Jedynie prawda jest ciekawa


Górny: To przykład retoryki antykościelnej

19.04.2012

Platforma Obywatelska znów wraca do antyklerykalnej narracji. W spocie promującym zmiany emerytalne wśród grup obecnie uprzywilejowanych wymienia m.in. księży. Okazuje się jednak, że jest to kłamstwo. Księża nie są bowiem objęci żadnymi przywilejami emerytalnymi. O ocenę spotu oraz kolejnego przykładu atakowania Kościoła portal Stefczyk.info poprosił publicystę Grzegorza Górnego:

Mówienie, że księża w Polsce korzystają z jakichś przywilejów emerytalnych kosztem społeczeństwa jest nadużyciem. Warto pamiętać, że Kościół wykazał się dobrą wolą w stosunkach z państwem. Gdyby po 1989 roku chciał dochodzić całej swojej własności znacjonalizowanej przymusowo przez komunistów, być może państwo do dziś musiałoby znaczną część swoich wpływów przekazywać Kościołowi w ramach rekompensaty.

Majątek, który był przedmiotem prac Komisji Majątkowej, obejmował zaledwie drobną część całego mienia zagrabionego Kościołowi. Gdyby Kościół na początku III RP przedstawił opinii publicznej cały stan swojego posiadania tuż po II wojnie światowej oraz wykaz zrabowanego majątku, społeczeństwo miało by szanse zapoznać się z rzeczywistymi rozmiarami grabieży komunistów. Brak takich wyliczeń to spory błąd, ponieważ ludzie nie wiedzą, jak w rzeczywistości wyglądała sytuacja Kościoła. Na tej ignorancji łatwo budować ataki na Kościół i jego rzekomą pazerność.

Gdy w 2001 roku powstała Platforma Obywatelska, podkreślała swoje chadeckie oblicze i przywiązanie do nauki Kościoła. W ostatnich latach natomiast obserwujemy zmianę kierunku przywódców tej partii. Widać nasilenie retoryki antykościelnej i antyklerykalnej. Ten spot to element właśnie szerszego ciągu wydarzeń i działań wymierzonych w Kościół.

Not. saż
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook