Jedynie prawda jest ciekawa


Górski: To wyraz spontanicznej potrzeby mieszkańców

12.04.2012

W jednym momencie elita ginie. Dla kondycji duchowej narodu tego typu zdarzenia trzeba upamiętniać, trzeba o nich przypominać i oddawać hołd tym ofiarom. Jednak obecne władze starają się gasić ducha narodowego – mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS Artur Górski.

Stefczyk.info: W piątek na warszawskim Ursynowie odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniające katastrofę smoleńską oraz jej ofiary. Jak powstała ta inicjatywa?

Artur Górski: Staraniem mieszkańców Ursynowa, którzy stworzyli komitet społeczny i ufundowali stworzenie tablicy smoleńskiej, w piątek prezes Jarosław Kaczyński odsłoni miejsce pamięci o katastrofie. Uroczystość odbędzie się o godzinie 17:00 przy kościele parafii bł. Władysława z Gielniowa. Tablica będzie się znajdowała na froncie świątyni. Liczę, że ta uroczystość zgromadzi mieszkańców nie tylko Ursynowa, ale również okolicznych dzielnic, przedstawicieli władz samorządowych itd. Mam nadzieję, że oprawa tej uroczystości będzie godnym upamiętnieniem katastrofy smoleńskiej. Tablica ma przypominać o tym wydarzeniu mieszkańcom dzielnicy oraz kolejnym pokoleniom Polaków.

Pomysłodawcami wmurowania tablicy byli mieszkańcy Ursynowa?

Tak. Grupa mieszkańców naszej dzielnicy powołała komitet społeczny. Oni zwrócili się do mnie, jako tutejszego posła, bym staną jako honorowy przewodniczący na czele społecznego komitetu dla upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej. Jestem mieszkańcem parafii, na której kościele tablica została wmurowana, więc poproszono mnie o włączenie się w tę inicjatywę.

Tablica nie jest przypadkowa

Ona jest repliką tablicy, która została zamieszona przez rodziny ofiar na głazie w Smoleńsku. Tę tablicę zdemontowali Rosjanie i zastąpili swoją własną. Tablica, która zostanie odsłonięta na Ursynowie, ma wymiar symboliczny. Tablica pierwotna była spontanicznym wyrazem bólu i żalu rodzin ofiar tragedii smoleńskiej. Replika jest wyrazem spontanicznej chęci upamiętnienia i uhonorowania ofiar 10 kwietnia 2010 roku.

Kto się włączył w powstanie tej tablicy?

Inicjatywa wyszła od mieszkańców Ursynowa, ale wśród osób, które wsparły budowę tej tablicy, są również mieszkańcy innych dzielnic. To oznacza, że ta inicjatywa nie jest tylko sprawą lokalną czy parafialną. Ona urasta do rangi uroczystości ogólnowarszawskiej.

Podobne oddolne inicjatywy są coraz częstsze. Tymczasem władze centralne są niechętne do honorowania ofiar katastrofy. Jak Pan to tłumaczy?

Można odnieść wrażenie, że władze Polski i Warszawy starają się pomniejszyć znaczenie katastrofy smoleńskiej oraz starają się tłamsić pamięć o tej katastrofie. Widać to było podczas środowego posiedzenia Sejmu, gdy Ewa Kopacz nie wspomniała o śp. prezydencie, gdy ogłaszała minutę ciszy. Dopiero po naszej interwencji marszałek Sejmu powtórzyła swoje słowa, wspominając o śp. Lechu Kaczyńskim i jego małżonce oraz o śp. Prezydencie Ryszardzie Kaczorowskim. Podobnie władze Warszawy podejmują działania, które utrudniają upamiętnianie katastrofy i jej ofiar. To nie zrozumiałe. To pokazuje nieczystość intencji.

Dlaczego Pan tak uważa?

Normalnie każda władza starałaby się uczcić ofiary takiego wydarzenia, bez względu na jego przyczyny. Starałaby się upamiętnić tę tragedię, ponieważ tego typu wydarzenia mają miejsce bardzo rzadko. W jednym momencie elita ginie. Dla kondycji duchowej narodu tego typu zdarzenia trzeba upamiętniać, trzeba o nich przypominać i oddawać hołd tym ofiarom. Jednak obecne władze starają się gasić ducha narodowego.

Rozmawiał saż
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook