Jedynie prawda jest ciekawa


Górski: Jesteśmy w przeddzień tragedii

23.07.2012

Wiele czasopism musiało zawiesić swoje wydawanie. Wiele programów musiało zawiesić swoją emisję. Niektóre z nich już się nie pojawią, już straciły swoje pasma, czy musiały zakończyć działanie - mówi portalowi Stefczyk.info poseł PiS Artur Górski, zasiadający w Komisji Łączności z Polakami za Granicą.

Stefczyk.info: Polskie media działające na Wschodzie mają problemy finansowe. Coraz trudniej im działać, muszą funkcjonować często za prywatne pieniądze dziennikarzy. Niektóre, jak "Monitor Wołyński" (zdj.) zakończyły działalność. Dlaczego tak się dzieje?

Artur Górski: Niedawno zmieniły się zasady dotyczące finansowania organizacji polonijnych działających na Wschodzie i Zachodzie. PiS był przeciwny, by środki na ten cel przenieść z Senatu do MSZ. Wskazywaliśmy, że to może skończyć się katastrofą, że może doprowadzić do upolitycznienia i ręcznego sterowania tymi środowiskami, że może skutkować manipulowaniem Polakami. Obecnie wiemy, że nasze uwagi się potwierdzają. MSZ okazał się zupełnie nie przygotowany do przejęcia środków na działalność Polaków poza granicami kraju oraz dystrybucji tych środków.

Co się zmieniło?

Gdy tymi środkami dysponował Senat, pieniądze na działalność mediów polskich na Wschodzie były wypłacane na początku roku, w marcu, czy kwietniu. Teraz mamy już lipiec, a te pieniądze jeszcze nie dotarły do odpowiednich organizacji. Już wiadomo, że będą to niższe pieniądze niż do tej pory. Są również takie organizacje, które pieniędzy już nie dostaną. Niektóre tytuły i programy nie będą istniały. To skutek tego, że większość środków została przekazana do konsulatów. Konsulowie będą decydowali o ich przeznaczeniu, o tym, które media otrzymają środki.

Co obecna sytuacja oznacza dla polskich mediów na Wschodzie?

Wiele czasopism musiało zawiesić swoje wydawanie. Wiele programów musiało zawiesić swoją emisję. Niektóre z nich już się nie pojawią, już straciły swoje pasma, czy musiały zakończyć funkcjonowanie. Wiemy, że zagrożone są programy na Ukrainie, Łotwie, Litwie. Są poważne problemy. MSZ zaś mówi, że w sytuacji zagrożenia konsulowie będą reagować. To konsulowie będą więc uchodzili za tych, którzy uratowali daną organizację.

Kto będzie winien?

Winne mają być organizacje pośredniczące. To wynika bezpośrednio ze stanowiska MSZ. Resort mówi, że zawiniły takie organizacje, jak Wspólnota Polska, Pomoc Polakom na Wschodzie. Tymczasem one robią wszystko, co mogą. Niestety nie mają informacji od MSZ, a procedury przyznawania środków są takie, że trudno pieniądze otrzymać szybko. Jesteśmy więc w przeddzień tragedii. Będą wielkie straty w polskich mediach lokalnych. Komisja Łączności z Polakami za Granicą otrzymuje wiele bardzo niepokojących wiadomość. Zajmujemy się tą sprawą.

Na co Państwo liczą?

Oczekujemy od rządu informacji. Nie wykluczamy, że będziemy mieli wyjazdowe posiedzenie na Ukrainie, by spotkać się z wydawcami polskich pism na Ukrainie. Nigdy bowiem nie było tak źle, jak teraz. Nigdy sytuacja nie była taka katastrofalna.

Rząd tego nie widzi?

Rząd umywa ręce, działa, jakby nie widział problemu. Nie widać, by wyciągał jakiekolwiek wnioski. To rodzi nawet podejrzenie, że to może być świadoma polityka. Tu może chodzić o zburzenie tego, co działa od dwudziestu lat, aby zbudować media, które będą spolegliwe dla tego rządu, środowiska, które będą wspierały rząd i głosowały na PO. My się na to nie godzimy. Nie ma naszej zgody na upolitycznianie Polaków. Nie można doprowadzać do destrukcji dobrze funkcjonującego systemu, żeby budować coś nowego.

Rozmawiał TK
[Fot. Monitor-press.com]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook