Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Goniszewski: Wolność precyzyjnie sterowana

09.04.2014

Polacy sądząc po ilości zgłaszanych patentów (jednej z najniższych w Europie) nie grzeszą innowacyjnością. Jest jednak okazja, żeby trochę poprawić statystyki. Rząd powinien opatentować nowy rodzaj wolności, który wynalazł i konsekwentnie stosuje. Nazwałbym ją wolnością precyzyjnie sterowaną.

O pierwszym jej przejawie pisałem w poprzednim komentarzu ("Emerytalny żart") – jest to możliwość wyboru pomiędzy ZUS a OFE, tak skonstruowana żeby zawsze wypadło i tak na ZUS. Drugim przykładem jest danie przedsiębiorcom możliwości wyboru jak chcą rozliczać koszty firmowego samochodu. Mogą albo zadeklarować, że rozliczą tylko połowę kosztów przyznając, że tylko w połowie wykorzystują pojazd do celów firmowych, a w połowie do celów prywatnych, albo rozliczać 100 proc. kosztów, deklarując, że nie używają go do celów prywatnych.

Jest oczywiście małe „ale” jeśli ktoś powie „100 proc.” musi rozliczać każdy przejechany kilometr, pisząc skąd, dokąd, po co, musi parkować samochód w nocy i w weekendy na płatnym parkingu, musi przygotować się na kontrolę urzędu skarbowego, którego przedstawiciele sprawdzą nie tylko gdzie i kiedy przedsiębiorca przemieszczał się samochodem, ale także czy suma tras zgadza się z miesięcznymi stanami licznika. Mówiąc krótko jeśli powiesz 100 proc. przygotuj się że czas potrzebny na wypełnianie dokumentów księgowych drastycznie wzrośnie, zamiast budować, malować, pisać, uczyć, sprzedawać czy czym się tam jeszcze zajmujesz, będziesz księgował, dodawał, kontrolował pracowników, żeby przypadkiem wykonując remont w domu klienta nie wpadło im do głowy podjechanie po bułki na drugie śniadanie do pobliskiego spożywczaka. Na dodatek to co zaoszczędzisz na podatku prawdopodobnie stracisz na parkingu. Oczywiste jest, że w takich warunkach, żaden mający chociaż trochę instynktu samozachowawczego przedsiębiorca nie zdecyduje się na 100 proc., tym bardziej, że ewentualna kara może sięgnąć kilkunastu milionów.

Mamy więc kolejny przykład wolności precyzyjnie sterowanej. Nasz liberalny rząd stwarza obywatelom coraz większą przestrzeń wolności, a to że wszyscy decydują się na to samo…, to tylko świadczy o jedności narodu pod przywództwem jedynie słusznej partii.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Maciej Goniszewski

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Słowa kluczowe:

ubezpieczenia

,

podatki

,

rząd

,

samochód

Warto poczytać

 1. rozenek 26.03.2017

  Zawisza: Rozenek jest znanym manipulatorem

  Zawisza był gościem programu "Skandaliści" prowadzonego przez Agnieszkę Gozdyrę, w którym dyskutują ze sobą osoby o przeciwnych poglądach.

 2. tyggg 26.03.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  W najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” publicyści demaskują, jak daleko posunęła się ingerencja przedstawicieli zagranicznych podmiotów w serwowany Polakom przekaz medialny.

 3. wawrzyk-stefek 25.03.2017

  Prof. Wawrzyk: Deklaracja Rzymska sukcesem Polski

  Deklaracja Rzymska jest sukcesem Polski - uważa politolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotr Wawrzyk. Ale - jak podkreśla - jest to dokument bardzo ogólny, otwierający dopiero pole do rozmów.

 4. semkasalondzienn2503 25.03.2017

  Semka: "PO jak wampir wysysa ciało Nowoczesnej"

  "Opozycja zakłada, że  ugra coś na tym paliwie europejskim".

 5. piecha-stefff 25.03.2017

  Piecha o sieci szpitali: Nie możemy spodziewać się rewolucji

  Nie możemy spodziewać tego, że nagle służba zdrowia zacznie działać, jak w Holandii.

 6. kosinknknm 24.03.2017

  Kosiniak: PSL zapłacił ogromną cenę za koalicję z PO

  - Kiedy byliśmy w koalicji z Platformą udało nam się zablokować przynajmniej część liberalnych zapędów PO - przekonywał w rozmowie z portalem wPolityce.pl prezes PSL.

 7. shaded 24.03.2017

  Miriam Shaded: Korwin mnie zawiódł

  "Janusz Korwin Mikke mając za sobą wspaniałe idee, przetrwonił wielkie poparcie".

 8. cejro-stefff 24.03.2017

  Cejrowski o Merkel: Wielka baba nie upilnowała Holandii

  Wojciech Cejrowski o konflikcie na linii Ankara-Haga.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook