Jedynie prawda jest ciekawa


Gontarczyk we "wSieci" o "Bolku"

23.02.2016

Współautor książki "SB a Lech Wałęsa" pisze o sprawie TW "Bolka".

„Lech Wałęsa niewątpliwie pozostanie legendarnym przywódcą „Solidarności”, choć o jego skomplikowanej historii, a także generalnie o historii III RP, będziemy teraz wiedzieli dużo więcej. Dlatego należy się cieszyć, że odnalazły się teczka personalna i teczka pracy TW ‘Bolek’” – pisze w najnowszym numerze tygodnika „wSieci” Piotr Gontarczyk, historyk, politolog, współautor głośnej książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”.
Autor tekstu przypomina:

„Lech Wałęsa w grudniu 1970 r. został zarejestrowany w ewidencji operacyjnej SB jako Tajny Współpracownik pseud. „Bolek”. Według zachowanych dokumentów miał zostać pozyskany do współpracy przez kapitana SB Edwarda Graczyka z KW MO w Olsztynie. (…) Później sprawę „Bolka” prowadzili: kpt. Henryk Rapczyński, kpt. Zenon Ratkiewicz, mjr Janusz Stachowiak. Kontakty z „Bolkiem” na terenie stoczni utrzymywał również kpt. Józef Dąbek, uplasowany w charakterze rezydenta w Stoczni Gdańskiej (pseud. „Madziar”).

Gontarczyk zauważa też, że choć Lech Wałęsa w różnych okresach przedstawił różne wersje tamtych wydarzeń, ale żadna z nich nie była przesadnie wiarygodna:
„Mimo dość kuriozalnych okoliczności należy się cieszyć, że teraz odnalazły się teczka personalna i teczka pracy TW „Bolek”. Wałęsa niewątpliwie pozostanie legendarnym przywódcą „Solidarności”, choć o jego skomplikowanej historii, a także generalnie o III RP, będziemy teraz wiedzieli dużo, dużo więcej.”
Wagę tego, co dzieje się wokół Lecha Wałęsy dostrzega również Maciej Pawlicki, który pisze:

„Dla idei porządkującej Rzeczpospolitą to przewrót właściwie kopernikański. Dotąd świat kręcił się wokół bohaterskiego Lecha Wałęsy, który sam jeden obalił komunizm, za to kochają go wszyscy Polacy oraz nieodmiennie podziwia cała galaktyka. Tak będzie po wieczność. I tylko źli, zaślepieni nienawiścią ludzie, jakieś paskudne Galileusze, kwestionują jedynie słuszną wałęsocentryczność. I oto nagle — przez wiele lat jakoś leniwi, nieśmiali i bierni prokuratorzy z Instytutu Pamięci Narodowej — zostali zmuszeni do przejęcia ‘pudeł Kiszczaka’” — wskazuje Pawlicki.

O tym, jak niebezpieczne są to „pudła” pisze z koeli Jerzy Jachowicz, który zauważa:

„Dzięki posiadaniu esbeckich teczek Kiszczak oraz inni funkcjonariusze dawnego komunistycznego reżimu mogli kreować ludzi na stanowiska w istotnych dziedzinach życia w III RP. Tworzyć elitę, która nie tylko zapewnia im nietykalność, lecz i wpływ na korzystne z ich perspektywy decyzje w państwie.”

O tym, jak wielowymiarowa jest to rozgrywka przypomina w swoim teście Maja Narbutt, reporterka „wSieci:
„Sześć pakietów upchniętych w kartonach, w sumie 50 kg dokumentów. Akta wyniesione z willi Kiszczaka mogą skompromitować czołowe osobistości III RP i wyjaśnić kulisy wielu wydarzeń. najbardziej dziwne w tej historii jest to, że „szafa Kiszczaka” mieściła się w zwykłym domowym meblu. Pozostaje też zagadką, czy akta w ogóle ujrzałyby światło dzienne, gdyby wdowa nie wybrała się do IPN-u.”

Więcej o sprawie TW „Bolka” w najnowszym numerze tygodnika, w sprzedaży od 22 lutego br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook