Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Uprawnienia służb są zbyt duże

28.11.2011

Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie uprawnień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do stosowania podsłuchów. Zdaniem RPO, ABW ma zbyt duże możliwości inwigilowania obywateli. Zdaniem Cezarego Gmyza, dziennikarza śledczego, Irena Lipowicz ma słuszność. W rozmowie z portalem Stefczyk.info Cezary Gmyz komentuje uprawnienia polskich służb:

Irena Lipowicz ma słuszność, ostrzegając o zbyt szerokich uprawnieniach służb specjalnych w Polsce. Rozmawiałem z resztą o tym z Rzecznik Praw Obywatelskich przed miesiącem. Prosiłem, żeby zajęła się sprawą mojego podsłuchiwania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obiecała mi wtedy, że zajmie się tą sprawą. Cieszę się, że kontynuuje w tej sprawie działania rozpoczęte przez śp. Janusza Kochanowskiego.

W przypadku działań służb w Polsce mamy do czynienia z naruszeniem praw człowieka oraz z naruszaniem zasady wolności prasy. Służby posuwają się również do podsłuchiwania dziennikarzy, rozmawiających ze swoimi informatorami. W mojej ocenie sprawą podsłuchów powinien się zająć właśnie RPO. Uprawnienia służb prowadzą do ograniczenia praw człowieka, prawa do prywatności, komunikowania się. W tych działaniach wspieram Irenę Lipowicz.

W Polsce sytuacja prawna służb jest kuriozalna, żyjemy w absurdalnej rzeczywistości. Służby specjalne potrzebują oczywiście uprawnień kontrolnych, ale w naszym kraju prawo dotyczące tej materii wygląda jakbyśmy byli frontowym krajem wojny z terroryzmem. Ilość danych, jakie polskie służby przetwarzają, jest ogromna. Konieczność przechowywania aż przez dwa lata danych abonentów przez operatorów komórkowych jest rozwiązaniem skandalicznym. Skandalem jest również ograniczanie dostępu do informacji publicznej o służbach.

Prawo w Polsce wygląda, jakby co drugi dzień brodaci islamscy terroryści wysadzali się w centrum Warszawy. To jest absurd. Przy obecnym rozwoju technologicznym stopień inwigilacji społeczeństwa jest strasznie duży. Niemal co do sekundy można sprawdzić, kto, co robił, z kim się spotykał i gdzie przebywał. Już dziś uprawnienia służb są zbyt duże. A istnieje poważne zagrożenie, że one będą jeszcze poszerzane.

Inwigilacji ma również sprzyjać nowy program, który kiedyś nazywał się PESEL 2. Dziś on przyjął nazwę PL ID. On wprowadza nowe dowody osobiste oraz nowy system gromadzenia danych o Polakach. To rozwiązania nieznane na świecie. Brytyjczycy, którzy są znacznie bardziej narażeni na akty terroru, nie mają nawet obowiązku posiadania dowodów osobistych. Ten obowiązek mają tylko cudzoziemcy. U nas służby uzyskują gigantyczne uprawnienia nieadekwatne do zagrożeń. Co bardziej niepokojące, ta sytuacja w ogóle nie skutkuje spadkiem liczby przestępstw w kraju. O ile dobrze pamiętam, od trzech lat liczba przestępstw raczej wzrasta.

not. saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook