Jedynie prawda jest ciekawa


Górski: Dyplomaci traktują Polaków, jak śmieci

09.05.2012

Polacy są źle traktowani przez pracowników ambasad i konsulatów. Nasi rodacy są traktowani jako zbędni petenci, czy nawet jak śmieci – mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS, zasiadający w komisji łączności z Polakami za granicą Artur Górski.

Stefczyk.info: „Nasz Dziennik” opisuje skandaliczne zachowanie pracowników polskiego konsulatu w Kazachstanie. Polacy, którzy chcieli zarejestrować się w bazie Rodak, co umożliwia powrót do kraju, usłyszeli, że Polska takich ludzi nie potrzebuje. Powodem miało być zbyt niskie wykształcenie osób, które zgłosiły się do polskiej placówki. Jak Pan to ocenia?

Artur Górski: "Jeśli doniesienia gazety się potwierdzą, mamy do czynienia ze skandalicznym i niedopuszczalnym zachowaniem pracowników konsulatu. Oni są od tego, by wspierać, udzielać rad i opiekować się Polakami żyjącymi na obczyźnie. Dyplomaci nie mogą utrudniać korzystania z prawa, które zostało z myślą o naszych rodakach uchwalone. Będziemy wnioskowali, by sprawę wyjaśnić na posiedzeniu sejmowej komisji łączności z Polakami."

Problem jest szerszy?

To nie jedyny sygnał o źle działających polskich placówkach. Zdarzają się głosy, świadczące, że Polacy są źle traktowani przez pracowników ambasad i konsulatów. Nasi rodacy są traktowani jako zbędni petenci, czy nawet jak śmieci. Ludzie muszą zabiegać o to, by ich traktowano po ludzku. To bardzo przykre. Niestety przepisy są takie, że pracownik polskiej placówki zagranicznej jest panem i władcą. Dyplomaci decydują uznaniowo o losie ludzi, którzy chcą wrócić do swojej ojczyzny. Oni mają do tego prawo, a Polska powinna ich do tego zachęcać.

Dlaczego?

Po pierwsze, mamy moralne prawo, by ludziom, którzy są potomkami zesłańców z Polski, umożliwić powrót do ojczyzny. Po drugie, mamy przecież kryzys demograficzny. Każda polska rodzina, która zasili nasze społeczeństwo, powinna być witana z otwartymi rękami. Jeśli sposób traktowania Polaków przez konsulat w Kazachstanie jest częścią polityki MSZ, a nie tylko wybrykiem tamtejszych pracowników, to budzi to mój niepokój. Niestety jednak wpisuje się to w podejście obecnych władz do problemu repatriacji.

O czym Pan mówi?

Słyszymy deklaracje, że należy przeprowadzać repatriację osób, które są zarejestrowane w bazie Rodak. Jednak z drugiej strony projekt obywatelski, który ma usprawnić powroty do kraju, nie budzi entuzjazmu władz. Nie ma woli jego uchwalenia. Rząd zajmuje wręcz stanowisko przeciwne ustawie. Wątpliwe więc, by ten projekt poparła koalicja rządząca. Wszystko wskazuje na to, że prace nad projektem będą przedłużane, a ostateczny jej kształt może być niesatysfakcjonujący. Wiele wskazuje na to, że ona nie rozwiąże żadnych problemów. Sprawa wymaga rozwiązań, ponieważ obecny system jest wadliwy i się zatkał. Repatriacja nie jest realizowana, a kilkanaście tysięcy Polaków wciąż czeka na powrót do kraju. Trzeba im w tym pomóc.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook