Jedynie prawda jest ciekawa

Goniszewski: Wolność precyzyjnie sterowana

09.04.2014

Polacy sądząc po ilości zgłaszanych patentów (jednej z najniższych w Europie) nie grzeszą innowacyjnością. Jest jednak okazja, żeby trochę poprawić statystyki. Rząd powinien opatentować nowy rodzaj wolności, który wynalazł i konsekwentnie stosuje. Nazwałbym ją wolnością precyzyjnie sterowaną.

O pierwszym jej przejawie pisałem w poprzednim komentarzu ("Emerytalny żart") – jest to możliwość wyboru pomiędzy ZUS a OFE, tak skonstruowana żeby zawsze wypadło i tak na ZUS. Drugim przykładem jest danie przedsiębiorcom możliwości wyboru jak chcą rozliczać koszty firmowego samochodu. Mogą albo zadeklarować, że rozliczą tylko połowę kosztów przyznając, że tylko w połowie wykorzystują pojazd do celów firmowych, a w połowie do celów prywatnych, albo rozliczać 100 proc. kosztów, deklarując, że nie używają go do celów prywatnych.

Jest oczywiście małe „ale” jeśli ktoś powie „100 proc.” musi rozliczać każdy przejechany kilometr, pisząc skąd, dokąd, po co, musi parkować samochód w nocy i w weekendy na płatnym parkingu, musi przygotować się na kontrolę urzędu skarbowego, którego przedstawiciele sprawdzą nie tylko gdzie i kiedy przedsiębiorca przemieszczał się samochodem, ale także czy suma tras zgadza się z miesięcznymi stanami licznika. Mówiąc krótko jeśli powiesz 100 proc. przygotuj się że czas potrzebny na wypełnianie dokumentów księgowych drastycznie wzrośnie, zamiast budować, malować, pisać, uczyć, sprzedawać czy czym się tam jeszcze zajmujesz, będziesz księgował, dodawał, kontrolował pracowników, żeby przypadkiem wykonując remont w domu klienta nie wpadło im do głowy podjechanie po bułki na drugie śniadanie do pobliskiego spożywczaka. Na dodatek to co zaoszczędzisz na podatku prawdopodobnie stracisz na parkingu. Oczywiste jest, że w takich warunkach, żaden mający chociaż trochę instynktu samozachowawczego przedsiębiorca nie zdecyduje się na 100 proc., tym bardziej, że ewentualna kara może sięgnąć kilkunastu milionów.

Mamy więc kolejny przykład wolności precyzyjnie sterowanej. Nasz liberalny rząd stwarza obywatelom coraz większą przestrzeń wolności, a to że wszyscy decydują się na to samo…, to tylko świadczy o jedności narodu pod przywództwem jedynie słusznej partii.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Maciej Goniszewski

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook