Jedynie prawda jest ciekawa


Górny we „wSieci”: Europa jako pole bitwy

26.11.2015

Nasz kontynent jest dziś areną starcia cywilizacji. Czy Zachód wyjdzie z niego zwycięsko? – pyta na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” Grzegorz Górny.

W artykule Grzegorz Górny wskazuje, jak prawdziwe były ostrzeżenia Viktora Orbána i Jarosława Kaczyńskiego przed przyjmowaniem w Europie uchodźców z krajów muzułmańskich. Po zamachach w Paryżu już wiadomo, że terrorystami byli ludzie urodzeni w Europie i jeden, który przybył wraz z imigrantami.

Duże skupiska islamskie w Europie Zachodniej stanowią rozsadnik ideologii fundamentalistycznej, bazę werbunkową dla dżihadystów oraz znakomite zaplecze logistyczne dla nich – pisze autor. Wskazuje również na to, że radykalizm islamistów niekoniecznie pochodzi z pierwszego pokolenia imigrantów w Europie.  Coraz częściej w środowiskach muzułmańskich w Europie pojawia się „efekt trzeciego pokolenia”. Pierwsza generacja imigrantów miała charakter zarobkowy i myślała o tym, by wtopić się bez konfliktów w zachodnie społeczeństwo i dać jak najlepsze możliwości startu zawodowego swemu potomstwu. Ich dzieci, dorastające od małego w dwóch kulturach — tej w domu i sąsiedztwie oraz tej w szkole i pracy — godziły jakoś jednoczesne funkcjonowanie w dwóch światach wartości. Natomiast w pokoleniu wnuków, wychowanych już całkowicie na wzorcach zachodniej kultury popularnej, ujawnił się bunt. Chociaż to generacja Coca-Coli i McDonalda, laptopa i iPhone’a, nienawidzi ona rzeczywistości, w której wyrosła. Mierzi ją duchowa pustka Zachodu. Sens życia i hierarchię wartości odnajduje w radykalnym islamie. Grzegorz Górny zauważa więc: Dziś silna tożsamość muzułmańska zderza się z rozmytą tożsamością europejską. Duch straceńczej odwagi styka się z metroseksualnym zniewieścieniem. Pewność siebie napotyka kulturę zwątpienia. Historia pokazuje, że w takiej sytuacji wynik konfrontacji może być tylko jeden.

Autor artykułu wskazuje, że pochwała wielokulturowość w Europie oparta jest również na strachu: Zwolennicy multikulturalizmu lubią oskarżać przeciwników niekontrolowanej imigracji o uleganie irracjonalnym lękom. W rzeczywistości jednak to oni sami ulegają strachowi przed islamem — i to tak wielkiemu, że boją się nawet nazywać rzeczy po imieniu. Media nie publikują np. statystyk, ile przestępstw, a zwłaszcza gwałtów, popełniają wyznawcy islamu w Europie Zachodniej i jak się to ma do odsetka populacji muzułmańskiej. Gdy na przedmieściach francuskich miast wybuchają zamieszki, dziennikarze przemilczają na ogół religijną i narodową tożsamość sprawców. […] Ten strach nie pozwala nawet stawiać głośno pytań o naturę islamu. Gdy ośmielił się to zrobić publicznie podczas swego wykładu w Ratyzbonie papież Benedykt XVI, doszło do masowych protestów muzułmańskich, a nawet do pogromów chrześcijan i niszczenia kościołów.

Grzegorz Górny stawia także Australię jako pozytywny przykład rozwiazywania problemów imigrantów: Po prostu sama zaczęła decydować, kogo chce przyjąć na swoje terytorium. Strategicznie postanowiono, że nie przemytnicy ludzi będą dyktowali warunki polityki imigracyjnej, lecz będzie to robił rząd. Uznano, że obowiązkiem moralnym jest przyjmowanie osób ratujących życie, a nie zapewnienie stałego pobytu każdemu, kto chce mieszkać w dobrobycie. […] Australia może być dziś stawiana jako wzór państwa, które poradziło sobie z kryzysem imigranckim. Dlatego Tony Abbott apeluje do przywódców europejskich: „Zatrzaśnijcie drzwi do swoich krajów albo zapłacicie straszliwą cenę”.

Więcej o problemie islamskich imigrantów i ich radykalizmie na łamach nowego  wydania tygodnika „wSieci”, w sprzedaży od 23 listopada br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook