Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: To wygląda jak zemsta ludzi WSI

19.12.2011

Projekt postawienia zarzutów Macierewiczowi może być postrzegany, jako działanie o charakterze bardziej politycznym niż jak merytoryczna decyzja prokuratora – mówi w wywiadzie dla portalu Stefczyk.info dziennikarz śledczy, Cezary Gmyz.

Stefczyk.info: Prokuratura Apelacyjna w Warszawie chce uchylenia immunitetu Antoniego Macierewicza. Śledczy chcą postawić mu zarzuty związane z opublikowaniem raportu z likwidacji WSI. Jak Pan ocenia te zapowiedzi?

Cezary Gmyz: Dla mnie oczywiste jest, że projekt postawienia zarzutów Macierewiczowi może być postrzegany, jako działanie o charakterze bardziej politycznym niż jako merytoryczna decyzja prokuratora. Przypomnijmy, że od czasu, kiedy poseł miał się dopuścić projektowanych zarzutów minęło już sporo czasu. W tym okresie dużo pozwów wytaczanych w związku z opublikowaniem raportu zostało oddalonych. Obecne zapowiedzi prokuratury wyglądają jak zemsta zza grobu środowiska WSI.

Dlaczego?

O zarzutach słychać zaledwie dwa miesiące przed terminem przedawnienia się tej sprawy. I nagle doszło do przyspieszenia, wysyła się wniosek o uchylenie immunitetu. Robi się to rzutem na taśmę. Wygląda to jak zemsta środowisk, które Antoni Macierewicz swoim raportem bardzo mocno osłabił.

Wśród komentarzy pojawiła się również teza, że może to być również zemsta za zajmowanie się śledztwem smoleńskim. Antoni Macierewicz zajmuje się tematami, które są niewygodne dla dominującego establishmentu…

Ciężko odnieść się do tego komentarza nie widząc akt sprawy. Jednak faktem jest, że poseł Antoni Macierewicz w całej swojej działalności, począwszy od opozycji sierpniowej, narażał się możnym i wpływowym środowiskom w Polsce. Minister Sikorski wyśmiewał go ostatnio za nieudaną lustrację. Jednak po latach okazało się, że ona miała swój sens, a wiadomości ujawnione przez niego na początku lat 90. w większości się potwierdziły. Spektakularnym przykładem było przyznanie się do współpracy z SB Michała Boniego, obecnego ministra cyfryzacji i administracji. Macierewicz naraża się wpływowym grupom interesu od dawna.

Czego się Pan spodziewa po śledztwie ws. raportu z likwidacji WSI?

Moim zdaniem mamy do czynienia z próbą zastraszenia współpracowników Antoniego Macierewicza. Powszechnie wiadomo, że obecny poseł PiS nie jest osobą, którą łatwo zastraszyć. Moim zdaniem śledztwo to ostrzeżenie dla wszystkich, którzy próbowaliby dojść do prawdy o nieprawidłowościach na styku służb specjalnych. Śledztwo obejmuje przecież również ludzi, którzy pracowali razem z posłem Macierewiczem. Oni immunitetu nie mają. Obawiam się, że oni mogą usłyszeć zarzuty. To będzie próba zastraszenia dzielnych ludzi, którzy podjęli się próby wyczyszczenia bagna, jakie panowało w WSI.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook