Jedynie prawda jest ciekawa


Górny: Polacy mogą być dumni

04.12.2013

Rozmowa z publicystą tygodnika "wSieci" Grzegorzem Górnym.

Stefczyk.info: Mija 71. rocznica powstania Rady Pomocy Żydom "Żegota", jedynej organizacji w okupowanej przez Niemców Europie ratującej Żydów od zagłady. Ta organizacja powstała przy Delegaturze Rządu na Kraj. Jak wyglądała reakcja Polaków na zagładę Żydów?

Grzegorz Górny: Dziś, zwłaszcza na Zachodzie, dominuje narracja, że zjawisko pomocy Żydom było marginalne, a większość polskiego społeczeństwa była wrogo nastawiona do Żydów. Tego typu poglądy są rozpowszechniane np. przez niemieckie produkcje filmowe, jak "Nasze matki, nasi ojcowie". Tymczasem okazuje się, że zjawisko pomocy Żydom było znacznie powszechniejsze niż się wydaje. Tytułem "Sprawiedliwi wśród narodów świata" uhonorowanych zostało ponad 6 tysięcy Polaków. To znacząco zaniżona liczba. Żeby uratować jednego uciekiniera z getta, potrzebna była pomoc nawet 10 osób. Jest relacja Hanny Krall, która doliczyła się łańcuszka ludzi dobrej woli, złożonego aż z 42 osób. Tyle osób zaangażowało się, by uratować ją, nieznaną im, małą żydowską dziewczynkę. Oni robili to z narażeniem życia.

Za pomoc Żydom groziły bardzo surowe kary

Niemcy stosowali odpowiedzialność zbiorową. Za pomoc Żydom groziła śmierć całej rodziny. I były polskie rodziny, które traciły życie z tego powodu. Różni historycy wskazują różnie liczbę osób w ten czy inny sposób pomagających ukrywającym się Żydom. Niektóre szacunki dochodzą nawet do 1 miliona Polaków.

Film "Nasze matki, nasi ojcowie", o którym pan wspominał, był emitowany przez TVP. Dlaczego w kraju nie promuje się bohaterskich postaw Polaków tylko coraz częściej np. niemiecki punkt widzenia?

Nie znam odpowiedzi na to pytanie. Mamy się do czego odwoływać, mamy z czego być dumni. Jest wiele przykładów postaw, którymi należy się chwalić. Przykładem takich postaw i dobrym wzorcem upamiętnienia losów bohaterskich Polaków ratujących Żydów jest rodzina Kowalskich. Film o niej zrobił Maciej Pawlicki z Arkadiuszem Gołębiewskim (Film "Historia Kowalskich"). Cała wielodzietna rodzina straciła życie z powodu ukrywania Żydów.

Skończył pan właśnie książkę "Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą". Z jakimi reakcjami spotkał się Pan w czasie pracy nad książką? Mógł Pan liczyć na jakąś pomoc?

Największej pomocy udzieliły mi prywatne osoby i firmy. Najlepiej jednak reakcje na tę książkę i temat oddaje pewna anegdota. Redaktor graficzny zaniósł książkę do zakładu poligraficznego. Chciał dokonać próbnego wydruku i zobaczyć, jak książka wygląda na papierze. Pracownicy techniczni zakładu pytali, czy wydacnictwo nie boi się poruszać takich tematów, czy nie boimy się pisać o takich sprawach. Redaktor pytał, dlaczego mielibyśmy się bać, o co im chodzi.

Co odpowiedzieli?

Okazało się, że mielibyśmy się bać wydawania takiej książki z racji antypolonizmu. Ci ludzie zauważyli, że dziś przyjęło się pokazywać Polaków, jako sprawców zbrodni, jako szmalcowników czy szabrowników. A jeśli ktoś pokazuje ich od szlachetnej strony, jako tych, którzy nieśli pomoc, to może to być niebezpieczne. Zdaniem pracowników zakładu to może skutkować nieprzyjemnościami. Ta historia mnie zszokowała. Ona jednak mówi być może więcej o stanie świadomości Polaków, niż wielkie opracowania socjologiczne.

Czym dla Pana jest ta książka?

Ta książka jest dla mnie oddaniem hołdu, przywróceniem pamięci tych sprawiedliwych, którzy ratowali Żydów. Z drugiej strony to jest sprzeciw wobec fałszowania historii, jaki dziś obserwujemy. Jeśli narracja będzie szła tak, jak do tej pory, niedługo dowiemy się, że podczas konferencji w Wannsee Reinhard Heydrich i Adolf Eichmann założyli Żegotę, żeby ratować Żydów przed Holokaustem urządzonym przez Polaków.

Rozmawiał Nal
[Fot. Mat, prasowe filmu "Historia Kowalskich"]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook