Jedynie prawda jest ciekawa

Goniszewski: Rynki finansowe przyklasnęły Putinowi

19.03.2014

Bardzo pouczające było obserwowanie kursów walut i notowań na giełdach podczas wczorajszego wystąpienia prezydenta Rosji ogłaszającego aneksję Krymu. Wyglądało to tak, jakby traiderzy na całym świecie cieszyli się, że Rosja wreszcie odebrała półwysep Ukrainie – pisze red. naczelny Gazety Bankowej Maciej Goniszewski.

W czasie wystąpienia Władimira Putina gwałtownie zaczęły się umacniać w stosunku do dolara waluty rynków wschodzących – np. Polski i Węgier, a giełdy odnotowywały szybkie wzrosty – np. niemiecka. Oznaczało to, że większość inwestorów uznała, że europejskie rynki emerging markets nie są zagrożone jakimkolwiek konfliktem, a europejskie firmy będą mogły bez problemów rozwijać się.

Rynki finansowe są bezduszne. Nie obchodzi ich czy działania Rosji są dobre czy złe, czy odradza się rosyjski imperializm czy nie. One chcą politycznej stabilności a taką krótkoterminowo Putin im daje. Pokazuje, że nie przejął się symbolicznymi sankcjami i nie zamierza na nie reagować, pokazuje, że nie spodziewa się żadnych poważnych działań ukraińskiego wojska, ani tym bardziej NATO. Dla rynków na razie jest w porządku. Rosja zajęła sobie Krym, nikt jej w tym nie przeszkadzał, Putin obiecał, że kolejnych regionów Ukrainy nie będzie zajmował, dajmy mu więc ten półwysep i zajmijmy się biznesem.

Traiderzy na razie nie analizują, czy Putin mówi prawdę odnośnie swoich planów. Dopóki nie będzie konkretnych działań zmierzających do zajęcia wschodniej i południowej Ukrainy, Naddniestrza, dopóki nie próbuje wykorzystać, podobnie jak na Krymie, Rosjan w krajach bałtyckich rynki finansowe będą oceniały, że w naszym regionie panuje polityczne bezpieczeństwo gwarantowane przez Unię Europejską i silną Rosję.

A co jeżeli Putin kłamie? To też dobrze. Tym więcej będzie można zarobić na spadkach obecnie umacniających się walut Polski czy Węgier.

Maciej Goniszewski

[fot: PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook