Jedynie prawda jest ciekawa


Goniszewski: Wolność precyzyjnie sterowana

09.04.2014

Polacy sądząc po ilości zgłaszanych patentów (jednej z najniższych w Europie) nie grzeszą innowacyjnością. Jest jednak okazja, żeby trochę poprawić statystyki. Rząd powinien opatentować nowy rodzaj wolności, który wynalazł i konsekwentnie stosuje. Nazwałbym ją wolnością precyzyjnie sterowaną.

O pierwszym jej przejawie pisałem w poprzednim komentarzu ("Emerytalny żart") – jest to możliwość wyboru pomiędzy ZUS a OFE, tak skonstruowana żeby zawsze wypadło i tak na ZUS. Drugim przykładem jest danie przedsiębiorcom możliwości wyboru jak chcą rozliczać koszty firmowego samochodu. Mogą albo zadeklarować, że rozliczą tylko połowę kosztów przyznając, że tylko w połowie wykorzystują pojazd do celów firmowych, a w połowie do celów prywatnych, albo rozliczać 100 proc. kosztów, deklarując, że nie używają go do celów prywatnych.

Jest oczywiście małe „ale” jeśli ktoś powie „100 proc.” musi rozliczać każdy przejechany kilometr, pisząc skąd, dokąd, po co, musi parkować samochód w nocy i w weekendy na płatnym parkingu, musi przygotować się na kontrolę urzędu skarbowego, którego przedstawiciele sprawdzą nie tylko gdzie i kiedy przedsiębiorca przemieszczał się samochodem, ale także czy suma tras zgadza się z miesięcznymi stanami licznika. Mówiąc krótko jeśli powiesz 100 proc. przygotuj się że czas potrzebny na wypełnianie dokumentów księgowych drastycznie wzrośnie, zamiast budować, malować, pisać, uczyć, sprzedawać czy czym się tam jeszcze zajmujesz, będziesz księgował, dodawał, kontrolował pracowników, żeby przypadkiem wykonując remont w domu klienta nie wpadło im do głowy podjechanie po bułki na drugie śniadanie do pobliskiego spożywczaka. Na dodatek to co zaoszczędzisz na podatku prawdopodobnie stracisz na parkingu. Oczywiste jest, że w takich warunkach, żaden mający chociaż trochę instynktu samozachowawczego przedsiębiorca nie zdecyduje się na 100 proc., tym bardziej, że ewentualna kara może sięgnąć kilkunastu milionów.

Mamy więc kolejny przykład wolności precyzyjnie sterowanej. Nasz liberalny rząd stwarza obywatelom coraz większą przestrzeń wolności, a to że wszyscy decydują się na to samo…, to tylko świadczy o jedności narodu pod przywództwem jedynie słusznej partii.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Maciej Goniszewski

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 3. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 4. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook