Jedynie prawda jest ciekawa


Gowin: Bronisław Komorowski obraził się na Polaków

05.08.2015

Cały czas mam wrażenie, że Bronisław Komorowski trwa w powyborczej traumie i w szoku - mówi Jarosław Gowin oceniając ostatnie posunięcia ustępującego prezydenta.

Stefczyk info: Wśród recenzentów Bronisława Komorowskiego pan jest w tej szczególnej sytuacji, że z innej pozycji politycznej spoglądał Pan na niego, gdy obejmował urząd, a z innej patrzy pan teraz.  Z jakimi odczuciami  pan go witał z  jakimi – żegna? Suma summarum – jaki jest bilans tej prezydentury?

Jarosław Gowin, Zjednoczona Prawica: Nigdy nie byłem entuzjastą tej prezydentury. Proszę sobie przypomnieć, że w prawyborach w PO popierałem Radosława Sikorskiego i  byłem chyba jedynym znaczącym politykiem PO, który się opowiedział przeciwko Bronisławowi Komorowskiemu. Ale też muszę powiedzieć uczciwie, że w moich oczach prezydent zyskał tym,  nigdy nie wypominał mi tego barku poparcia. Przeciwnie, w paru moich sporach z Donaldem Tuskiem stawał po  mojej stronie.

Natomiast to była prezydentura, która niestety nie zapisze się w pamięci potomności żadnym znaczącym sukcesem.

Dlaczego?


To było 5 lat zmarnowanych. Po pierwsze ze względu na bierność prezydenta. Po drugie dlatego, że w zbyt dużym stopniu był prezydentem własnej partii. Brakowało mu dostatecznej odwagi i samodzielności, by przeciwstawiać się propozycjom rządowym nawet wówczas, gdy jak w przypadku ustawy o n vitro te propozycje były w ewidentny sposób sprzeczne z Konstytucją.

Jednak przez wiele miesięcy, a nawet lat, prezydent Komorowski cieszył się dużym zaufaniem Polaków. Co o tym decydowało? Czy były jakieś dobre strony tej prezydentury?

Na pewno zrobił niewiele złego. Ale też mam kłopot z tym, żeby sobie uświadomić jakieś wyraźnie pozytywne akcenty, które wybrzmiały w ciągu tych pięciu lat. Ja sam, obok tych elementów wdzięczności za wspieranie mnie w konfliktach z Donaldem Tuskiem, na pewno po stronie plusów mogę postawić Bronisławowi Komorowskiemu sposób funkcjonowania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Byłem przez krótki czas członkiem tej rady i uważam, że tam się toczyły naprawdę ważne dyskusje i analizy jak wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

Jaka pana zdaniem przyszłość czeka ustępującego prezydenta? To już definitywna emerytura? Początkowo mówiło się, że może chcieć kandydować do Senatu, skończyło się jednak na zapowiedzi powołania instytutu...

Wycofanie się ze startu jest w oczywisty sposób decyzją trafną. W Polsce bowiem utarł się dobry obyczaj, że byli prezydenci nie startują już w wyborach. Może się okazać, że Bronisław Komorowski zostanie przywołany przez własną partię z emerytury, gdyby PO po wyborach pogrążyła się w konfliktach. Ale raczej spodziewam się, że dziś kończy się kariera polityczna Bronisława Komorowskiego.

Oddanie władzy nie odbywa się bez zgrzytów. Bronisław Komorowski, jeśli wierzyć doniesieniom „Rzeczpospolitej”, dość hojnie szafował ostatnio swoimi środkami budżetowymi, tak że jego następca będzie miał bardzo ograniczone środki na początku kadencji. Myśli pan, że z premedytacją utrudnia start swojemu następcy?  

Jeżeli do takich faktów dochodzi, a te doniesienia wyglądają poważnie, to z całą pewnością jest to działanie z premedytacją.


Z kolei wczorajsze orędzie było skierowane tylko do jego własnych wyborców. Z czego wynikają takie małostkowe zachowania? Z obrażenia się na naród?


Wystąpienie było rzeczywiście niefortunne. Prezydent nie podziękował wszystkim Polakom. Ograniczył się do podziękowania własnym wyborcom. Cały czas mam wrażenie, że Bronisław Komorowski trwa w powyborczej traumie i w szoku. I pani pytanie trafia w moje odczucia. Mam wrażenie jakby Bronisław Komorowski był cały czas na nas, Polaków - obrażony.


Rozmawiała Anna Sarzyńska




Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook