Jedynie prawda jest ciekawa


Górny: Zaskakująca decyzja Platformy

24.01.2013

Rozmowa z Grzegorzem Górnym, publicystą tygodnika "wSieci". O reakcji Sejmu ws. ataku na Obraz Matki Boskiej.

Stefczyk.info: Sejmowa komisja kultury i środków przekazu - głosami PO i RP - zablokowała przyjęcie uchwały potępiającej akt wandalizmu, jaki miał miejsce kilka tygodni temu w Częstochowie. PiS chciał, by komisja potępiła próbę zniszczenia Obrazu Matki Boskiej. Jednak PO i RP nie zgodziły się, podważając stwierdzenia uchwały, które mówiły o narastającej agresji wobec Kościoła katolickiego oraz wpisywały akt z Częstochowy w inne działania wymierzone przeciwko religii. Jak Pan ocenia stanowisko posłów PO?

Grzegorz Górny, publicysta "wSieci": Jest zadziwiające, że posłowie Platformy odrzucili projekt uchwały tylko z powodu stwierdzenia, że atak na obraz Jasnogórski wpisuje się w inne przejawy agresji. W ostatnich tygodniach mieliśmy bowiem przykłady właśnie agresji wobec katolików, jak choćby dewastację katolickiego cmentarza sióstr urszulanek w Pniewach, dewastację szopki betlejemskiej w Szydłowcu, dewastację szopki w Zgierzu czy dewastację cmentarza w Łagiewnikach. Widać wzrost niszczenia obiektów związanych z religią katolicką. Czy zatem dla posłów Platformy Obywatelskiej jedynie atak na ikonę Matki Boskiej zasługuje na potępienie? A inne przejawy agresji wobec katolików już nie? Jestem ciekaw jaka była szczegółowa argumentacja tych, którzy zablokowali uchwałę.

Co oznacza taka postawa PO, która uchodzi w niektórych kręgach do dziś za konserwatywną?

To może być kolejny sygnał, który świadczy o tendencji, jaka rozwija się w środku PO. Ta tendencja jest charakterystyczna dla wielu ugrupowań chadeckich w Europie. W swojej deklaracji założycielskiej z 2001 roku Platforma deklarowała, że jest partią chadecką, czyli wierną wartościom chrześcijańskim w życiu publicznym. Tego typu momenty, jak ataki na Kościół w przestrzeni publicznej, są czymś w roli sprawdzianu, czy rzeczywiście zachowany jest ten pierwotny, deklarowany kurs polityczny. Okazuje się, że po raz któryś z rzędu Platforma zajmuje stanowisko, które plasuje ją po drugiej stronie sporu niż Kościół katolicki. Jest to tym dziwniejsze, że chodzi w tej sprawie o spór symboliczny. Opowiedzenie się PO przeciwko aktom agresji, wandalizmu i przemocy nie powinno pociągać ze sobą skutków w postaci spadku popularności w sondażach. Przecież większość Polaków to katolicy, większość opowiada się przeciwko dewastacji i profanacji obiektów sakralnych. Tym bardziej więc zasadne jest pytanie o motywacje, jakie stały za członkami PO, którzy byli przeciwko tej uchwale.

Czy Platforma jest gwarantem obrony wartości katolickich w przestrzeni publicznej?

Platforma nigdy takim gwarantem nie była. Trzeba odróżnić sferę deklaracji od rzeczywistych działań. Ewolucja w stanowisku wobec konkretnych problemów jest już widoczna od dłuższego czasu, choćby w kwestii in vitro, czy podejmowanych co jakiś czas debatach na temat związków partnerskich. Pytanie jest jak szybko ta ewolucja będzie postępować oraz jak długo ta partia będzie miała wpływ na wprowadzenie pewnych projektów w życie. W innych krajach Europy zachodniej partie chadeckie szły za zmianami obyczajowymi, światopoglądowymi, kulturowymi, jakie miały miejsce w tamtejszych społeczeństwa. Wobec tego dużo zależy od tego, jakie postawy i poglądy będą dominować w polskim społeczeństwie. Partia, która będzie się chciała utrzymać przy władzy nie będzie mogła iść cały czas w poprzek nastrojom społecznym. Bardzo wiele będzie zależeć nie tylko od partii władzy, ale również od nastrojów społecznych, od tego, jakie poglądy będą dominować.

Rozmawiał TK
[Fot. Sejm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook