Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Gabinet trwania

12.10.2012

O wyniku głosowania nad wotum zaufania dla rządu portal wPolityce.pl rozmawia z dziennikarzem, Cezarym Gmyzem.

Rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu. Czy to rozstrzygnięcie Pana dziwi?

Cezary Gmyz: To, że rząd Donalda Tusk otrzyma wotum zaufania, było oczywiste. Taka bowiem jest arytmetyka sejmowa. Warto jednak zwrócić uwagę na wynik głosowania. Koalicja ma 233 głosy. To jest wynik na krawędzi większości sejmowej. Rząd Donalda Tuska nie zyskał żadnych głosów nawet u swoich cichych sojuszników, czyli SLD i Ruchu Palikota. Te dwie partie są cichymi sojusznikami Donalda Tuska, choć w debacie sejmowej głośno go krytykowały. Ich działacze musieli się uwiarygodnić w oczach wyborców. Rząd otrzymał 233 głosy. Ten wynik nie daje pewność Tuskowi, że będzie on sprawował swój urząd do końca kadencji.

Dlaczego?

Czynniki, które powodują, że słabnie poparcie dla PO, nie znikną. One niestety będą narastać. Mówię niestety, ponieważ skutki tego będą bardzo bolesne dla Polaków. Kolejne podwyżki, drożyzna i kryzys gospodarczy to są sprawy, które w mojej ocenie są w stanie zmieść rząd Donalda Tuska w trakcie kadencji.

Wynik 233 głosy to zwycięstwo Tuska?

To jest zwycięstwo Donalda Tuska. Ale to jest zwycięstwo dla Polski pyrrusowe. Ten gabinet w mojej ocenie wyczerpał już swoje możliwości. Ostatnie sondaże pokazują, że widzą to również Polacy. To sprawia, że trwanie tego rządu jest dla Polski szkodliwe. Poważnie się zastanawiam, czy skoro nie można zmienić większości sejmowej, nie powinno dojść do puczu w samej Platformie. Donald Tusk pokrzykiwał również na swoich własnych działaczy, z konserwatywnego skrzydła. Być może sama PO powinna się zastanowić nad zmianą premiera. Ten gabinet jest bowiem nastawiony jedynie na trwanie, a nie na zmiany.

Co dalej z ofensywą PiSu? Co z wnioskiem o konstruktywne wotum zaufania?

Nie zakładałem, by profesor Piotr Gliński miał obecnie szansę zostać premierem. Wszystko wskazuje na to, że on nie ma szans na to, ponieważ posłowie koalicji nie będą zapewne głosować na korzyść opozycji. Jednak w mojej ocenie pomysł zgłaszania wniosku o konstruktywne wotum zaufania z prof. Glińskim miał na celu wypromowanie jego. Być może prof. Gliński będzie kandydatem na prezydenta w najbliższych wyborach. Przypomnijmy, że wybory prezydenckie i parlamentarne niemal się zbiegną. Gliński mógłby być naturalnym kandydatem PiSu i zmierzyć się z Bronisławem Komorowskim. On w tej chwili cieszy się zaufaniem, ale jest związany z PO i będzie tracił w sondażach. Wydaje się, że prof. Gliński może pokonać obecnego prezydenta.

Pojawiają się komentarze, że obecne głosowanie krzyżuje szyki PiSowskiej ofensywie.

Moim zdaniem to niczego nie krzyżuje. Obecnie PiS powinien skupić się na jednoczeniu środowiska, które walczy z polityką rządu. Ono składa się z PiSu, zwolenników Radia Maryja oraz "Solidarności". To jest bardzo silny sojusz. Należy scalać ten obóz. Niestety jedna z ostatnich wypowiedzi Piotra Dudy pokazuje, że rysy w tym obozie również się pojawiają.

Rozmawiał KL
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook