Jedynie prawda jest ciekawa


Gorąca dyskusja o szczycie w Brukseli

11.03.2017

Wydarzenie w Brukseli nie były dla Polski korzystne; szczyt UE pokazuje, że Polska jest w izolacji, PiS się skompromitował - oceniali w sobotę politycy opozycji. Według PiS szczyt UE świadczy o głębokim kryzysie i nieprzemyśleniu błędów, które popełniają europejskie elity ws. przyszłości Unii.

W sobotę w radiowej Trójce politycy byli pytani m.in. o przyszłość Polski w UE, w związku z ostatnim szczytem Unii, podczas którego ponownie wybrano Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Polska była jedynym krajem, który sprzeciwił się tej kandydaturze.

Zdaniem ministra w Kancelarii Prezydenta Krzysztofa Szczerskiego podczas szczytu UE  "ujawnił się kolejny podział europejski". "Donald Tusk jest dziś przewodniczącym Rady Europejskiej z niepełnym mandatem, nie uzyskał poparcia wszystkich krajów członkowskich" - zaznaczył.

Jak zauważył, "wciąż żywe są stereotypy i uprzedzenia, dzielące Europę na Zachód i Wschód". "Słowa, jakie padały w emocjach, np. ze strony prezydenta Francji, pokazują, że te stereotypy są wciąż obecne na Zachodzie i ta równość deklarowana jest tylko w słowach. Naszą część uważa się za nieuprawnioną do zabierania głosu" - podkreślił Szczerski.

"Trzeba zatrzeć wrażenie, że nasz region działa w sposób niespójny. By tekst prezydenta Francois Hollande'a, wzywający by porzucić Polskę, bo Polska ma zasady, a oni pieniądze, się nie zrealizował, bo wtedy mielibyśmy do czynienia z realnym kryzysem Europy" - oświadczył minister. 

W ocenie wiceministra kultury Jarosława Sellina podczas szczytu "złamano ważną zasadę - na wysokie stanowiska w administracji Unii Europejskiej nie nominuje się ludzi, którzy nie mają poparcia własnego rządu". "Naciągano też procedury prawne, by uzasadnić, że konkluzje z tego szczytu są wiążące" - dodał.

"Ten szczyt świadczy o głębokim kryzysie i nieprzemyśleniu błędów, które popełniają europejskie elity i wielu przywódców państw europejskich w sprawie przyszłości Unii" - podkreślił Sellin.

"Mam życzenia dla Donalda Tuska, żeby odważył się twardo stawać za tym, by Unia się nie rozczłonkowywała, nie szła różnymi prędkościami, by miał odwagę przedstawiać własną agendę polityczną, a nie tylko tę, która jest podsuwana z najważniejszych stolic europejskich, zwłaszcza z Berlina" - powiedział wiceminister. 

"By - jeżeli są kryzysy takie jak imigranci czy spór o dekarbonizację - twardo stawał pamiętając o interesach Polski i krajów Europy Środkowej. Żeby przestał ingerował w wewnętrzne sprawy jakiegokolwiek kraju członkowskiego" - zaznaczył Sellin.

Poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi odnosząc się do przyszłości Wspólnoty zaznaczył, że "Europa +różnych prędkości+ jest od dawna". "Przede wszystkim mam tu na myśli strefę euro, która jest już odrębną prędkością. Polski w tej strefie nie ma" - zauważył. "Teraz jest kwestia tego, czy pierwsza prędkość jeszcze bardziej się zintegruje i oddali, czy też będzie nowy kierunek rozwoju" - dodał Długi.

Jak ocenił, wydarzenia w Brukseli nie były dla Polski korzystne. "Z jednej strony mamy kłopot wizerunkowy i świadomość jakości - fatalnej - naszej dyplomacji. Nie potrafiono nawet jednego państwa namówić, aby było na tym samym statku, co Polska. Najgorsze jest to, co będzie dalej. Tylko rząd myśli, że jesteśmy liderem regionalnym. Jeszcze bardziej poróżniliśmy się z sąsiadami" - podkreślił. 

Zdaniem Andrzeja Halickiego (PO) podczas szczytu "skompromitował się PiS, nie Polska". "Całe szczęście, że przewodniczący Donald Tusk scala Europę. Cała ta kampania, skierowana do wewnątrz, nie służy interesom Polski" - podkreślił.

"Sprzeniewierzyliście się najważniejszemu polskiemu interesowi - budowaniu silnej pozycji. Jak chcecie dzisiaj bronić dopłat rolnych, funduszy strukturalnych?" - pytał poseł przedstawicieli PiS. "Trzeba zmienić ton, zmienić sposób działania" - apelował.

Europoseł PSL Jarosław Kalinowski zastanawiał się, "kiedy uda się nadrobić błędy, które do tej pory były popełniane". Nawiązując do nieformalnego spotkanie czterech państw w Wersalu (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania) w przededniu szczytu ocenił, że tam powinna być Polska. 

"W momencie, w którym Unię opuszcza Wielka Brytania, Polska powinna zająć jej miejsce i dyskutować z największymi o przyszłości Unii. Nie była, bo taka jest dziś pozycja Polski w Unii Europejskiej i szczyt, który wszyscy obserwowaliśmy ze smutkiem, pokazuje tę pozycję: samotność, izolacja. Z całym szacunkiem do pani premier - jej argumenty spotykały się z irytacją i zażenowaniem. Choćby to żądanie, że każde państwo ma prawo weta. To wywoływało zażenowanie" - zauważył polityk PSL.

Jak ocenił, w znacznej mierze wszyscy głosowali przeciwko Polsce. "Doświadczenie tego szczytu powinno być punktem zwrotnym. Trzeba szukać sojuszników. Nie można obrażać Niemiec, mówiąc że oni zastraszyli i przekupili wszystkich. Jeżeli nie będziemy mieli tam przyjaciół, stracimy i to bardzo dużo - w zakresie możliwości rozwoju i naszego bezpieczeństwa. Unia nie pozwoliła, przez swoje głosowanie, na manipulowanie przez Jarosława Kaczyńskiego tym, co się w niej dzieje" - dodał.

Według wicemarszałek Sejmu Barbary Dolniak (Nowoczesna) "Unia Europejska bez Polski da sobie radę. Ale Polska niekoniecznie bez Unii Europejskiej. "PiS pokazało, że usiłuje przenosić formułę działania, jaką stosuje na miejscu, w Polsce, czyli formułę dyktatu - tylko nasze jest ważne, tylko my mamy rację - na poziom Unii Europejskiej. Tam okazało się, że taka formuła nie ma szansy" - podkreśliła.

PAP/frost

[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook