski mówił w swoim przemówieniu po ogłoszeniu wyników sondażowych, jakby chciał stanąć na czele środowiska PO i walczyć w wyborach jesiennych. Jakie miejsce dla prezydenta Pan widzi?

Czytałem dziś nawet wypowiedź Aleksandra Smolara, który przekonuje, że Bronisław Komorowski powinien stanąć na czele obozu PO. To jest w mojej ocenie niemożliwe. A poza tym nieskuteczne. Prezydent odejdzie z wizerunkiem wielkiego przegranego. I to przegranego w dużej mierze na własne życzenie. Nie mam jednak cienia wątpliwości, że w najbliższym czasie Bronisław Komorowski i Ewa Kopacz będą się starali koordynować działania, by zmniejszyć prawdopodobieństwo odsunięcia ich partii od władzy.

Co w Pana ocenie może dać nadzieje partii władzy na utrzymanie się u sterów państwa? Wydaje się, że potencjał Pawła Kukiza i prawicy jest bardzo silny...

Jeśli my i Paweł Kukiz unikniemy poważnych błędów, mamy wręcz szansę w mojej ocenie na większość konstytucyjną. Jednak jak to kiedyś mówił Jarosław Kaczyński musimy być przygotowani, że „inni szatani będą tu czynni”. Sądzę, że to jest zagrożenie głównie dla środowiska Pawła Kukiza. Obóz rządowy może podsyłać mu ludzi, którzy będą mieli za zadanie szerzyć konflikty i spory. Trzymam kciuki, by Paweł Kukiz ogarnął ten wewnętrznie zróżnicowany ruch społeczny, który go wyniósł tak wysoko. Jeśli mu się to powiedzie, to sytuacja PO będzie nie do pozazdroszczenia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook