Jedynie prawda jest ciekawa

Gosiewska: ocena Dżemilewa jest racjonalna

06.06.2014

Rozmowa z europoseł PiS Beatą Gosiewską, żoną Przemysława Gosiewskiego, który zginął w Smoleńsku.

Stefczyk.info: Lider krymskich Tatarów Mustafa Dżemilew przyznaje, że Tatarzy są na 100 procent przekonani, iż za tragedią smoleńską stoi Rosja i Putin. Przyznaje, że teoretycznie to mógł być wypadek, ale wiadomo, do czego zdolna jest Rosja. Co Pani sądzi o takim stanowisku?

Beata Gosiewska: Sądzę, że to jest racjonalna ocena ludzi, którzy doświadczyli metod działania Władimira Putina. Sądzę, że w Polsce ludzie myślący samodzielnie również mają podobną ocenę. Ja należę właśnie do takich osób. Jednak propaganda Donalda Tuska mówi o tym, że to był zwykły wypadek lotniczy. Od początku szokujące dla mnie są wypowiedzi premiera Tuska. On w 2010 roku mówił, że nie ma żadnego powodu, by nie ufać Rosji. Polska w związku z tym przekazała Putinowi całe śledztwo.

Dlaczego to Panią szokuje?

To, że za tragedią smoleńską może stać przywódca Rosji, dla mnie było oczywiste bardzo szybko. Do dziś nie wiem dlaczego tak a nie inaczej zachowuje się rząd Polski. Gdyby on się przyznał do winy, do zaniedbań, musiałby podać się do dymisji. Oni się zatem boją utraty władzy. Według mnie ocena Dżemilewa jest racjonalna i logiczna. Szczególnie, że obecnie nawet polski rząd zweryfikował swój pogląd na politykę Putina. Niestety tylko w kwestii Ukrainy. Na razie nie cofnął się do Smoleńska.

Sądzi Pani, że się cofnie?

Nie sądzę. Przecież nawet tuż po tragedii w polskich instytucjach nie odbyły się wewnętrzne dochodzenia. Jakby władze doskonale wiedziały co się stało w Smoleńsku... Nie wyciągnięto żadnych konsekwencji wobec nikogo. A wręcz przeciwnie, szefowie instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie wizyty otrzymali szlify generalskie. Musimy sobie uzmysłowić, jak dziwne jest zachowanie polskiego rządu. Zachowanie Rosji mnie tak nie dziwi.

Dlaczego? Czego się Pani po niej spodziewa?

Wystarczy sięgnąć po historii, do Katynia. Rosja metody dezinformacji i krętactw prawnych przećwiczyła po Katyniu.

Mustafa Dżemilew to laureat przyznanej po raz pierwszy „Nagrody Solidarności”. Polskie władze uhonorowały kogoś, kto obecnie w „Gazecie Polskiej” mówi o Smoleńsku bardzo jednoznacznie. Czy lider Tatarów stanie się kimś niewygodnym dla władz?

On na pewno stanie się niewygodny dla polskich władz. Polityka naszego rządu i wypowiedzi ludzi władz są dziwne. Oni w teorii krytykują Putina, ale działania polskiego rządu i przywódców europejskich, są zaskakujące. Zaproszenie Putina na obchody D-Day są przynajmniej niestosowne.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Stefczyk.info]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook