Jedynie prawda jest ciekawa


Górny: Caritas i WOŚP to dwie zupełnie różne rzeczy

11.01.2013

Bez machiny medialno-marketingowej WOŚP nie byłaby w stanie normalnie funkcjonować, bo zwyczajnie na niej opiera się działalność Orkiestry - mówi w rozmowie z wPolityce.pl Grzegorz Górny, publicysta tygodnika "wSieci".

W rozmowie z portalem wPolityce.pl Grzegorz Górny ocenia to, w jaki sposób coroczne zbiórki organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy mogą wpłynąć na postawy społeczeństwa: "Wielu z nas żyje w pewnym napięciu i niepokoju z tym związanym, bo pewnie mało kto ze spokojem może powiedzieć, że pomaga biednym i potrzebującym na tyle, na ile rzeczywiście może. Myślę, że zadawanie sobie tego pytania i konfrontowanie się z nim jest bardzo istotne, niezależnie od tego, czy wrzucamy do puszki Orkiestry, czy kupujemy wigilijne świece Caritasu" - ocenia publicysta tygodnika "wSieci". 

W rozmowie próbuje również ocenić i porównać działalność instytucji kościelnych i organizacji Jerzego Owsiaka: "Jeśli mówimy o Caritas i WOŚP, to porównujemy tutaj dwa różne typy działalności. Powiedzmy sobie szczerze, że gdyby Orkiestra nie miała za sobą całego mechanizmu medialno-promocyjnego, to najprawdopodobniej nie zebrałaby nawet małej części z tych kwot, jakie teraz zbiera. (...) Czym innym jest akcyjność, nastawienie się na jedną, wielką akcję w roku, a czym innym trwająca przez cały rok codzienna krzątanina, bez jakichś większych fajerwerków medialnych; w myśl ewangelicznej zasady „nie wie lewa ręka, co robi prawa” - mówi Górny.

Górny odniósł się także do kontrowersji, jakie budzą pomysły Jerzego Owsiaka: "Działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie jest przyjmowana jednoznacznie pozytywnie z powodu idei, jakie promuje pan Jerzy Owsiak przy okazji swoich innych aktywności. To wzbudza w niektórych środowiskach pewne kontrowersje; tak było choćby w przypadku przystanku Woodstock i usunięcia wystawy antyaborcyjnej, tak było z tegoroczną wypowiedzią Jerzego Owsiaka dotyczącą eutanazji" - puentuje publicysta. 

Całość rozmowy na portalu wPolityce.pl.

svit

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook