Jedynie prawda jest ciekawa


Gontarczyk: Książka Zychowicza to błąd historyczny

07.08.2013

"Nie ma wydarzenia, którego nie byłby w stanie Zychowicz zinterpretować w sposób skrajnie ideologiczny. Nie ma chyba polityka czy generała polskiego, jakiegoś dowódcy, którego nie byłby w stanie obrzucić jakimiś inwektywami czy plotkami" - mówi dr Piotr Gontarczyk.

Suchej nitki nie zostawia historyk Piotr Gontarczyk na podważającej sensowność Powstania Warszawskiego książce Piotra Zychowicza "Obłęd '44". W obszernej rozmowie z telewizją internetową Prawa i Sprawiedliwości wymienia całą serię fundamentalnych zarzutów wobec tej pozycji.

Już na początku wskazuje na podstawowe mankamenty, które odbierają książce miano historycznej: "Historyk patrzy na każde wydarzenie z bardzo różnych perspektyw i ma obowiązek brać pod uwagę, analizować czy rzetelnie opisać to, w jakiej sytuacji byli ludzie podejmujący decyzję o wybuchu powstania przed 1 sierpnia ’44 roku, ale także potem musi zważyć i zmierzyć skutki tego wydarzenia. Na każde wydarzenie trzeba patrzeć w bardzo różnych perspektywach. Przede wszystkim trzeba opisywać je uczciwie. Tzn. jeżeli są strony spory, różne opinie – jedni są za powstaniem, inni uważają, ze to jest decyzja błędna, trzeba te argumenty na zimno zważyć i zmierzyć. (…) Ta książka nie ma klasycznego aparatu naukowego – nie ma przypisów, więc przy niektórych twierdzeniach zacytowanych, tak naprawdę nie wiadomo, co to jest.

TV PiS: - Czy to błąd historyczny czy intelektualny?

Piotr Gontarczyk: - Absolutnie jeden i drugi. Tzn. jeżeli autor uważa się za historyka i chce, żeby traktować go poważnie, to musi dać szansę każdemu, kto ma na to ochotę, sprawdzenia źródła i wartości słów, które cytuje. Tutaj niestety tego nie ma.

Podkreśla, że Zychowicz cytuje przede wszystkim nie historyków, ale polityków i różnych intelektualistów oraz ideologów.

Gros tego rodzaju bardzo brutalnych opinii, różnych interpretacji pochodzi tak od świadków tych wydarzeń, jak i tego rodzaju osób. Ja tylko powiem o jednym fakcie. Otóż tak było w tym powojennym polskim Londynie, w tej polskiej emigracji, że ci ludzie oskarżali się często o różne błędy, o to, że ten jest winny hekatomby powstania, a nie ten. Toczyły się tam ostre walki polityczne, spory intelektualne, które owocowały powstawaniem bogatej literatury, w której jeden oskarża drugiego każdą dostępną metodą. To jest czasami wręcz taka literatura trochę z magla. Niestety Piotr Zychowicz bardzo obszernie korzysta z tego rodzaju wypowiedzi oskarżycielskich, mściwych, nie do końca sprawdzonych albo w ogóle nie wiadomo czy prawdziwych. No i to w jakiejś mierze dezawuuje cały tok jego narracji. Takich rzeczy historyk nie robi.

Zapytany, jak się odnosi do tezy, że dowództwo Armii Krajowej wykorzystało powstańców, czyniąc z nich mięso armatnie wysyłane na pewną śmierć, odpowiada:

Takich oskarżeń jest tam mnóstwo. To jest, moim zdaniem, nie klasyczne dla naukowca ważenie „za i przeciw” i próba zrozumienia prawdziwych intencji i zamiarów, ale bardzo ideologiczne i często zupełnie nieusprawiedliwione i niesprawiedliwe obrzucanie błotem. Nie ma wydarzenia, którego nie byłby w stanie Zychowicz zinterpretować w sposób skrajnie ideologiczny. Nie ma chyba polityka czy generała polskiego, jakiegoś dowódcy, którego nie byłby w stanie obrzucić jakimiś inwektywami czy plotkami. To są rzeczy kompletnie niewiarygodne. Jego interpretacje działań dowództwa powstania są czasami kuriozalne.

Za przykład podał tezę o powstaniu jako akcie kolaboracji ze Związkiem Sowieckim:

To kompletna aberracja. Trudno mi to komentować nawet z mojego punktu widzenia. Powiem tylko, że w podręcznikach szkolnych, w encyklopedii powszechnej można sobie przeczytać, jak ktoś tylko chce i mu ideologia w tym nie przeszkadza, że jednak powstanie było przede wszystkim protestem przeciwko temu, co ma się z Polską zdarzyć, że „coś trzeba zrobić, bo Sowieci wchodzą”.

(…) Inna sprawa, czy to jest decyzja błędna czy nie – zostawmy to na boku. Jednak przede wszystkim powstanie było aktem wolnościowym, militarnie wymierzonym przeciwko Niemcom, ale politycznie przede wszystkim przeciwko Sowietom i przeciwko zamiarom sowieckim wobec Polski. To absolutne minimum wiedzy szkolnej. Nawet to Zychowicz jest w stanie odrzucić.

Gontarczyk stwierdza, że Zychowicz w sposób skrajnie ideologiczny podchodzi do historii:

Nie jest w stanie funkcjonować na zasadzie „za i przeciw”, ale ma swoje argumenty przeciwko powstaniu i stara się wszelką możliwą, dostępną i niedostępną metodą zdezawuować, odrzucić argumenty przeciwnika. Jest nawet w stanie odrzucić nawet najzupełniej oczywiste rzeczy.

Historyk IPN przypomina w tym kontekście wcześniejszą książkę Zychowicza „Pakt Ribbentrop-Beck”:

Jest też problem jego wykładni dziejów, co powinniśmy robić od ’39 roku, czy powinniśmy w pewnych momentach uczestniczyć w wojnie czy może powinniśmy się z tej wojny wycofać. To są rozważania często wręcz groteskowe i operetkowe.

Zapytany o najcięższe zarzuty stawiane przez Zychowicza dowódcom powstania – kolaboracji z wrogiem, denuncjacji, sprzedawania powstańców – dr Gontarczyk mówi:

Mówiąc o grotesce, kuriozach, rzeczach śmiesznych, mówię o tym tylko, ze poza tą bardzo brutalną, całkowicie bezwzględną krytyką i obrzucaniem inwektywami polityki, która była prowadzona przez Polskę, Zychowicz nie ma zupełnie nic do zaoferowania.

(…) Można to opowiadać bardziej w teatrzykach kabaretowych niż traktować w jakimś dyskursie historycznym. Jeśli ktoś mówi, ze w ’43 roku powinniśmy się wycofać z wojny i już nie walczyć na żadnym froncie, bo to nie było zgodne z polskim interesami, to co – polski rząd miał zabrać armię i powiedzieć: to my dziękujemy, wyjeżdżamy na Madagaskar? To są rzeczy tylko do kabaretu. Natomiast nie kabaretowe jest ten potok wyzwisk, inwektyw o alkoholizm etc.

Podał dwa przykłady:

Przedstawiając osobę ostatniego dowódcy Armii Krajowej, gen. Okulickiego, Zychowicz zaczyna chyba od tego, że on został przerzucony samolotem i na nieszczęście dla Polski skutecznie wylądował na spadochronie. Nic mu się nie stało. Lepiej byłoby gdyby mu się spadochron nie otworzył. Nie podoba mu się polityka premiera polskiego Stanisława Mikołajczyka, więc rozdział jemu poświęcony tytułuje Mikołaj Mikołajewicz Mikołajczyk.

To jest jakaś błazenada, trudno to w ogóle traktować takiego człowieka poważnie.

Jak można w ten sposób dyskutować o kimkolwiek i czymkolwiek? Ja oczywiście nie muszę być miłośnikiem polityki Stanisława Mikołajczyka, wcale nie muszę być miłośnikiem polityki gen. Sikorskiego, ale oprócz tego, że mam obowiązek operowania jakimiś argumentami merytorycznymi, to jednak były to osoby pełniące jakieś funkcje publiczne. I co – bawię się ich nazwiskami? Żałuję, że komuś się spadochron otworzył? Nie bardzo wiem, jak mam to komentować.

Jak stwierdza historyk, taka literatura jest całkowicie dyskwalifikująca w „każdym wymiarze etycznym i intelektualnym”.

Polecamy cała rozmowę z dr. Piotrem Gontarczykiem.

[Fot. wPolityce.pl]

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook