Jedynie prawda jest ciekawa


Goniszewski: Rynki finansowe przyklasnęły Putinowi

19.03.2014

Bardzo pouczające było obserwowanie kursów walut i notowań na giełdach podczas wczorajszego wystąpienia prezydenta Rosji ogłaszającego aneksję Krymu. Wyglądało to tak, jakby traiderzy na całym świecie cieszyli się, że Rosja wreszcie odebrała półwysep Ukrainie – pisze red. naczelny Gazety Bankowej Maciej Goniszewski.

W czasie wystąpienia Władimira Putina gwałtownie zaczęły się umacniać w stosunku do dolara waluty rynków wschodzących – np. Polski i Węgier, a giełdy odnotowywały szybkie wzrosty – np. niemiecka. Oznaczało to, że większość inwestorów uznała, że europejskie rynki emerging markets nie są zagrożone jakimkolwiek konfliktem, a europejskie firmy będą mogły bez problemów rozwijać się.

Rynki finansowe są bezduszne. Nie obchodzi ich czy działania Rosji są dobre czy złe, czy odradza się rosyjski imperializm czy nie. One chcą politycznej stabilności a taką krótkoterminowo Putin im daje. Pokazuje, że nie przejął się symbolicznymi sankcjami i nie zamierza na nie reagować, pokazuje, że nie spodziewa się żadnych poważnych działań ukraińskiego wojska, ani tym bardziej NATO. Dla rynków na razie jest w porządku. Rosja zajęła sobie Krym, nikt jej w tym nie przeszkadzał, Putin obiecał, że kolejnych regionów Ukrainy nie będzie zajmował, dajmy mu więc ten półwysep i zajmijmy się biznesem.

Traiderzy na razie nie analizują, czy Putin mówi prawdę odnośnie swoich planów. Dopóki nie będzie konkretnych działań zmierzających do zajęcia wschodniej i południowej Ukrainy, Naddniestrza, dopóki nie próbuje wykorzystać, podobnie jak na Krymie, Rosjan w krajach bałtyckich rynki finansowe będą oceniały, że w naszym regionie panuje polityczne bezpieczeństwo gwarantowane przez Unię Europejską i silną Rosję.

A co jeżeli Putin kłamie? To też dobrze. Tym więcej będzie można zarobić na spadkach obecnie umacniających się walut Polski czy Węgier.

Maciej Goniszewski

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook