Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Gen. Błasikowi wyrządzono krzywdę

13.01.2012

Słowa przypisywane dotąd generałowi Błasikowi wypowiadał major Grzywna. Ta procedura odbywała się w sposób prawidłowy - mówi portalowi Stefczyk.info Cezary Gmyz.

Stefczyk.info: Z ekspertyzy krakowskiego instytutu wynika, że gen. Błasik nie wypowiedział przypisywanych mu dotychczas słów. Co oznaczają te doniesienia?

Cezary Gmyz: Po pierwsze należy stwierdzić, że obecnie wszyscy ludzie, którzy mówili o rzekomych naciskach gen. Błasika na załogę Tupolewa powinni się zwrócić do Pani Generałowej Ewy Błasik i ją przeprosić. To, co zrobiono z gen. Błasikiem, polskim wojskowym, to rzecz skandaliczna. On był przecież ofiarą nagonki. Kwestia rzekomej obecności generała w kabinie pilotów to jeden z elementów tych ataków. Pojawiły się przecież także doniesienia o kłótni gen. Błasika z mjr. Protasiukiem przed wylotem do Smoleńska. Potem okazało się, że takiej rozmowy nie było, co stwierdzono w raporcie Millera.

Były również skandaliczne doniesienia o alkoholu

W raporcie MAK rzeczywiście pojawił się zapis, że gen. Błasik miał we krwi 0,6 promila alkoholu. Jednak nie odkryto go w wątrobie. Po ekshumacji Zbigniewa Wassermanna wiemy, jaka jest rzetelność materiałów z Rosji. Obecnie mamy dowód, że to nie Błasik odczytywał dane z wysokościomierza, ale nawigator. To pokazuje, że całym Siłom Powietrznym wyrządzono wielką szkodę, przede wszystkim rodzinie śp. generała.

Czy ekspertyza krakowska pozostawia jakieś wątpliwości, czy mamy już pewność w tej sprawie?

Z całą pewnością wiemy, że słowa przypisywane dotąd generałowi Błasikowi wypowiadał major Grzywna. Ta procedura odbywała się w sposób prawidłowy. Wartości padają prawidłowe. To oznacza, że nie mamy żadnych dowodów na obecność gen. Błasika w kokpicie. Edmund Klich podtrzymuje, że generał był w kokpicie, ponieważ jego zwłoki znaleziono koło ciała nawigatora Artura Ziętka. Jednak w czasie katastrofy szczątki ludzkie przemieszczają się na duże odległości, a generał nie był przypięty pasami. Wiemy również, że kokpit uległ całkowitemu zniszczeniu. Nie wiem, więc skąd Klich bierze swoje wiadomości.

Ekspertyzy zadają kłam m.in. rządowemu raportowi ws. katastrofy

Tak, to zadaje kłam obu raportom. Zarówno temu przygotowanemu przez rosyjski MAK, jak również wynikom pracy komisji Jerzego Millera.

Czy minister powinien usłyszeć zarzuty w tej sprawie?

Nie wiem, czy takie powinien być skutek. Na pewno jednak należy ponownie powołać komisję badającą wypadki lotnicze, już w innym składzie. Obecnie należy skierować sprawę na zupełnie inne śledztwo i porzucić wątek o rzekomych naciskach na pilotów.

Ta sprawa może być symbolem patologii w śledztwie smoleńskim?

To jest obrazem całego śledztwa. Ono po tym, jak oddaliśmy śledztwo Rosjanom, śledztwo nie jest prowadzone dobrze. Zdaję sobie sprawę, że wśród śledczych, którzy zajmują się tą sprawą, są również rzetelni i uczciwi śledczy. Problem w tym, że oni musieli pracować na nierzetelnych materiałach.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook