Jedynie prawda jest ciekawa

Gosiewska: Tusk musi odpowiedzieć

29.08.2014

„Donald Tusk nic dobrego w Polsce nie zrobił, więc tym bardziej nic dobrego nie zrobi w UE” - mówi europoseł PiS Beatą Gosiewska, która w Smoleńsku straciła męża.

Stefczyk.info: Coraz więcej polityków władzy, a także mediów zagranicznych, twierdzi, że Donald Tusk ma szanse na wysokie stanowisko w Unii Europejskiej. Czy wyjazd premiera z Polski może zmienić sytuację dotyczącą śledztwa smoleńskiego?

Beata Gosiewska: Jeśli to coś zmieni w tej sprawie, to jedynie na gorsze. Donald Tusk sam mówił, że jest odpowiedzialny za wszystkie decyzje dotyczące śledztwa smoleńskiego. Więc on powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności, a nie uciekać do Brukseli. Tak długo, jak on jest w Warszawie, tak długo istnieje szansa na wyciągnięcie odpowiedzialności. To będzie możliwe szczególnie po ewentualnych zmianach politycznych w Polsce. Jeśli jednak obejmie on ważne stanowisko w Unii, to ucieknie przed tym. Donald Tusk nic dobrego w Polsce nie zrobił, więc tym bardziej nic dobrego nie zrobi w UE.

Jednak może liczyć zdaje się na poparcie Niemiec. Tak twierdzą media. Dlaczego?

To jest kolesiostwo w wykonaniu Angeli Merkel. Mimo wszystko jednak cała sprawa wydaje mi się odwracaniem uwagi od sytuacji w Polsce.

Wiele osób mówi, że brak Tuska w Polsce osłabi jego oddziaływanie na prokuraturę, co może odblokować działania ws. smoleńskiej. To nieuprawnione myślenie?

Tu nie chodzi o to, gdzie osobiście będzie Tusk. Dziwne siły działające w tej sprawie, to nie koniecznie Tusk osobiście. To jest pewna zmowa całego kręgu osób o nastawieniu prorosyjskim. Ja mówię o tym, że to zmowa wspólników Putina, również ze środowisk rządowych. Pamiętamy, co robiły władze Polski, gdy były podejmowane próby zainteresowania Unii Europejskiej sprawą smoleńską. Tusk będzie mógł wpływać w Brukseli, by o Smoleńsku nikt w UE nie mówił.

Pani jako polityk trzyma kciuki za premiera?

Tusk wywodzi się z Polski. My polskich kandydatów popieramy, ale trudno mieć złudzenia – ta kandydatura jest kiepska.

Mamy zatem do czynienia ze spekulacjami?

To mogą być spekulacje. Widzę jaki jest rozdźwięk między tym, co mówi się w Unii, a tym co mówi się na te same tematy w Polsce. Często osoby źle oceniane w Brukseli są Polakom przedstawiane jako fachowcy. Trudno powiedzieć, jak jest w przypadku premiera Tuska. Sądzę, że jego kandydatura nie jest tak silna, jak się nam mówi.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook