Jedynie prawda jest ciekawa


Godson: Trzeba wykazać otwartość

12.09.2013

Rozmowa z posłem niezrzeszonym, Johnem Godsonem, byłym politykiem PO.

Stefczyk.info: Warszawska Opera Kameralna, jednostka samorządu województwa mazowieckiego, przygotowuje operę dot. transseksualizmu. W mediach nazwano już ją operą o Annie Grodzkiej. Jak pan ocenia pomysł przygotowania takiej opery?

John Godson: Nie znam się na kulturze. Całą sprawą jestem zaskoczony. I myślę sobie, a dlaczego nie? Sztuka jest dla wszystkich. Może być sztuka, która będzie się podobała odbiorcom konserwatywnym. Ale również może być sztuka czy opera skierowana do liberalno-lewicowych widzów. Żyjemy w jednym państwie. Polska to nasz wspólny dom. W tych sprawach trzeba wykazać wyrozumiałość i otwartość. Mówienie, że nie powinno się takiej opery pokazać, w mojej ocenie byłoby nietolerancyjne.

Jednak czy środki publiczne powinny iść na taki cel?

Tak, jeśli oczywiście w ten sam sposób - za publiczne pieniądze - można przygotowywać sztuki i opery chrześcijańskie. Wtedy nie mam z tym problemu.

Wiele osób jednak ma, zaznaczając, że publiczne środki nie powinny iść na promocję postaw - mówiąc najdelikatniej - zagmatwanych, ale na promowanie normalności. Pan ma takie wątpliwości?

Zgadzam się, ale nie chcę, by polityka ingerowała w sztukę i kulturę. To jest sprawa ekspresji artystycznej, wrażliwości artystów. Nie chcę, by politycy to regulowali. Wiele zależy również od tego, jak ta opera będzie wyglądała. Jeśli będzie pokazane, jakie dylematy mają takie osoby, jak dochodzą do decyzji itd. to nie widzę zagrożenia w tej operze. Jeśli jednak to będzie ordynarne przedsięwzięcie, to jestem temu przeciwny. Jednak jestem przeciwny ordynarności w każdej sztuce, i tej lewicowej i tej konserwatywnej.

Pan by się wybrał na taką operę?

Raczej nie. Takie sprawy mnie nie interesują.

Problem transseksualizmu jest w Polsce poważny? Czy to trochę nadmuchany balon?

To nie jest poważny problem. Jednak ja nie mam nic przeciwko temu, by społeczeństwo rozszerzyło swój horyzont poglądowy czy myślowy. Jeśli ktoś jest przeciwny transseksualizmowi to może wtedy poznać merytoryczne argumenty przeciwko promocji tego zjawiska. Chowanie głowy w piasek nic nie da. Nie należy mówić: nie słyszę, nie widzę... Trzeba wykazać otwartość, posłuchać co inni mają do powiedzenia. Jednak oczekuję tego samego od drugiej strony. Oczekuję, że wykaże ona tolerancję i otwartość, a nie będzie wyszydzała i ośmieszała oponentów. Tymczasem ona często mówi, że jak ktoś np. wierzy we Wskrzeszenie to jest szamanem.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook