Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Oczekuję postępowań dyscyplinarnych

13.03.2012

O losach pułkownika Mikołaja Przybyła, śledztwach związanych z nieprawidłowościami w zakupach dla wojska, policji i służb oraz likwidacji prokuratury wojskowej portal Stefczyk.info rozmawia z dziennikarzem śledczym Cezarym Gmyzem.

Stefczyk.info: Pułkownik Mikołaj Przybył, który kilka tygodni temu postrzelił się w twarz, złożył wniosek o przeniesienie w stan spoczynku. Jak Pan to ocenia?

Cezary Gmyz: Z tego, co mi wiadomo, przyczyną prośby płk. Przybyła jest oświadczenie lekarzy o jego nieprzydatności do służby, w tym do służby w prokuraturze wojskowej. Tym jest motywowany wniosek o przeniesienie. Jednak prokurator w stanie spoczynku nie przestaje być prokuratorem. Nie przestają go obowiązywać standardy prokuratorskie. Dla mnie jest natomiast oczywiste, że zarówno pułkownik Przybył, jak również były szef NPW gen. Parulski uchybili godności prokuratora wojskowego.

Czego Pan oczekiwałby w związku z tym?

Powinna ich czekać sprawa dyscyplinarna. Mam nadzieje, że nowy szef Naczelnej Prokuratury Wojskowej prok. płk Artymiak również rozważy rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego w obu tych przypadkach.

Płk Przybył na swojej konferencji prasowej mówił m.in. o ważnych dla wojska i państwa śledztwach. Chodziło o nieprawidłowości związane z przetargami i zamówieniami na sprzęt. Czy jest Pan spokojny o losy tych spraw?

Te postępowania wciąż się toczą. To są śledztwa dotyczące nadużyć nie tylko w wojsku, ale również w policji i służb specjalnych. Wiem, że postępowania w tej sprawie prowadzi również CBA oraz Żandarmeria Woskowa. Z tego, co mi wiadomo wynika, że fakt, że płk Przybył od dłuższego czasu jest już nieczynny nie spowodował zastopowania tych spraw.

A co z zagrożeniami związanymi z likwidacją prokuratury wojskowej? Płk. Przybył mówił, że to groźne dla tych postępowań

W tych sprawach nie dzieje się nic niepokojącego. Likwidacja prokuratury wojskowej została postanowiona. Jednak na razie nie wiadomo, jak ma ona zostać przeprowadzona w rzeczywistości. Nie wiadomo, jaki przybierze kształt. Prokuratorzy wojskowi są więc obecnie w stanie oczekiwania i napięcia. Liczę jednak na to, że nie wpływa to na ich sposób pracy i wykonywania czynności związanych z tymi postępowaniami.

Rozmawiał saż
[fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook