Jedynie prawda jest ciekawa

Gontarczyk: Prezydentura Wałęsy to pasmo klęsk

01.02.2017

Historyk przypomina m.in wykorzystywanie służb do usuwania śladów współpracy z SB.

"Prezydentura Lecha Wałęsy to całe pasmo klęsk, w których można zerojedynkowo wskazać związek przyczynowo skutkowy między niezałatwioną przeszłością, a jego konkretnymi decyzjami" - mówił dr Piotr Gontarczyk na antenie Polskiego Radia 24.

 

"Unikam takich sformułowań jak „donosiciel”, które są nacechowane bardzo negatywnym ładunkiem. Staram się trzymać terminologii naukowej i stwierdzam, że mamy do czynienia z epizodem współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa w latach 1970-74" - tłumaczył dr Gontarczyk.

 

Przypomina jaki wpływ na życie Lecha Wałęsy miał fakt, że w latach 70. były prezydent był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa PRL.

 

"Ten człowiek stanął potem na czele „Solidarności”, za którą będzie miał kiedyś wybudowany pomnik. Mamy do czynienia z postacią niezwykle skomplikowaną, a przede wszystkim fatalną prezydenturą i wszystkimi konsekwencjami niezałatwienia sprawy agenturalnej przez Lecha Wałęsę w latach 90" - mówił historyk.

 

Gontarczyk jednoznacznie ocenia pracę Wałęsy jako prezydenta RP. Zwraca uwagę m.in. na sprawę kradzieży dokumentów.

 

"Prezydentura Lecha Wałęsy to całe pasmo klęsk, w których można zerojedynkowo wskazać związek przyczynowo skutkowy między niezałatwioną przeszłością, a jego konkretnymi decyzjami. To, co się wtedy odgrywało, czyli wykorzystywanie służb specjalnych do usuwania śladów swojej współpracy, te kradzieże dokumentów w Kancelarii Prezydenta, pokwitowania, że wypożycza swoje akta, które potem niszczy, to coś dużo poważniejszego niż ta sprawa z lat 70" - powiedział.

 

Gontarczyk odniósł się również do wczorajszej wypowiedzi pełnomocnika Lecha Wałęsy, prof. Jana Widackiego.

 

"Pan Widacki otrzymuje honorarium za reprezentowanie interesów Wałęsy, więc będzie mówił, mniej lub bardziej przyzwoite rzeczy w jego obronie" - powiedział Gonatarczyk.

 

mly/PolskieRadio24

 

fot. [Telewizja Republika]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook