Jedynie prawda jest ciekawa


Gontarczyk we "wSieci" o "Bolku"

23.02.2016

Współautor książki "SB a Lech Wałęsa" pisze o sprawie TW "Bolka".

„Lech Wałęsa niewątpliwie pozostanie legendarnym przywódcą „Solidarności”, choć o jego skomplikowanej historii, a także generalnie o historii III RP, będziemy teraz wiedzieli dużo więcej. Dlatego należy się cieszyć, że odnalazły się teczka personalna i teczka pracy TW ‘Bolek’” – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Gontarczyk, historyk, politolog, współautor głośnej książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”.
Autor tekstu przypomina:

„Lech Wałęsa w grudniu 1970 r. został zarejestrowany w ewidencji operacyjnej SB jako Tajny Współpracownik pseud. „Bolek”. Według zachowanych dokumentów miał zostać pozyskany do współpracy przez kapitana SB Edwarda Graczyka z KW MO w Olsztynie. (…) Później sprawę „Bolka” prowadzili: kpt. Henryk Rapczyński, kpt. Zenon Ratkiewicz, mjr Janusz Stachowiak. Kontakty z „Bolkiem” na terenie stoczni utrzymywał również kpt. Józef Dąbek, uplasowany w charakterze rezydenta w Stoczni Gdańskiej (pseud. „Madziar”).

Gontarczyk zauważa też, że choć Lech Wałęsa w różnych okresach przedstawił różne wersje tamtych wydarzeń, ale żadna z nich nie była przesadnie wiarygodna:
„Mimo dość kuriozalnych okoliczności należy się cieszyć, że teraz odnalazły się teczka personalna i teczka pracy TW „Bolek”. Wałęsa niewątpliwie pozostanie legendarnym przywódcą „Solidarności”, choć o jego skomplikowanej historii, a także generalnie o III RP, będziemy teraz wiedzieli dużo, dużo więcej.”
Wagę tego, co dzieje się wokół Lecha Wałęsy dostrzega również Maciej Pawlicki, który pisze:

„Dla idei porządkującej Rzeczpospolitą to przewrót właściwie kopernikański. Dotąd świat kręcił się wokół bohaterskiego Lecha Wałęsy, który sam jeden obalił komunizm, za to kochają go wszyscy Polacy oraz nieodmiennie podziwia cała galaktyka. Tak będzie po wieczność. I tylko źli, zaślepieni nienawiścią ludzie, jakieś paskudne Galileusze, kwestionują jedynie słuszną wałęsocentryczność. I oto nagle — przez wiele lat jakoś leniwi, nieśmiali i bierni prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej — zostali zmuszeni do przejęcia ‘pudeł Kiszczaka’” — wskazuje Pawlicki.

O tym, jak niebezpieczne są to „pudła” pisze z koeli Jerzy Jachowicz, który zauważa:

„Dzięki posiadaniu esbeckich teczek Kiszczak oraz inni funkcjonariusze dawnego komunistycznego reżimu mogli kreować ludzi na stanowiska w istotnych dziedzinach życia w III RP. Tworzyć elitę, która nie tylko zapewnia im nietykalność, lecz i wpływ na korzystne z ich perspektywy decyzje w państwie.”

O tym, jak wielowymiarowa jest to rozgrywka przypomina w swoim teście Maja Narbutt, reporterka „wSieci:
„Sześć pakietów upchniętych w kartonach, w sumie 50 kg dokumentów. Akta wyniesione z willi Kiszczaka mogą skompromitować czołowe osobistości III RP i wyjaśnić kulisy wielu wydarzeń. najbardziej dziwne w tej historii jest to, że „szafa Kiszczaka” mieściła się w zwykłym domowym meblu. Pozostaje też zagadką, czy akta w ogóle ujrzałyby światło dzienne, gdyby wdowa nie wybrała się do IPN-u.”

Więcej o sprawie TW „Bolka” w najnowszym numerze tygodnika, w sprzedaży od 22 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook