Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Uprawnienia służb są zbyt duże

28.11.2011

Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, skierowała do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o sprawdzenie uprawnień Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego do stosowania podsłuchów. Zdaniem RPO, ABW ma zbyt duże możliwości inwigilowania obywateli. Zdaniem Cezarego Gmyza, dziennikarza śledczego, Irena Lipowicz ma słuszność. W rozmowie z portalem Stefczyk.info Cezary Gmyz komentuje uprawnienia polskich służb:

Irena Lipowicz ma słuszność, ostrzegając o zbyt szerokich uprawnieniach służb specjalnych w Polsce. Rozmawiałem z resztą o tym z Rzecznik Praw Obywatelskich przed miesiącem. Prosiłem, żeby zajęła się sprawą mojego podsłuchiwania przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Obiecała mi wtedy, że zajmie się tą sprawą. Cieszę się, że kontynuuje w tej sprawie działania rozpoczęte przez śp. Janusza Kochanowskiego.

W przypadku działań służb w Polsce mamy do czynienia z naruszeniem praw człowieka oraz z naruszaniem zasady wolności prasy. Służby posuwają się również do podsłuchiwania dziennikarzy, rozmawiających ze swoimi informatorami. W mojej ocenie sprawą podsłuchów powinien się zająć właśnie RPO. Uprawnienia służb prowadzą do ograniczenia praw człowieka, prawa do prywatności, komunikowania się. W tych działaniach wspieram Irenę Lipowicz.

W Polsce sytuacja prawna służb jest kuriozalna, żyjemy w absurdalnej rzeczywistości. Służby specjalne potrzebują oczywiście uprawnień kontrolnych, ale w naszym kraju prawo dotyczące tej materii wygląda jakbyśmy byli frontowym krajem wojny z terroryzmem. Ilość danych, jakie polskie służby przetwarzają, jest ogromna. Konieczność przechowywania aż przez dwa lata danych abonentów przez operatorów komórkowych jest rozwiązaniem skandalicznym. Skandalem jest również ograniczanie dostępu do informacji publicznej o służbach.

Prawo w Polsce wygląda, jakby co drugi dzień brodaci islamscy terroryści wysadzali się w centrum Warszawy. To jest absurd. Przy obecnym rozwoju technologicznym stopień inwigilacji społeczeństwa jest strasznie duży. Niemal co do sekundy można sprawdzić, kto, co robił, z kim się spotykał i gdzie przebywał. Już dziś uprawnienia służb są zbyt duże. A istnieje poważne zagrożenie, że one będą jeszcze poszerzane.

Inwigilacji ma również sprzyjać nowy program, który kiedyś nazywał się PESEL 2. Dziś on przyjął nazwę PL ID. On wprowadza nowe dowody osobiste oraz nowy system gromadzenia danych o Polakach. To rozwiązania nieznane na świecie. Brytyjczycy, którzy są znacznie bardziej narażeni na akty terroru, nie mają nawet obowiązku posiadania dowodów osobistych. Ten obowiązek mają tylko cudzoziemcy. U nas służby uzyskują gigantyczne uprawnienia nieadekwatne do zagrożeń. Co bardziej niepokojące, ta sytuacja w ogóle nie skutkuje spadkiem liczby przestępstw w kraju. O ile dobrze pamiętam, od trzech lat liczba przestępstw raczej wzrasta.

not. saż
[fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook