Jedynie prawda jest ciekawa


Górny: Chadecję dotyka korupcja ideowa

25.10.2012

O głosowaniu dotyczącym wzmocnienia ochrony życia ludzkiego oraz zmianom postawy Platformy Obywatelskiej portal Stefczyk.info rozmawia ze znanym publicystą, Grzegorzem Górnym.

Stefczyk.info: Sejm odrzucił projekt zmian w ustawie aborcyjnej. Posłowie nie zgodzili się na wzmocnienie ochrony życia. Odrzucili ustawę, która zakazuje zabijania chorych dzieci. Jak Pan to ocenia?

Grzegorz Górny: W mojej ocenie mamy do czynienia z procesem widocznym od dawna Europie zachodniej. On dotyczy degeneracji ideowej i moralnej partii, które uchodzą za chrześcijańsko-demokratyczne. One należą do chadeckiej międzynarodówki, czyli EPP. Partie te w swoich zamiarach miały bronić wartości chrześcijańskich w życiu publicznym. W ostatnim czasie one jednak nie tylko nie bronią tych wartości, ale same przykładają rękę do walki z tymi wartościami. Widzimy, że chadecję dotyka korupcja ideowa.

Jakieś przykłady?

Zmiany takie widać w Holandii, we Włoszech czy na Słowacji. Wymownym tego przykładem jest fakt, że pod włoską ustawą wprowadzającą aborcję podpisali się jedynie politycy chrześcijańsko-demokratyczni. Tam nie ma innych podpisów, sami chadecy. Były premier Holandii z partii chadeckiej, Ruud Lubbers, natomiast chwalił się, że jest inicjatorem zmian wprowadzających eutanazję, aborcję, miękkie narkotyki, czy związki partnerskie. Degenerację partii chadeckich dobrze opisał były minister spraw wewnętrznych Słowacji, Władimir Palko w książce "Nadchodzi lewica". Myślę, że coś podobnego dotyka Polskę.

PO się degeneruje?

Platforma Obywatelska w swojej deklaracji z 2001 roku miała wyraźnie zapisaną obronę wartości chrześcijańskich, sprzeciw wobec legalizacji związków jednopłciowych. Dziś widać, że PO podąża drogą zachodnich partii chadeckich. To, co się dzieje w kraju, widzę więc w szerszym kontekście sprzeniewierzania się deklarowanym wartościom przez partię odwołujące się do chrześcijaństwa.

Politycy rządzący w Polsce wciąż zasłaniają się kompromisem aborcyjnym.

Zauważmy, że próby złamania tego kompromisu były już dwukrotnie podejmowane. Raz to się nie udało na skutek weta Prezydenta Lecha Wałęsy, drugi raz na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Powoływanie się na nienaruszalność kompromisu przez tych, którzy wcześniej go naruszali, jest dziwne. Nieuprawnione jest również mówienie, że ten kompromis jest uznawany przez Kościół. Hierarchowie wielokrotnie zaznaczali, że podczas uchwalania ustawy aborcyjnej popierali tamte rozwiązania, ponieważ nie było szans na lepszą ochronę życia. Jednak od zawsze biskupi zaznaczali, że jeśli pojawi się szansa na lepsze regulacje to będą popierać takie projekty. Ich zgoda na tamte rozwiązania jest warunkowa.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook