Jedynie prawda jest ciekawa


Gnyszka: Etyka w biznesie? Otóż to

19.06.2013

Wiele organizacji które obecnie działają na tej niwie „dobroczynności” ja uważam wręcz za „złoczynne” – mówi Maciej Gnyszka.

Z Maciejem Gnyszką, organizatorem dobroczynnego balu patriotycznego Noc Wolności, twórcą akcji dobroczynność.com, rozmawia Arkady Saulski.

Pomówmy chwilę o pana drodze do fundraisingu – jak doszło do tego, że podjął pan taką działalność?

To dość zabawna historia – wszystko zaczęło się, gdy wyjechałem na stypendium do Monachium. Tam żeby nie tracić czasu na wymianę maili ze znajomymi założyłem swojego bloga. Pisałem co porabiam w Monachium – w międzyczasie ten blog wyszedł poza formę prostego informowania „co u mnie” i wszedł trochę w publicystykę. W międzyczasie uaktywniłem się nieco w środowisku Frondy, czy konkretnie ówczesnego forum Frondy. Traf chciał, że mój blog stał się profesjonalny, ja też zacząłem odgrywać trochę większą rolę w środowisku forumowiczów, powstał portal Fronda.pl – wtedy powstała potrzeba utworzenia koncepcji na jego samofinansowanie. Pod tym względem byłem dość rozpoznawalnym forumowiczem, pisałem o ekonomii, finansach i tak dalej. Przyjąłem to wezwanie i wdrożyłem pewną koncepcję. Z czasem pojawił się problem z nazwaniem samego siebie na wizytówkach – z jednej strony uważałem, że to powinno być coś poważnego, bo miałem przecież iść do poważnych sponsorów, dużych firm i w ogóle, więc fajnie gdyby brzmiało to z angielska i utworzyłem coś co wydawało mi się neologizmem, to znaczy nazwałem samego siebie FFundraising Director’em (to podwójne „F” było właśnie związane z forum Frondy). Gdy udzieliłem pierwszego wywiadu odezwał się do mnie prezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu, z propozycją przystąpienia do stowarzyszenia. Więc to jednak nie był neologizm mojego autorstwa! Wtedy też wszedłem już w owe środowisko, dowiedziałem się, że na zachodzie fundraising jest bardzo rozwiniętą formą działalności stricte biznesowej na pograniczu marketingu i pijaru. A gdy bardziej się rozeznałem w konserwatywnych stowarzyszeniach i fundacjach przekonałem się, że jest ogromna potrzeba profesjonalizowania działań w ogólności, a w szczególności z pozyskiwaniem wsparcia finansowego. Gdy udały nam się działania dla Frondy otworzyliśmy firmę zajmującą się kontynuowaniem i rozwojem fundraisingu. Tak właśnie powstała Gnyszka Fundraising Advisors – czyli moja firma.

Wspominał pan o działaniach w specyfice konserwatyzmu. Jednym z pana projektów jest dobroczynność.com – ale dobroczynność przeciętnemu Polakowi raczej kojarzy się z jakimś Hollywood – gwiazdami i celebrytami o pokroju lewicowym. Tymczasem pana działalność jest osadzona w konserwatyzmie, patriotyzmie. Organizuje pan też na przykład bal Noc Wolności 10 listopada.

Taki profil działania wynika z moich poglądów. Nie mógłbym zbierać pieniędzy na coś co uważam za nie-dobroczynnego.

Etyka w biznesie – chce pan działać zgodnie z tym założeniem?

Otóż to. Jeżeli nie jestem przekonany do jakiegoś przedsięwzięcia to nakłanianie kogokolwiek do wspierania go byłoby nieszczere, a poza tym – nieskuteczne. Ciężko kogoś zapalić do zaangażowania w coś, w co samemu nie jest się emocjonalnie zaangażowanym. Wiele organizacji które obecnie działają na tej niwie „dobroczynności” ja uważam wręcz za „złoczynne” – a tak się składa, że będąc konserwatystą w ten sposób patrzę na rozmaite organizacje domagające się społeczeństwa otwartego, obywatelskiego – jednak ja postrzegam to jako działania na szkodę społeczeństwa. Nie mógłbym czegoś takiego wspierać. A druga przesłanka jest taka, że przedsięwzięcia lewicowe, lewackie, czy w amerykańskim rozumieniu liberalne, z reguły są dość dobrze zaopatrzone jeśli chodzi o finansowanie – finansują się ze środków rządowych, albo agend pararządowych. Wszelkiego rodzaju fundacje pośredniczące w rozdawnictwie środków – ze spółek skarbu państwa czy z samorządu – są to agencje pararządowe. Nie chciałbym tu rzucać nazwami. Niektóre bogate polskie NGOsy są tak naprawdę para NGOsami – bo biorą pieniądze od rządu i tylko te fundusze redystrybuują. Ja zauważyłem, że konserwatywne czy katolickie przedsięwzięcia w ogóle nie mogą na to liczyć. Jedyną formą ich finansowania jest udowodnienie rynkowi, że ich praca jest istotna dla społeczeństwa i warto je wspierać.

Czy w związku z konserwatywnym, patriotycznym profilem natrafia pan na jakieś przeszkody, kłody pod nogi rzucane w pana działaniu?

Na szczęście na razie takich trudności nie zauważyłem, aczkolwiek miałem jedną śmieszną sytuację. Opisałem ją na moim blogu – maciejgnyszka.pl. Jeśli czytelnicy poszukają hasła „dyskryminacja w biznesie” tam opisałem pewien przypadek. W skrócie: złożyliśmy ofertę współpracy nie licząc na jej podjęcie bo ostatecznie nie chcieliśmy z tym podmiotem współpracować, ale chcieliśmy po prostu stanąć do konkursu. Nasza oferta się bardzo podobała, znalazła uznanie, ale ostatecznie została odrzucona i sam dyrektor tego przedsięwzięcia dzwonił do mnie, informując że nie mogą z nami współpracować, bo jego współpracownicy znaleźli moje wpisy na blogu i się okazało, że jestem konserwatystą, przeciwnikiem aborcji i tak dalej. Ja odpowiadam, że nic się nie stało, a on na to zszokowany tym, że nie jestem oburzony i mówi do mnie: „Ale przecież ja pana dyskryminuje”, a ja odpowiadam, że dyskryminuje czy nie, no trudno, ale ma pan prawo decydować o tym z kim pan chce współpracować. Nie ma sprawy. A to właśnie było takie przedsięwzięcie z gatunku „24 godziny na dobę walczymy z dyskryminacją”.

Proszę zdradzić coś na temat swoich planów na przyszłość – mocne uderzenia czy raczej spokojna, codzienna praca?

Raczej cierpliwe proszenie o pieniądze. Planujemy na listopad trzecią już Noc Wolności. Teraz skupiamy się na projekcie dość strategicznym dla Polski to znaczy – projekt remontu budynku dla szkoły, w której będą uczyć się Polacy ze wschodu. Ta akcja nazywa się www.WitajcieWDomu.pl. - będzie ukoronowaniem naszej dotychczasowej działalności.

Rozmawiał Arkady Saulski

[fot: Maciej Gnyszka losuje zwycięzców nagród podczas zeszłorocznej Gali, fot. dobroczynnosc.com]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook