Jedynie prawda jest ciekawa


Górnicy najlepiej zrecenzują expose premier Kopacz

23.09.2014

Już 1-go października górnicy, którym były już premier Donald Tusk złożył fontannę obietnic bez pokrycia, najtrafniej na ulicach Warszawy pokażą co Polacy myślą o nowym, rządowym otwarciu rządu premier Ewy Kopacz.

Ale, żeby nie było tak ponuro rząd pani premier i ministra też lekarza z PSL z MPiPS W. Kosiniaka-Kamysza za całe 560 mln zł zamierza zbudować dla polskich seniorów i emerytów stadiony znane jako - Orliki. Wydaje się, że większego absurdu być nie może. Po tym jak koalicja PO-PSL kilka tygodni temu odebrała 75- letnim emerytom, mającym w portfelu po 844 zł darmowe leki refundowane, teraz rząd postanowił im zrekompensować te straty moralne, materialne i dać możliwość integracji i sportowych wyczynów na nowych stadionach. 

To wszystko dzieje się w sytuacji, gdy ZUS hurtowo odbiera renty niepełnosprawnym - tylko w tym roku liczba rencistów zmniejszyła się o 35 tysięcy osób, albowiem komisje ZUS uznają, że bez jednej nogi i jednej ręki oraz z wodogłowiem można pracować i doskonale funkcjonować. Mniej pieniędzy będzie też z NFZ na leczenie zębów ma być to zaledwie 144 mln zł na całą Polskę. Nic dziwnego, że już teraz w środku Europy, aż 80 proc. dzieci i młodzieży w Polsce ma próchnicę. Rząd PO-PSL ma ludzki gest, dokonał zmian w Kodeksie postępowania cywilnego, dzięki czemu komornik nie zabierze już zadłużonemu niepełnosprawnemu ani wózka inwalidzkiego, ani balkoniku, ani nawet kul. 

Na Opolszczyźnie polski rząd odnosi kolejne sukcesy; jeśli dzieci chcą tam się uczyć języka niemieckiego, to w niektórych szkołach muszą zgłosić przynależność do mniejszości niemieckiej, bo wtedy szkoła dostaje nawet o 100 proc. wyższe dotacje. Czyżby powracały Volkslisty? MF M. Szczurek określany przez premier E. Kopacz "bardzo ważną osobą" w tym rządzie podobno tak intensywnie liczy, że nie śpi po nocach, tyle tylko, że wyliczył jak na razie mało realny 3,4 proc. wzrost gospodarczy w przyszłym roku i całkiem realne 155 mld zł pożyczek brutto w 2015 r. i prawie 50 mld zł deficytu budżetowego. 

Jakby tych nowych obowiązków rządu premier E. Kopacz było mało prezydent B. Komorowski, który praktycznie przejął już w rządzie PO-PSL, zarówno resorty siłowe, jak i politykę zagraniczną "położył na sercu rządowi Pani premier E. Kopacz sprawę przyjęcia euro". Prezydent B. Komorowski, który apeluje i naciska w sprawie debaty o euro nie powinien wyręczać w tej kwestii, ani Sejmu, ani rządu, ani prezesa NBP. **Prezydent RP winien stać na straży Konstytucji, a tam stoi jak wół, że nad Wisłą obowiązuje polski złoty. Prezydent B. Komorowski powinien być jak najdalej od takiej debaty, powinien być strażnikiem Konstytucji RP, a nie przychylnym sędzią i kreatorem polityki pieniężnej w Polsce.** 

Kto za dużo obejmuje na raz może mało ściskać. To, że niemieckie gazety bardzo chwalą Pana Prezydenta z tego powodu, powinno być raczej sygnałem ostrzegawczym i to pomimo, że B. Komorowski w dzieciństwie na zachodnich terenach Polski bawił się zabawkami jakiegoś dziecka z rodziny niemieckich tzw. "wypędzonych", co spotkało się z wielkim zrozumieniem i sympatią w trakcie wystąpienia Prezydenta RP w Bundestagu. A, może lepiej by było dla Polski i Polaków gdyby Prezydent RP zainicjował debatę o przyzwoitych wynagrodzeniach dla pracowników w Polsce, godziwych rentach i emeryturach oraz świadczeniach na rzecz polskiej rodziny, podobnych do tych, które mają miejsce w krajach posiadających już euro, bo przecież, ani drugiej Grecji, ani drugiej Portugalii Polakom nie potrzeba. 

Miała być druga Irlandia i "Zielona Wyspa", a mamy coraz większą czarną dziurę.*

                                                                     
Janusz Szewczak
Główny Ekonomista SKOK


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook