Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Gross nie lubi Polski i Polaków

16.09.2015

Rozmowa z Jarosławem Gowinem, liderem Polski Razem.

Stefczyk.info: Po publikacji kolejnego kłamliwego tekstu Jana Grossa dotyczącego polskiej historii wystosował Pan apel do IPN, by Instytut zajął się tymi słowami. Dziś Instytut wyjaśnia Panu w komunikacie, że nie ma uprawnień do ścigania publicystów, nawet posługujących się kłamstwem. I dodaje, że opublikował tekst prezesa Pawła Ukielskiego, który jest odpowiedzią na kłamstwa Grossa. To zamyka sprawę?

Jarosław Gowin: Znam tekst prezesa Ukielskiego, cieszę się, że on powstał. To jest właściwa reakcja, jednak mam wątpliwości czy wystarczająca. Wydaję mi się, że IPN, czyli Komisja Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu powinna się zająć analizą wypowiedzi pana Grossa od strony prawnej. Od tego mamy w Instytucje pion prokuratorski, by reagować na takie przykłady przekłamywania polskiej historii.

Czas na zmianę formuły działania IPN-u?

Na pewno ta instytucja powinna w większym stopniu być odpowiedzialna za polską politykę historyczną. Obecna ustawa daje pewne możliwości IPN-owi. Jednak jeśli one są w ocenie szefów Instytutu niewystarczające, warto popracować nad zmianami w ustawie, by IPN mógł służyć państwu właśnie jako narzędzie świadomej polityki historycznej.

Wracając do Grossa... Sądzi Pan, że w sądzie jego temperament uda się złagodzić?

Pamiętam wyroki, jakie zapadały w sprawach, które prowadził mec. Lech Obara. Wyroki dotyczące używania zwrotu „polskie obozy” były zaskakujące. Niestety sądy nie dopatrywały się niczego sprzecznego z prawem w tych sformułowaniach. Być może taka sama decyzja sądu zapadłaby w sprawie Grossa, ale samo wytoczenie mu procesu byłoby już wystarczającą przestrogą dla innych, by nie powielać takich kłamstw.

Dlaczego w Pana ocenie państwo nie przykłada do tej sprawy wagi?

Mam wrażenie, że przez ostatnie 25 lat w polskiej debacie publicznej dominowała raczej retoryka wstydu i dyskredytowania polskości. Dużo czytaliśmy o naszych winach, zbrodniach popełnianych przez Polaków. Czasem to był rzeczywiste winy, ale często były to zbrodnie wyimaginowane. Proporcje między pokazywaniem pozytywnych stron polskiej historii a pokazywaniem stron mrocznych są mocno zaburzone. Widać przechył na rzecz pisania o tym, co ciemnego w naszej historii.

Gross wykorzystał kłamliwy artykuł o polskiej historii do nacisków na Polskę ws. imigrantów. W Pana ocenie ta kampania antypolska ma jakiś cel i wspólny mianownik?

Mam wrażenie, że Gross wykorzysta każdą okazję do szkalowania Polaków. Obecnie podpiął się pod tonację wielu mediów i polityków zachodnich, którzy próbują na Polskę i państwa naszego regionu zrzucić odpowiedzialność za konsekwencje idiotycznej polityki Europy wobec Bliskiego Wschodu i wobec zjawiska imigracji. Nie dostrzegam w zarzutach Grossa żadnego racjonalnego rdzenia. Wydaję mi się, że on Polski i Polaków bardzo nie lubi.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook