Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Gabinet trwania

12.10.2012

O wyniku głosowania nad wotum zaufania dla rządu portal wPolityce.pl rozmawia z dziennikarzem, Cezarym Gmyzem.

Rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu. Czy to rozstrzygnięcie Pana dziwi?

Cezary Gmyz: To, że rząd Donalda Tusk otrzyma wotum zaufania, było oczywiste. Taka bowiem jest arytmetyka sejmowa. Warto jednak zwrócić uwagę na wynik głosowania. Koalicja ma 233 głosy. To jest wynik na krawędzi większości sejmowej. Rząd Donalda Tuska nie zyskał żadnych głosów nawet u swoich cichych sojuszników, czyli SLD i Ruchu Palikota. Te dwie partie są cichymi sojusznikami Donalda Tuska, choć w debacie sejmowej głośno go krytykowały. Ich działacze musieli się uwiarygodnić w oczach wyborców. Rząd otrzymał 233 głosy. Ten wynik nie daje pewność Tuskowi, że będzie on sprawował swój urząd do końca kadencji.

Dlaczego?

Czynniki, które powodują, że słabnie poparcie dla PO, nie znikną. One niestety będą narastać. Mówię niestety, ponieważ skutki tego będą bardzo bolesne dla Polaków. Kolejne podwyżki, drożyzna i kryzys gospodarczy to są sprawy, które w mojej ocenie są w stanie zmieść rząd Donalda Tuska w trakcie kadencji.

Wynik 233 głosy to zwycięstwo Tuska?

To jest zwycięstwo Donalda Tuska. Ale to jest zwycięstwo dla Polski pyrrusowe. Ten gabinet w mojej ocenie wyczerpał już swoje możliwości. Ostatnie sondaże pokazują, że widzą to również Polacy. To sprawia, że trwanie tego rządu jest dla Polski szkodliwe. Poważnie się zastanawiam, czy skoro nie można zmienić większości sejmowej, nie powinno dojść do puczu w samej Platformie. Donald Tusk pokrzykiwał również na swoich własnych działaczy, z konserwatywnego skrzydła. Być może sama PO powinna się zastanowić nad zmianą premiera. Ten gabinet jest bowiem nastawiony jedynie na trwanie, a nie na zmiany.

Co dalej z ofensywą PiSu? Co z wnioskiem o konstruktywne wotum zaufania?

Nie zakładałem, by profesor Piotr Gliński miał obecnie szansę zostać premierem. Wszystko wskazuje na to, że on nie ma szans na to, ponieważ posłowie koalicji nie będą zapewne głosować na korzyść opozycji. Jednak w mojej ocenie pomysł zgłaszania wniosku o konstruktywne wotum zaufania z prof. Glińskim miał na celu wypromowanie jego. Być może prof. Gliński będzie kandydatem na prezydenta w najbliższych wyborach. Przypomnijmy, że wybory prezydenckie i parlamentarne niemal się zbiegną. Gliński mógłby być naturalnym kandydatem PiSu i zmierzyć się z Bronisławem Komorowskim. On w tej chwili cieszy się zaufaniem, ale jest związany z PO i będzie tracił w sondażach. Wydaje się, że prof. Gliński może pokonać obecnego prezydenta.

Pojawiają się komentarze, że obecne głosowanie krzyżuje szyki PiSowskiej ofensywie.

Moim zdaniem to niczego nie krzyżuje. Obecnie PiS powinien skupić się na jednoczeniu środowiska, które walczy z polityką rządu. Ono składa się z PiSu, zwolenników Radia Maryja oraz "Solidarności". To jest bardzo silny sojusz. Należy scalać ten obóz. Niestety jedna z ostatnich wypowiedzi Piotra Dudy pokazuje, że rysy w tym obozie również się pojawiają.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook