Jedynie prawda jest ciekawa


Burdzy: Gospodarka USA gwałtownie zwolniła

31.01.2013

Tego nikt się nie spodziewał. Ankietowani ekonomiści spodziewali się, że PKB wzrósł w czwartym kwartale 2012 r. o 1 proc. Tymczasem amerykańska gospodarka od października do końca grudnia skurczyła się o 0,1 proc. To pierwszy taki kwartalny spadek od 3,5 roku. Hamowanie gospodarki widać szczególnie, gdy porówna się dane za trzeci kwartał – wtedy wzrost wyniósł 3,1 proc. PKB.

Z danych Departamentu Handlu wynika, że głównymi „winowajcami” są mniejsze wydatki budżetu federalnego (o 15 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2011 r.), mniejsze zapasy firm oraz zmniejszający się eksport. Szczególne znaczenie mają mniejsze wydatki budżetu – zwłaszcza na siły zbrojne – największy spadek od 1973 r. Z kolei firmy zmniejszyły zapasy w obawie przed spadkiem koniunktury na skutek nierozwiązanych kwestii deficytu i długu publicznego USA.

Optymiści twierdzą, że wynik czwartego kwartału to… jednorazowa wpadka. Wskazują na dewastującą siłę huraganu Sandy na Wschodnim Wybrzeżu. Zwracają uwagę, że Kongres i prezydent Barack Obama dogadali się, czasowo odkładając możliwość ześliźnięcia się USA z tzw. fiskalnego klifu, więc sytuacja fiskalna Ameryki powinna się poprawić. Ostatecznie, PKB USA zakończyła rok wzrostem o 2,2 proc. – co jest wynikiem lepszym niż 1,8 rok wcześniej.

Ale sytuacja nie wygląda różowo. Brak politycznego kompromisu w Waszyngtonie, spowoduje automatyczną redukcję ok. 110 miliardów dolarów (z czego połowa na siły zbrojne) rządowych wydatków od 1 marca. Dodatkowo od początku roku, podwyższono wiele podatków. Trzy czwarte Amerykanów dostanie rocznie 2 proc. mniej do kieszeni, z powodu wygaśnięcia ulgi podatkowej na Social Security. Dla przeciętnej rodziny klasy średniej zarabiającej ok. 50 tys. dolarów rocznie, oznacza to tysiąc dolarów mniej w portfelach na dodatkowe zakupy. Wreszcie słaba koniunktura gospodarcza na świecie, nie gwarantuje poprawy wyników eksportu. Przyjmuje się, że aby choć utrzymać obecny poziom bezrobocia (aby nie zwiększał się), amerykańska gospodarka powinna się rozwijać w tempie 2 proc. PKB rocznie.

Paweł Burdzy z Chicago
[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook