Jedynie prawda jest ciekawa


Gociek: Schetyna czeka na dogodny moment

19.02.2012

Grzegorz Schetyna chce przypomnieć o sobie i dać sygnał, że jest politykiem, który nawet jeśli milczy, nie pracuje w rządzie, jest gotowy rzucić wyzwanie dominującym ludziom w PO, gdy będzie dogodny moment – mówi portalowi Stefczyk.info publicysta „Uważam Rze” Piotr Gociek.

Stefczyk.info: W ostatnich dniach widać wzmożoną aktywność Grzegorza Schetyny. Wypowiada się na ogół sceptycznie o rządzie oraz premierze Tusku. Co się za tym kryje?

Piotr Gociek: Grzegorz Schetyna, choć wycofany do drugiego szeregu, od czasu do czasu w sposób dyskretny daje o sobie znać. Daje sygnał, że nie zniknął całkowicie, ale jednocześnie bardzo uważa, żeby nie przekroczyć granicy, która pozwoli na otwarte atakowanie go przez premiera. Działa tak, żeby nie być oskarżanym o przewodzenie wewnątrzpartyjnej opozycji.

Wyciągnął wnioski z wydarzeń po opublikowaniu raportu MAK?

Wtedy rzeczywiście skrytykował mocno rząd za brak reakcji na raport Rosjan. Ta krytyka miała pokazać, że Schetyna nie we wszystkim zgadza się z Donaldem Tuskiem. Potem jednak, dystansował się sam od siebie, zaznaczał, że chce grać dla drużyny itp. Były marszałek Sejmu od czasu do czasu takie gesty wykonuje.

Do kogo one są kierowane?

W mojej ocenie ich odbiorcami mają być członkowie Platformy Obywatelskiej. On chce przypomnieć o sobie i dać sygnał, że jest politykiem, który nawet jeśli milczy, nie pracuje w rządzie, jest gotowy rzucić wyzwanie dominującym ludziom w PO, gdy będzie dogodny moment.

Niektóre media pisały, że ten moment już nadszedł, że Schetyna szykuje się do zmian we władzach partii.

Ja na razie tego nie widzę i nie podzielam takich opinii. W moim odczuciu jest na to jeszcze za wcześnie.

Jednak wydaje się oczywiste, że wzmożona aktywność działań Schetyny zbiega się nie przypadkowo z coraz większymi problemami rządu

Oczywiście to nie jest przypadkowe. Schetyna próbuje wykorzystać fakt, że nie zasiada w rządzie, więc na nim nie spoczywa odpowiedzialność za decyzje rządzących i ich fatalne wpadki. To jest bardzo dobra okazja dla wiceszefa PO, żeby nabić sporo punktów dla siebie. On ma pełne prawo do krytyki, jako człowiek spoza rządu. Gdy Donald Tusk zabierze się za krytykę swoich ministrów będzie to śmieszne. To jakby stawał na czele opozycji przeciwko swojemu rządowi. Co miało z resztą ostatnio miejsce, w przypadku sprawy traktatu ACTA.

Zasadnym zdaje się pytanie, kto dziś stoi za Schetyną? Kto jest jego mocodawcą?

Przede wszystkim sądzę, że Schetyna bardzo uważa, żeby nie przekroczyć dopuszczalnej granicy krytyki. W mojej ocenie ma również ciche wsparcie Pałacu Prezydenckiego. Bronisław Komorowski zdaje się uznał, że nie wypada mu krytykować partii, z której poparciem zdobył urząd. Jednak ciche poparcie dla polityka, który krytykuje tę partię, w polityce obecnego prezydenta się mieści. Myślę, że Schetyna może liczyć na Pałac.

Co z jego ludźmi w PO? Może na nich liczyć?

Trudno dziś powiedzieć. Część frakcji Schetyny się rozpierzchła, część ukryła się i hibernuje, niektórzy zostali przekupieniu stanowiskami przez Tuska. Jednak pamiętajmy, że jesteśmy dopiero na początku długiej i bardzo trudnej kadencji. W trakcie niej będzie się jeszcze dużo zmieniało. Zobaczymy, ile szabel ma Schetyna. Wydaje się, że jest na tyle doświadczonym politykiem, że pokaże się jako lider partyjnej opozycji dopiero, gdy dojdzie do naprawdę istotnego przesilenia.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Radek Pietruszka]


Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook