Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Ta wersja w sprawie Papały jest podejrzana

25.04.2012

Może się okazać, że policja i prokuratura przez prawie 15 lat chodziły fałszywym tropem, były wodzone za nos przez niezbyt wyrafinowanego bandytę, złodzieja samochodów – o najnowszej wersji w sprawie zabójstwa gen. Papały mówi portalowi Stefczyk.info oraz wPolityce.pl Cezary Gmyz.

Stefczyk.info wPolityce.pl: Dziś aresztowano cztery osoby ws. zabójstwa Marka Papały (zdj.). Dwie usłyszały zarzut zabójstwa byłego szefa KGP. To oznacza odwrócenie dotychczasowych hipotez związanych z morderstwem szefa policji. Według obecnej hipotezy Papała miał zginąć przypadkiem z rąk złodzieja samochodów. Jak Pan to ocenia?

Cezary Gmyz: Wygląda na to, że po 15 latach śledztwa w tej sprawie mamy do czynienia z rozwiązaniem co najmniej zaskakującym. Może się okazać, że policja i prokuratura przez prawie 15 lat chodziły fałszywym tropem, były wodzone za nos przez niezbyt wyrafinowanego bandytę, złodzieja samochodów. To jest kompromitacja.

Dlaczego?

Gdyby przed sądem udało się dowieść, że zabójstwo miało taki przebieg, jak dziś przedstawia to policja i prokuratura, to będzie dowód na niesprawność wielu organów i służb, które się tym śledztwem zajmowały przez tak długi czas.

Szczególnie, że to było śledztwo szczególnie nagłośnione

Mieliśmy do czynienia z jednym z najgłośniejszych zabójstw, jakie miało miejsce w Polsce. Okazuje się, że przez 15 lat organa ścigania mogły chodzić fałszywymi drogami. Jeśli dzisiejsza wersja przebiegu wydarzeń się potwierdzi to będzie duża kompromitacja dla instytucji, które się tą sprawą zajmowały.

Śledztwo w tej sprawie pozwoliło nam poznać wiele patologicznych obszarów, w których działali ludzie służb, biznesu i politycy. Czy w Pana ocenie hipoteza o tak banalnym przebiegu zabójstwa jest wiarygodna?

Taki przebieg wydarzeń rzeczywiście wydaje mi się podejrzany. Jednak trzeba pamiętać, że często rozwiązania najbardziej skomplikowanych spraw są banalne, często okazuje się, że najciemniej pod latarnią. Bandyta „Patyk” trafił w ręce policji stosunkowo szybko, w związku z kradzieżami samochodów.

Czy obecny przebieg wydarzeń podważa inne ustalenia w tej sprawie?

Nie. Nie podważa to tych wiadomości, które poznaliśmy w toku śledztwa. Wiadomości dotyczące kontaktów polityków czy funkcjonariuszy policji z przestępcami nie zostały podważone. To, że nie mają one związku ze sprawą samego zabójstwa, nie ma takiego znaczenia. Przy okazji szukania prawdy o okolicznościach śmierci byłego szefa policji wyszło na jaw wiele niepokojących faktów. Dobrze, że opinia publiczna poznała te wiadomości.

Jakie skutki prawne będzie miało wykazanie przed sądem, że obecna wersja prokuratury jest prawdziwa?

To wywoła komplikacje. „Słowik” i „Bogucki” są sądzeni w tej sprawie. Może się nagle okazać, że mamy do czynienia z zupełnie inną wersją przebiegu wydarzeń niż do tej pory sądziliśmy. To musi mieć konsekwencje dla toczących się postępowań karnych oraz procesów sądowych.

Rozmawiał saż
[Fot. PAP/Andrzej Rybczyński]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook