Jedynie prawda jest ciekawa


Górski: Młody strajk – kwiecień i maj 1988

29.04.2013

Po kilku latach apatii, gdy wydawało się, że opozycja dogorywa, 26 kwietnia 1988 r. wybuchł strajk w ówczesnym Kombinacie Hutniczym im. Lenina, zduszony przez ZOMO 5 maja. 29 kwietnia na dwa dni stanęła Huta Stalowa Wola. Protesty wsparli studenci. W Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Lublinie i innych miastach akademickich ujawniło się środowisko podziemnego Niezależnego Zrzeszenia Studentów, pierwszej niezależnej organizacji studenckiej w Europie Wschodniej. Dzisiaj ludzie NZS są po różnych stronach politycznej barykady. Inni odnaleźli się w gospodarce. Dawne Zrzeszenie ciągle ma wpływ na polskie życie publiczne.

NZS w Gdańsku zaczął tworzyć się we wrześniu 1980 roku. Szczególnie Aktywnie działał  na Uniwersytecie i Akademii Medycznej. W Krakowie początków NZS można doszukać się w SKS - Studenckim Komitecie Solidarności, powołanym po tragicznej, niewyjaśnionej śmierci studenta Stanisława Pyjasa, znalezionego przed „Juwenaliami”1977 r. na posadzce jednej ze staromiejskich kamienic. W kwietniu 1981 r. odbył się I Krajowy Zjazd NZS, zarejestrowanego oficjalnie dwa miesiące wcześniej. NZS był od początku szczególnie zwalczaną przez władze PRL organizacją. I nader aktywną. Do historii przeszły strajk łódzki z jesieni 1980 i radomski z 1981 r. Zrzeszenie zostało zdelegalizowane w stanie wojennym.

Od 1986 r. NZS zaczął się tajnie aktywizować w samorządach uczelnianych, kołach naukowych, w ramach duszpasterstwa akademickiego. W marcu 1988 r. studenci KUL i UMCS zorganizowali wiec pod pomnikiem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Studenci uczelni warszawskich wiecowali pod pomnikiem Adama Mickiewicza - tak jak w 1968 r. Gdański NZS urządzał już całkiem jawne spotkania, wiece i happeningi bacznie obserwowane przez SB.W 1988 r. studenci poparli garstkę strajkujących robotników. Chcieli mieć swój Sierpień.

Gdy w 1988 r. wiosną zaczął się protest młodego pokolenia robotników - w Nowej Hucie, w porcie i w Stoczni Gdańskiej, w Stalowej Woli, ze wsparciem pośpieszyli studenci od Gdańska przez Wrocław, Kraków i Lublin, po Śląsk.

Reaktywacja Niezależnego Zrzeszenia Studentów, działającego przez czas stanu wojennego i po nim w podziemiu. ujawniła się strajkiem studenckim m.in. na Uniwersytecie Gdańskim i Politechnice Gdańskiej. Największy od 1981 r. strajk studencki wybuchł właśnie na gdańskim uniwersytecie. Impulsem było spacyfikowanie przez ZOMO 1 maja 1988 r. wiecu po mszy św. w bazylice Św. Brygidy. 2 maja rozpoczął się strajk w Stoczni Gdańskiej na znak solidarności ze strajkującymi w Hucie im. Lenina w Krakowie. Na czele komitetu strajkowego w stoczni stanął przewodniczący stoczniowej solidarności Alojzy Szablewski.
Tego dnia do stoczni przybyli doradcy, m.in. pracownik UG, prawnik dr Lech Kaczyński, który został rzecznikiem strajku.

2 maja, w akcie solidarności ze strajkującymi stoczniowcami, decyzję o proteście, od 3 maja, podjęli studenci uniwersytetu z nielegalnego NZS. Zaczął się strajk okupacyjny na Wydziale Humanistycznym UG.  Przewodniczącymi Komitetu Strajkowego zostali studenci prawa, obecny prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który został wytypowany na szefa, bo wcześniej nie był tak znany jak choćby "zadymiarz" ś.p. Przemysław Gosiewski. Późniejszy wicepremier i szef klubu PiS wchodząc do poważnej polityki zerwał z obrazem brodatego studenta w kraciastej koszuli, który nie pasował do obrazu statecznego polityka. Członkami strajkowego komitetu zostali Andrzej Sosnowski (obecnie prezes Kasy Stefczyka), Mariusz Popielarz i Anna Galus-Czerwonka. W strajku aktywny był też Grzegorz Bierecki, późniejszy twórca systemu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych, obecnie senator PiS.  

Budynek Wydziału Humanistycznego okupowało od stu do nawet kilkuset studentów, wspieranych przez kilku nauczycieli akademickich. Strajk prowadzony w luźnej, wiecowej atmosferze załamał się po brutalnym rozbiciu 5 mają 1988 r. strajku w Hucie im. Lenina w Krakowie - Nowej Hucie. Obawiano się akcji milicji i SB na uniwersytecie. Mediacji z szefami gdańskiego WUSW podjął się wówczas gdański biskup ks. Tadeusz Gocłowski. To on przekonał gen. Jerzego Andrzejewskiego by strajk rozwiązać pokojowo. Strajk wygasł 6 mają.

W maju 1988 r. nie stanęło całe Trójmiasto. Strajkowało niespełna dwa tysiące stoczniowców. Do strajku przystąpili młodzi stoczniowcy, dominowali 20- i 30-latkowie.

Domagali się ponownej rejestracji „Solidarności”. Strajkujący w Stoczni Gdańskiej 10 maja  opuścili stocznię bez sukcesu. Młodzi stoczniowcy na dachach hal od strony ul. Jana z Kolna, pozostają symbolem bezkompromisowej walki o prawa pracownicze.

Za rok poszliśmy do wolnych w 35 procentach wyborów.

Artur S. Górski
[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook