Jedynie prawda jest ciekawa


Górny: Caritas i WOŚP to dwie zupełnie różne rzeczy

11.01.2013

Bez machiny medialno-marketingowej WOŚP nie byłaby w stanie normalnie funkcjonować, bo zwyczajnie na niej opiera się działalność Orkiestry - mówi w rozmowie z wPolityce.pl Grzegorz Górny, publicysta tygodnika "wSieci".

W rozmowie z portalem wPolityce.pl Grzegorz Górny ocenia to, w jaki sposób coroczne zbiórki organizowane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy mogą wpłynąć na postawy społeczeństwa: "Wielu z nas żyje w pewnym napięciu i niepokoju z tym związanym, bo pewnie mało kto ze spokojem może powiedzieć, że pomaga biednym i potrzebującym na tyle, na ile rzeczywiście może. Myślę, że zadawanie sobie tego pytania i konfrontowanie się z nim jest bardzo istotne, niezależnie od tego, czy wrzucamy do puszki Orkiestry, czy kupujemy wigilijne świece Caritasu" - ocenia publicysta tygodnika "wSieci". 

W rozmowie próbuje również ocenić i porównać działalność instytucji kościelnych i organizacji Jerzego Owsiaka: "Jeśli mówimy o Caritas i WOŚP, to porównujemy tutaj dwa różne typy działalności. Powiedzmy sobie szczerze, że gdyby Orkiestra nie miała za sobą całego mechanizmu medialno-promocyjnego, to najprawdopodobniej nie zebrałaby nawet małej części z tych kwot, jakie teraz zbiera. (...) Czym innym jest akcyjność, nastawienie się na jedną, wielką akcję w roku, a czym innym trwająca przez cały rok codzienna krzątanina, bez jakichś większych fajerwerków medialnych; w myśl ewangelicznej zasady „nie wie lewa ręka, co robi prawa” - mówi Górny.

Górny odniósł się także do kontrowersji, jakie budzą pomysły Jerzego Owsiaka: "Działalność Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie jest przyjmowana jednoznacznie pozytywnie z powodu idei, jakie promuje pan Jerzy Owsiak przy okazji swoich innych aktywności. To wzbudza w niektórych środowiskach pewne kontrowersje; tak było choćby w przypadku przystanku Woodstock i usunięcia wystawy antyaborcyjnej, tak było z tegoroczną wypowiedzią Jerzego Owsiaka dotyczącą eutanazji" - puentuje publicysta. 

Całość rozmowy na portalu wPolityce.pl.

svit

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook