Jedynie prawda jest ciekawa

Górski: Dramatyczna sytuacja polskich szkół na Litwie

17.10.2015

Poseł PiS Artur Górski w rozmowie z Radiem Wnet skomentował sytuację polskiego szkolnictwa na Litwie, niszczonego przez miejscowe władze.

"Sytuacja polskiego szkolnictwa na Wileńszczyźnie jest dramatyczna i pogarsza się już od kilku lat. Albowiem wprowadzono przepisy oświatowe czyniące swoistą 'nierówność prawną'. Czyli szkoły mniejszości, a więc polskie i rosyjskie są gorzej traktowane w sensie prawnym" - powiedział Górski.

"Samorządy wspierają szkoły litewskie kosztem szkół mniejszości i to jest w ramach ochrony szkół litewskich. A także, jest polityka, aby zamykać szkoły mniejszości narodowych związku z kryzysem demograficznym. Dodatkowo Litwini prowadzą świadomą politykę przyciągania polskich uczniów do szkół litewskich na Wileńszczyźnie." - dodał.

Górski zwrócił uwagę na nacisk jaki wywiera się na polskich rodziców na Litwie.

"A tylko na Wileńszczyźnie powstają szkoły ministerialne z wielkimi dotacjami państwowymi. W tych placówkach budowana jest nowoczesna infrastruktura, tym samym polscy uczniowie są przyciągani do tych ośrodków dobrymi warunkami. Poza tym, na rodzicach wymaga się aby nie posyłali dzieci do polskich szkół, związku z mniejszymi szansami na przyszłą karierę zawodową dla absolwentów polskich placówek." - powiedział poseł PiS.

Górski twierdzi, że działania polskiego rządu ws. polskiej mniejszości mogą zostać uznane za fasadowe.

"Oczywiście obecny rząd reaguje, ale wydaje mi się, że te reakcje są po to, aby nikt nie mógł zarzucić braku działania. Ale niestety rząd PO bierze pod uwagę jedynie interes litewski, a nie interes Polski czy Polaków wileńskich. A świadczy o tym brak jakiegokolwiek dialogu nie tylko z władzą litewską, ale przede wszystkim z organizacjami polskimi na Wileńszczyźnie." - mówi Górski.

Górski zapowiada, że ewentualny rząd PiS nie zapomni o naszych rodakach za wschodnią granicą.

"Niestety mam wrażenie, że ten rząd uważa, że wszystko wie najlepiej a Polacy z Wilna mają jakieś nieuzasadnione roszczenia. A nie może być takiego podejścia. Ja jestem przekonany, że rząd Prawa i Sprawiedliwości dla którego kwestia języka i oświaty są niezwykle ważne i czujemy się moralnie zobowiązani, żeby im pomóc albowiem oni są takimi samymi Polakami jak my."

mly/radiownet.pl

[fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook