Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Komorowski odchodzi jako wielki przegrany

25.05.2015

Rozmowa z liderem Polski Razem, Jarosławem Gowinem, byłym politykiem PO.

Stefczyk.info: Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie. Jeśli sondaże się potwierdzą, a Bronisław Komorowski okaże się przegranym, Platforma Obywatelska może się rozpaść w najbliższym czasie?

Jarosław Gowin: W mojej ocenie to nie będzie koniec Platformy Obywatelskiej. Proszę pamiętać, że partie otrzymujące finansowanie z budżetu państwa są wielkimi przedsiębiorstwami. One mają setki etatów, mają biura. To jest masa bynajmniej nie upadłościowa. Przedwczesne byłoby wpadanie w triumfalizm i przesądzanie, że jesienią to Zjednoczona Prawica przejmie władzę.

Komentatorzy wskazują coraz częściej, że to więcej niż możliwe.

Rzeczywiście to jest bardzo prawdopodobne, ale to wymaga od nas mnóstwa pracy, cierpliwości, pokory. To wymaga również rozszerzania się naszego środowiska o nowe osoby i wystawianie nowych ludzi na listach. Tam muszą być nie tylko politycy PiSu, Solidarnej Polski i Polski Razem, czy Prawicy Rzeczypospolitej.

Prezydent Bronisław Komorowski mówił w swoim przemówieniu po ogłoszeniu wyników sondażowych, jakby chciał stanąć na czele środowiska PO i walczyć w wyborach jesiennych. Jakie miejsce dla prezydenta Pan widzi?

Czytałem dziś nawet wypowiedź Aleksandra Smolara, który przekonuje, że Bronisław Komorowski powinien stanąć na czele obozu PO. To jest w mojej ocenie niemożliwe. A poza tym nieskuteczne. Prezydent odejdzie z wizerunkiem wielkiego przegranego. I to przegranego w dużej mierze na własne życzenie. Nie mam jednak cienia wątpliwości, że w najbliższym czasie Bronisław Komorowski i Ewa Kopacz będą się starali koordynować działania, by zmniejszyć prawdopodobieństwo odsunięcia ich partii od władzy.

Co w Pana ocenie może dać nadzieje partii władzy na utrzymanie się u sterów państwa? Wydaje się, że potencjał Pawła Kukiza i prawicy jest bardzo silny...

Jeśli my i Paweł Kukiz unikniemy poważnych błędów, mamy wręcz szansę w mojej ocenie na większość konstytucyjną. Jednak jak to kiedyś mówił Jarosław Kaczyński musimy być przygotowani, że „inni szatani będą tu czynni”. Sądzę, że to jest zagrożenie głównie dla środowiska Pawła Kukiza. Obóz rządowy może podsyłać mu ludzi, którzy będą mieli za zadanie szerzyć konflikty i spory. Trzymam kciuki, by Paweł Kukiz ogarnął ten wewnętrznie zróżnicowany ruch społeczny, który go wyniósł tak wysoko. Jeśli mu się to powiedzie, to sytuacja PO będzie nie do pozazdroszczenia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook