Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Operacja „Yeti” wkracza w kluczową fazę

09.05.2012

Krakowska Prokuratura Apelacyjna prowadzi śledztwo w sprawie korupcji w organach wymiaru sprawiedliwości i urzędach administracyjnych Wrocławia. Od poniedziałku przebywa tam grupa krakowskich prokuratorów, którzy razem z funkcjonariuszami CBA wykonują czynności procesowe. Wczoraj CBA zatrzymała Mirosława M. – kluczową postać w sprawie korupcji w wymiarze sprawiedliwości. - Operacja „Yeti” rozpoczęta przez Mariusza Kamińskiego, jako szefa CBA w 2010 roku, wkroczyła w decydującą fazę – mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.

- To, co się dzieje w tej chwili we Wrocławiu bardzo posuwa do przodu sprawę, która została rozpoczęta jeszcze za czasów, gdy Mariusz Kamiński był szefem CBA. Dotyczy ona korupcji we wrocławskim wymiarze sprawiedliwości. Tam osobami, które są podejrzewane przez CBA o to, że brały udział w korupcyjnym procederze jest szereg osób, należących do wrocławskiej palestry, czyli adwokatów, ale również widoczne są niestety procedery korupcyjne czy niejasne powiązania na styku lokalni biznesmeni i wymiar sprawiedliwości. Są w to zamieszani również sędziowie a być może i funkcjonariusze policji. To jest sprawa, która ma bardzo duże znaczenie, ponieważ we Wrocławiu od wielu lat kwitł proceder obrotu bardzo atrakcyjnymi nieruchomościami i głównie z tym związana jest ta sprawa – wyjaśnia Cezary Gmyz.

Zdaniem publicysty, sprawa, w której przez długi czas działo się niewiele, przybrała teraz zupełnie nowy obrót i budzi spore nadzieje na jej rozwikłanie, choć osądzanie ludzi związanych z wymiarem sprawiedliwości nie jest łatwe.

- Mam pewne nadzieje co do dalszych postępów w tej sprawie, ponieważ została przeniesiona z Wrocławia i prowadzi ją pion przestępczości zorganizowanej krakowskiej Prokuratury Apelacyjnej. Odsunięcie od tego postępowania jakiś czas temu prokuratora Marka Wełny budziło niepokój o to, że ktoś – jak to się mówi trywialnie – skręcać to śledztwo, jednak wydaje się, że w tej chwili ta sprawa weszła w swoją kluczową fazę. Oczywiście jest tutaj gigantyczny problem, ponieważ osoby podejrzewane przez CBA o korupcję są chronione immunitetami sędziowskimi bądź prokuratorskimi. Żeby je im uchylić potrzebna jest zgoda sądów dyscyplinarnych, a jak wiemy m.in. na przykładzie sprawy korupcji w Bielsku Białej, w tamtejszym wymiarze sprawiedliwości czy w Suwałkach, prokuratorzy i sędziowie, którzy sądzą swoich kolegów bardzo niechętnie te immunitety uchylają – dodaje Gmyz, podkreślając że znane w tej chwili fakty to zaledwie czubek góry lodowej.

- Ta sprawa ma szeroki zasięg, dlatego że może się okazać, iż wiązana jest również z ludźmi ze szczytów prokuratury czy sądownictwa, ale też może ona zahaczać o świat polityki. Jak widzieliśmy przy okazji afery hazardowej, która była odpryskiem tej operacji „Yeti” to sięgnęło szczytów politycznych, a ludzie, którzy są w tej chwili przy władzy i pochodzą z szeroko rozumianego Dolnego Śląska to są znajomi tych osób o których w tej chwili słyszymy – podkreśla publicysta „Rzeczpospolitej”.

Not. PiKa
[fot. PAP / P. Supernak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook