Jedynie prawda jest ciekawa


Gorąca dyskusja o szczycie w Brukseli

11.03.2017

Wydarzenie w Brukseli nie były dla Polski korzystne; szczyt UE pokazuje, że Polska jest w izolacji, PiS się skompromitował - oceniali w sobotę politycy opozycji. Według PiS szczyt UE świadczy o głębokim kryzysie i nieprzemyśleniu błędów, które popełniają europejskie elity ws. przyszłości Unii.

W sobotę w radiowej Trójce politycy byli pytani m.in. o przyszłość Polski w UE, w związku z ostatnim szczytem Unii, podczas którego ponownie wybrano Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Polska była jedynym krajem, który sprzeciwił się tej kandydaturze.

Zdaniem ministra w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego podczas szczytu UE  "ujawnił się kolejny podział europejski". "Donald Tusk jest dziś przewodniczącym Rady Europejskiej z niepełnym mandatem, nie uzyskał poparcia wszystkich krajów członkowskich" - zaznaczył.

Jak zauważył, "wciąż żywe są stereotypy i uprzedzenia, dzielące Europę na Zachód i Wschód". "Słowa, jakie padały w emocjach, np. ze strony prezydenta Francji, pokazują, że te stereotypy są wciąż obecne na Zachodzie i ta równość deklarowana jest tylko w słowach. Naszą część uważa się za nieuprawnioną do zabierania głosu" - podkreślił Szczerski.

"Trzeba zatrzeć wrażenie, że nasz region działa w sposób niespójny. By tekst prezydenta Francois Hollande'a, wzywający by porzucić Polskę, bo Polska ma zasady, a oni pieniądze, się nie zrealizował, bo wtedy mielibyśmy do czynienia z realnym kryzysem Europy" - oświadczył minister. 

W ocenie wiceministra kultury Jarosława Sellina podczas szczytu "złamano ważną zasadę - na wysokie stanowiska w administracji Unii Europejskiej nie nominuje się ludzi, którzy nie mają poparcia własnego rządu". "Naciągano też procedury prawne, by uzasadnić, że konkluzje z tego szczytu są wiążące" - dodał.

"Ten szczyt świadczy o głębokim kryzysie i nieprzemyśleniu błędów, które popełniają europejskie elity i wielu przywódców państw europejskich w sprawie przyszłości Unii" - podkreślił Sellin.

"Mam życzenia dla Donalda Tuska, żeby odważył się twardo stawać za tym, by Unia się nie rozczłonkowywała, nie szła różnymi prędkościami, by miał odwagę przedstawiać własną agendę polityczną, a nie tylko tę, która jest podsuwana z najważniejszych stolic europejskich, zwłaszcza z Berlina" - powiedział wiceminister. 

"By - jeżeli są kryzysy takie jak imigranci czy spór o dekarbonizację - twardo stawał pamiętając o interesach Polski i krajów Europy Środkowej. Żeby przestał ingerował w wewnętrzne sprawy jakiegokolwiek kraju członkowskiego" - zaznaczył Sellin.

Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi odnosząc się do przyszłości Wspólnoty zaznaczył, że "Europa +różnych prędkości+ jest od dawna". "Przede wszystkim mam tu na myśli strefę euro, która jest już odrębną prędkością. Polski w tej strefie nie ma" - zauważył. "Teraz jest kwestia tego, czy pierwsza prędkość jeszcze bardziej się zintegruje i oddali, czy też będzie nowy kierunek rozwoju" - dodał Długi.

Jak ocenił, wydarzenia w Brukseli nie były dla Polski korzystne. "Z jednej strony mamy kłopot wizerunkowy i świadomość jakości - fatalnej - naszej dyplomacji. Nie potrafiono nawet jednego państwa namówić, aby było na tym samym statku, co Polska. Najgorsze jest to, co będzie dalej. Tylko rząd myśli, że jesteśmy liderem regionalnym. Jeszcze bardziej poróżniliśmy się z sąsiadami" - podkreślił. 

Zdaniem Andrzeja Halickiego (PO) podczas szczytu "skompromitował się PiS, nie Polska". "Całe szczęście, że przewodniczący Donald Tusk scala Europę. Cała ta kampania, skierowana do wewnątrz, nie służy interesom Polski" - podkreślił.

"Sprzeniewierzyliście się najważniejszemu polskiemu interesowi - budowaniu silnej pozycji. Jak chcecie dzisiaj bronić dopłat rolnych, funduszy strukturalnych?" - pytał poseł przedstawicieli PiS. "Trzeba zmienić ton, zmienić sposób działania" - apelował.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski zastanawiał się, "kiedy uda się nadrobić błędy, które do tej pory były popełniane". Nawiązując do nieformalnego spotkanie czterech państw w Wersalu (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania) w przededniu szczytu ocenił, że tam powinna być Polska. 

"W momencie, w którym Unię opuszcza Wielka Brytania, Polska powinna zająć jej miejsce i dyskutować z największymi o przyszłości Unii. Nie była, bo taka jest dziś pozycja Polski w Unii Europejskiej i szczyt, który wszyscy obserwowaliśmy ze smutkiem, pokazuje tę pozycję: samotność, izolacja. Z całym szacunkiem do pani premier - jej argumenty spotykały się z irytacją i zażenowaniem. Choćby to żądanie, że każde państwo ma prawo weta. To wywoływało zażenowanie" - zauważył polityk PSL.

Jak ocenił, w znacznej mierze wszyscy głosowali przeciwko Polsce. "Doświadczenie tego szczytu powinno być punktem zwrotnym. Trzeba szukać sojuszników. Nie można obrażać Niemiec, mówiąc że oni zastraszyli i przekupili wszystkich. Jeżeli nie będziemy mieli tam przyjaciół, stracimy i to bardzo dużo - w zakresie możliwości rozwoju i naszego bezpieczeństwa. Unia nie pozwoliła, przez swoje głosowanie, na manipulowanie przez Jarosława Kaczyńskiego tym, co się w niej dzieje" - dodał.

Według wicemarszałek Sejmu Barbary Dolniak (Nowoczesna) "Unia Europejska bez Polski da sobie radę. Ale Polska niekoniecznie bez Unii Europejskiej. "PiS pokazało, że usiłuje przenosić formułę działania, jaką stosuje na miejscu, w Polsce, czyli formułę dyktatu - tylko nasze jest ważne, tylko my mamy rację - na poziom Unii Europejskiej. Tam okazało się, że taka formuła nie ma szansy" - podkreśliła.

PAP/frost

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook