Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Katastrofa obciąża władze Warszawy

05.10.2012

O katastrofie budowlanej w Warszawie oraz działaniu władz stołecznych portal Stefczyk.info rozmawia z dziennikarzem Cezarym Gmyzem.

Stefczyk.info: W Warszawie kolejna katastrofa budowlana związana z budową II linii metra. Zapadła się część ulicy na skrzyżowaniu Świętokrzyskiej i Szkolnej. Zawaleniem grozi jednej z bloków stojących obok.

Cezary Gmyz: Redakcja, w której pracuję, znajduje się w pobliżu budowy metra. Obecnie zaczynam się obawiać, że jej siedziba również będzie zagrożona. Co ktoś wbije łopatę na tej budowie, to mamy nieszczęście. Do tej pory na Powiślu odkryto nieznany wcześniej inżynierom i władzom Warszawy ciek wodny o nazwie Wisła. Teraz budowa zagroziła istnieniu kilku budynków w Warszawie. Jak tak dalej pójdzie to będziemy mieli do czynienia ze zniszczeniami, które zaczną przypominać to, co się działo po Powstaniu Warszawskim.

Kto zawinił w tej sprawie? To obciąża władze Warszawy?

W sposób oczywisty to obciąża władze Warszawy. Przecież za poprzednich ekip nie mieliśmy takich katastrof budowlanych. A w tym przypadku mamy do czynienia z wieloma błędami i wpadkami. One wynikają m.in. z działalności nadzoru budowlanego, który podlega powiatowi warszawskiemu, oraz złej działalności władz Warszawy.

Czy stołeczny ratusz może wycofać się z budowy metra, uznając, że to bezpieczniejsze?

Mam nadzieję, że budowa będzie kontynuowana, że doczekamy się II linii metra w Warszawie. Lepiej jednak, by zmieniły się władze Warszawy. Metro ma być również na Pradze, a Praga to obecnie jedna z nielicznych dzielnic Warszawy, które nie była mocno zniszczona w czasie II wojny światowej. Jak tak dalej pójdzie to możemy stracić oryginalną przedwojenną zabudowę w Warszawie.

Pana zdaniem Warszawiacy również uznają, że kolejne katastrofy to wina władz Warszawy?

Władze Warszawy wykazują się daleko idącą nieudolnością. Z jednej strony mamy do czynienia z katastrofami budowlanymi na budowie metra. Z drugiej strony warto pamiętać, że od czasów ponownego objęcia przez Hannę Gronkiewicz-Waltz stanowiska prezydent Warszawy mamy do czynienia z wieloma podwyżkami. Koszty życia w stolicy drastycznie rosną, rosną niebotycznie. Mieliśmy już podwyżki opłat za użytkowanie wieczyste, co sprawiło, że wiele osób ledwo wiąże koniec z końcem. Za chwilę będziemy mieli kolejną podwyżkę cen biletów komunikacji miejskiej. Słychać o podwyżkach opłat parkingowych. Warto więc się pozbyć najdroższej w historii prezydent Warszawy.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook