Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Umorzenie kolejnej „zbrodni PiSu”

07.02.2012

Prokuratura w Rzeszowie umorzyła śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień przez prokuratorów oraz funkcjonariuszy CBA i ABW przy zatrzymaniu w 2007 r. m.in. b. szefa MSWiA Janusza Kaczmarka. Był on podejrzany o spowodowanie przecieku o akcji CBA dot. śledztwa w Aferze Gruntowej. Powodem decyzji rzeszowskich śledczych był brak "ustawowych znamion czynu zabronionego". O ocenę tej decyzji poprosiliśmy dziennikarza śledczego, Cezarego Gmyza:

Mamy do czynienia z umorzeniem kolejnej „zbrodni PiSu”. Umorzenie sprawy, którą badały prokuratura w Rzeszowie i Łańcucie, było oczywiste. Zwłaszcza po tym, co stało się podczas prac komisji naciskowej. Przewodniczący Andrzej Czuma przyznał, że żadnych nacisków i nieprawidłowości za rządów PiS nie było. Prokuratura jest oczywiście niezależna od Sejmu, ale w związku z tym, że przeciwnicy polityczni poprzedniego gabinetu, uznali, że przestępstwa się nie dopuszczono, byłoby dziwne, gdyby prokuratura je znalazła.

Śledztwo, które zostało umorzone, przez długi czas było wykorzystywane politycznie do atakowania rządu PiS. Do tej sprawy odnoszono się w następnych kampaniach wyborczych. Mówiono o naciskach, rzekomych nieprawidłowościach. Tymczasem okazuje się, że kolejne sprawy są umarzane. Kwestia zatrzymania Kaczmarka była jedną z ostatnich. Tzw. pokrzywdzonym przysługuje prawo wniesienia zażalenia od decyzji prokuratury, ale domyślam się, że niedługo już ta sprawa zostanie zakończona. To umorzenie jest ciekawe, w związku z tym, że śledczy uznali, że w przypadku zatrzymania Kaczmarka nie doszło do przestępstwa. To jedna z najsilniejszych podstaw umorzenia śledztwa. Dla śledczych było jasne, że nie da się tutaj ukręcić żadnych zarzutów, które można potem obronić w sądzie.

Opinie o naciskach za rządów PiSu przestają mieć jakiekolwiek umocowanie w faktach. Rzeczą najbardziej zdumiewającą w tej sprawie wydaje się być to, że po konferencji prasowej prokuratora Jerzego Engelkinga wszyscy mieli przeczucie, że wersja dotycząca przecieku w tzw. Aferze Gruntowej, którą opracowali śledczy, jest wiarygodna. Oni przedstawili porażającą wiedzę, która pokazywała sznurek powiązań, które doprowadziły do przecieku o akcji CBA. Jego sprawcą miał być właśnie Kaczmarek, który miał działać z Andrzejem Lepperem, Leszkiem Woszczerowiczem i Ryszardem Krauze. Ta teza była dobrze umotywowana. Szkoda, że prokuratura po odejściu Zbigniewa Ziobro nie ciągnęła tego wątku. Moim zdaniem ta sprawa była dość mocno udokumentowana i mogła doprowadzić niektóre osoby na ławę oskarżonych.

Not. saż
[fot. Kprm.gov.pl]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook