Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Złamano dobre obyczaje

14.04.2012

Jednak nie udało mi się ustalić, czy wniosek do IPN to inicjatywa własną polskich śledczych czy zamówienie z Rosji – mówi o badaniu przeszłości pilotów, którzy zginęli w Smoleńsku, Cezary Gmyz.

Stefczyk.info: W dzisiejszej „Rzeczpospolitej” opisuje Pan, że polska prokuratura wystąpiła do IPN o dane dotyczące rodzin pilotów, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej. Jak Pan to ocenia?

Cezary Gmyz: Sięgnięcie przez prokuraturę do materiałów z IPN, sprawdzanie przeszłości rodziny pilotów aż do trzeciego pokolenia wstecz nie znajduje uzasadnienia w interesie śledztwa. Nawet jeśli motywacją było rzeczywiście ułatwienia w wykonywaniu praw pokrzywdzonych, te dane można było ustalić w sposób o wiele prostszy. Materiały zgromadzone w IPN są szczególnego rodzaju. Nie rozumiem, co mogą wnieść w tej sprawie informacje, że np. czyjś dziadek był milicjantem czy miał inną narodowość.

Może chodziło o szukanie haków, informacji, które mogą posłużyć do uciszenia rodzin?

Możliwe, że chodziło o szukanie haków na rodziny, choć sądzę, że mamy do czynienia raczej z niefrasobliwością, a nie celowym działaniem. Myślę, że ktoś nie zastanowił się, przed wysłaniem wniosku do IPN. Prokuratura nie złamała prawa, ma możliwość sięgania po te dane. Jednak złamane został na pewno dobre obyczaje.

Kto stoi za tą decyzją, polska czy rosyjska prokuratura?

Nie wiem, czy zwrócenie się do IPN było prośbą rosyjską. Prokuratura zwróciła się do Instytut w ramach realizowania rosyjskiego wniosku o pomoc prawną. Jednak nie udało mi się ustalić, czy wniosek do IPN to inicjatywa własną polskich śledczych czy zamówienie z Rosji. Tak czy inaczej należy zbadać dopuszczalność tego typu działań. Trzeba sprawdzić, czy było to potrzebne przy realizacji wniosku Rosjan.

Rozmawiał saż
[Fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook