Jedynie prawda jest ciekawa


Godson: Trzeba wykazać otwartość

12.09.2013

Rozmowa z posłem niezrzeszonym, Johnem Godsonem, byłym politykiem PO.

Stefczyk.info: Warszawska Opera Kameralna, jednostka samorządu województwa mazowieckiego, przygotowuje operę dot. transseksualizmu. W mediach nazwano już ją operą o Annie Grodzkiej. Jak pan ocenia pomysł przygotowania takiej opery?

John Godson: Nie znam się na kulturze. Całą sprawą jestem zaskoczony. I myślę sobie, a dlaczego nie? Sztuka jest dla wszystkich. Może być sztuka, która będzie się podobała odbiorcom konserwatywnym. Ale również może być sztuka czy opera skierowana do liberalno-lewicowych widzów. Żyjemy w jednym państwie. Polska to nasz wspólny dom. W tych sprawach trzeba wykazać wyrozumiałość i otwartość. Mówienie, że nie powinno się takiej opery pokazać, w mojej ocenie byłoby nietolerancyjne.

Jednak czy środki publiczne powinny iść na taki cel?

Tak, jeśli oczywiście w ten sam sposób - za publiczne pieniądze - można przygotowywać sztuki i opery chrześcijańskie. Wtedy nie mam z tym problemu.

Wiele osób jednak ma, zaznaczając, że publiczne środki nie powinny iść na promocję postaw - mówiąc najdelikatniej - zagmatwanych, ale na promowanie normalności. Pan ma takie wątpliwości?

Zgadzam się, ale nie chcę, by polityka ingerowała w sztukę i kulturę. To jest sprawa ekspresji artystycznej, wrażliwości artystów. Nie chcę, by politycy to regulowali. Wiele zależy również od tego, jak ta opera będzie wyglądała. Jeśli będzie pokazane, jakie dylematy mają takie osoby, jak dochodzą do decyzji itd. to nie widzę zagrożenia w tej operze. Jeśli jednak to będzie ordynarne przedsięwzięcie, to jestem temu przeciwny. Jednak jestem przeciwny ordynarności w każdej sztuce, i tej lewicowej i tej konserwatywnej.

Pan by się wybrał na taką operę?

Raczej nie. Takie sprawy mnie nie interesują.

Problem transseksualizmu jest w Polsce poważny? Czy to trochę nadmuchany balon?

To nie jest poważny problem. Jednak ja nie mam nic przeciwko temu, by społeczeństwo rozszerzyło swój horyzont poglądowy czy myślowy. Jeśli ktoś jest przeciwny transseksualizmowi to może wtedy poznać merytoryczne argumenty przeciwko promocji tego zjawiska. Chowanie głowy w piasek nic nie da. Nie należy mówić: nie słyszę, nie widzę... Trzeba wykazać otwartość, posłuchać co inni mają do powiedzenia. Jednak oczekuję tego samego od drugiej strony. Oczekuję, że wykaże ona tolerancję i otwartość, a nie będzie wyszydzała i ośmieszała oponentów. Tymczasem ona często mówi, że jak ktoś np. wierzy we Wskrzeszenie to jest szamanem.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook