Jedynie prawda jest ciekawa


Gontarczyk oskarża Jaruzelskiego

14.05.2014

By uwiarygodnić przyjętą przez gen. Jaruzelskiego w 1989 r. „patriotyczno - martyrologiczną” kreację, trzeba było sfałszować jego teczkę oficera WP.

By uwiarygodnić przyjętą przez gen. Jaruzelskiego w 1989 r. „patriotyczno - martyrologiczną” kreację, trzeba było sfałszować jego teczkę oficera WP. I taką próbę podjęto - pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” dr Piotr Gontarczyk, historyk i politolog.

W archiwum Instytutu Pamięci Narodowej znajdują się akta archiwalne IPN Bu 2265/1 oficera WP Wojciecha Jaruzelskiego. Ich analiza wskazuje, że najdalej w latach 1989–1990 dokonano w nich wielu fałszerstw. Zmieniano nie tylko zawartość teczki, lecz nawet treść części dokumentów. Niektórych poprawek dokonał osobiście Jaruzelski.

"Teczka oficera WP zaczynała się od druku pt. zeszyt ewidencyjny (12 stron). Dokument ten na sześciu pierwszych kartach zawierał podstawowe dane osobowe właściciela teczki, informacje o jego wykształceniu, znajomości języków czy losów jego i jego rodziny przed i w czasie II wojny światowej. W drugiej części, w stosownych tabelkach przez niekiedy kilkadziesiąt lat wpisy zwykle robiły różne osoby różnymi materiałami kryjącymi (pióra, flamastry, długopisy). Zeszyt ewidencyjny Jaruzelskiego wygląda inaczej. Niemal wszystkie zapisy dokonane zostały tą samą ręką i tym samym długopisem. To pokazuje, że nie jest to oryginał z drugiej połowy lat 50., ale dużo późniejszy falsyfikat. Nawet druk zeszytu ewidencyjnego pochodzi nie wcześniej niż z 1979 r., i właśnie takich formularzy używano do końca PRL. Ostatnich uzupełnień i poprawek dokonywano w zeszycie po przełomie 1989 r., zapewne w czasie prezydentury Jaruzelskiego.:

CAŁY ARTYKUŁ PIOTRA GONTARCZYKA w najnowszym numerze tygodnika „wSieci”. Polecamy także w formie e-wydania.

lw

[Fot. wSieci]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku. 

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook