Jedynie prawda jest ciekawa


„Godność”: usłużność wymiaru sprawiedliwości wobec rządzących

27.04.2013

Więźniowie polityczni reżimu PRL ze Stowarzyszenia Godność protestują przeciwko wyrokom uniewinniającym na Stanisława Kociołka i Beatę Sawicką. Ostatnie miesiące przyniosły bowiem spektakularne uniewinniające werdykty wymiaru sprawiedliwości.

- Wyroki wydane przez warszawskie sądy uniewinniające Stanisława Kociołka za zbrodnie popełnione na Wybrzeżu w grudniu 1970 r., posłankę Sawicką oraz burmistrza Helu Wądołowskiego za oczywistą korupcję a także postawa sędziego Milewskiego z Gdańska, sędziów warszawskich sądów, Igora Tulei, Wojciecha Małka i Pawła Rysińskiego, ukazują stan postkomunistycznego wymiaru sprawiedliwości. Takich kuriozalnych wyroków wydanych na przestrzeni ostatnich 23 lat mieliśmy wiele. Środowiska prawnicze zamiast oczyścić się ze swojego serwilizmu z czasów komunistycznych zamykają się tworząc zamknięte klany, które nie tylko bronią swoich przywilejów ale rozszerzają je poprzez dodanie nowych – piszą w oświadczeniu liderzy „Godności” Stanisław Fudakowski, Andrzej Osipów i Czesław Nowak.

Krytykują też immunitety, które chronią sędziów i prokuratorów.

- Żadnego sędziego i prokuratora nie wolno ukarać, nawet mandatem, bez uchylenia immunitetu. Zgodę na jego uchylenie wydaje Krajowa Rada Sądownictwa, bądź Krajowa Rada Prokuratorów. Przykładem nich będzie stanowisko Krajowej Rady Sądownictwa, która kilka lat temu nie dopatrzyła się sprzeniewierzenia  niezawisłości sędziowskiej sędziego Andrzeja Węglowskiego z Gdyni, który w stanie wojennym skazał dwóch ludzi na 2 lata więzienia za to, że wieźli  samochodem świnkę z pomalowanym hasłem wzywającym do bojkotu wyborów – przypominają członkowie Stowarzyszenia

Wyrok w sprawie Stanisława Kociołka i dwóch innych oficerów zapadł po 18 latach od wniesienia do sądu aktu oskarżenia o sprawstwo kierownicze zbrodni Grudnia’70.

- W tym czasie  większość oskarżonych zmarła, bądź nie była zdolna ze względów zdrowotnych do udziału w procesie – zwracają uwagę sygnatariusze listu.

Wyrok w sprawie posłanki Sawickiej i burmistrza Helu zapadł po 6 latach.

- Ta przewlekłość procesów jest w polskim wymiarze nagminna i kompromituje go. Stanowi także udrękę dla zwykłego obywatela, którego nawet drobne sprawy w sądach ciągną się latami. Rzuca się w oczy zwykłemu obywatelowi usłużność wymiaru sprawiedliwości wobec aktualnie rządzących. Udowodniło to postępowanie prokuratorskie w sprawie afery Rywina i afery hazardowej. Z drugiej strony widzimy jak „rozgrzane sądy“  działają sprawnie gdy jakieś wykroczenie lub przestępstwo popełni ktoś utożsamiany z PiS.  W tym stanie rzeczy pytamy jak długo politycy będą nam wmawiać, że żyjemy w „państwie prawa“ – stawiają pytanie więźniowie polityczni PRL

Artur Górski

[FOTO: PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook