Jedynie prawda jest ciekawa


Górny: Chadecję dotyka korupcja ideowa

25.10.2012

O głosowaniu dotyczącym wzmocnienia ochrony życia ludzkiego oraz zmianom postawy Platformy Obywatelskiej portal Stefczyk.info rozmawia ze znanym publicystą, Grzegorzem Górnym.

Stefczyk.info: Sejm odrzucił projekt zmian w ustawie aborcyjnej. Posłowie nie zgodzili się na wzmocnienie ochrony życia. Odrzucili ustawę, która zakazuje zabijania chorych dzieci. Jak Pan to ocenia?

Grzegorz Górny: W mojej ocenie mamy do czynienia z procesem widocznym od dawna Europie zachodniej. On dotyczy degeneracji ideowej i moralnej partii, które uchodzą za chrześcijańsko-demokratyczne. One należą do chadeckiej międzynarodówki, czyli EPP. Partie te w swoich zamiarach miały bronić wartości chrześcijańskich w życiu publicznym. W ostatnim czasie one jednak nie tylko nie bronią tych wartości, ale same przykładają rękę do walki z tymi wartościami. Widzimy, że chadecję dotyka korupcja ideowa.

Jakieś przykłady?

Zmiany takie widać w Holandii, we Włoszech czy na Słowacji. Wymownym tego przykładem jest fakt, że pod włoską ustawą wprowadzającą aborcję podpisali się jedynie politycy chrześcijańsko-demokratyczni. Tam nie ma innych podpisów, sami chadecy. Były premier Holandii z partii chadeckiej, Ruud Lubbers, natomiast chwalił się, że jest inicjatorem zmian wprowadzających eutanazję, aborcję, miękkie narkotyki, czy związki partnerskie. Degenerację partii chadeckich dobrze opisał były minister spraw wewnętrznych Słowacji, Władimir Palko w książce "Nadchodzi lewica". Myślę, że coś podobnego dotyka Polskę.

PO się degeneruje?

Platforma Obywatelska w swojej deklaracji z 2001 roku miała wyraźnie zapisaną obronę wartości chrześcijańskich, sprzeciw wobec legalizacji związków jednopłciowych. Dziś widać, że PO podąża drogą zachodnich partii chadeckich. To, co się dzieje w kraju, widzę więc w szerszym kontekście sprzeniewierzania się deklarowanym wartościom przez partię odwołujące się do chrześcijaństwa.

Politycy rządzący w Polsce wciąż zasłaniają się kompromisem aborcyjnym.

Zauważmy, że próby złamania tego kompromisu były już dwukrotnie podejmowane. Raz to się nie udało na skutek weta Prezydenta Lecha Wałęsy, drugi raz na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Powoływanie się na nienaruszalność kompromisu przez tych, którzy wcześniej go naruszali, jest dziwne. Nieuprawnione jest również mówienie, że ten kompromis jest uznawany przez Kościół. Hierarchowie wielokrotnie zaznaczali, że podczas uchwalania ustawy aborcyjnej popierali tamte rozwiązania, ponieważ nie było szans na lepszą ochronę życia. Jednak od zawsze biskupi zaznaczali, że jeśli pojawi się szansa na lepsze regulacje to będą popierać takie projekty. Ich zgoda na tamte rozwiązania jest warunkowa.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook