Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: Euro do zwrotu?

28.08.2012

To są całkiem świadome przestępstwa. Chodzi o wykorzystywanie środków do celów niezgodnych z prawem - mówi portalowi Stefczyk.info dziennikarz śledczy Cezary Gmyz.

Stefczyk.info: Mamy kolejną aferę w PO. Tym razem w Olsztynie. Media piszą, że urzędniczka decydująca o przyznaniu unijnych dotacji żądała wpłat na rzecz Platformy. Od tego uzależniała decyzje ws. przyznania środków. Nieprawidłowości z unijnymi funduszami to poważny problem?

Cezary Gmyz: Podejrzenia, że środki unijne, przyznane Polsce w ramach wielu funduszy, są źle wykorzystywane nie są nowe. To są gigantyczne środki, a dostęp do nich jest reglamentowany. Mimo tego patologie w tym obszarze się zdarzają. Prokuratura otrzymała niedawno zawiadomienie o przestępstwie na Podkarpaciu. Tam rolnicy mieli otrzymywać odszkodowania za zanieczyszczenie hodowli ogórków. Okazuje się, że pieniądze, jakie do nich trafiły, być może pochodzą właśnie z unijnej dotacji. Dodatkowo, środki mieli otrzymać jedynie ci, którzy byli związani z PSL. Ta sprawa będzie badana przez prokuraturę.

To poważna sprawa?

Są znacznie gorsze i poważniejsze. Wystarczy wspomnieć o sprawie informatyzacji. Realizujemy w Polsce kilkadziesiąt projektów informatycznych. Wiemy, że toczy się już w tej sprawie śledztwo. Wiele wskazuje na to, że Polska może być zmuszona do zwracania tych środków. To jest realna groźba. Część funduszy już musieliśmy oddać. Bowiem trafiały one do ludzi związanych z układem partyjno-rządowym. Wiemy, że tzw. infoafera zbliża się do finału. Ta sprawa nie skończy się postawieniem zarzutów jedynie pracownikom firm informatycznych. Macki sięgają znacznie wyżej. Zamieszani mogą być i kierownicy wielkich koncernów informatycznych i ludzie na wysokim szczeblu władz państwowych oraz dowodzący służbami specjalnymi.

Mówi Pan o zaniedbaniach, czy o celowym działaniu przestępczym?

Tu nie chodzi o błędy. W mojej ocenie mamy do czynienia z nadużyciami o charakterze systemowym. To są całkiem świadome przestępstwa. Chodzi o wykorzystywanie środków do celów niezgodnych z prawem. Problem w tym, że w wyniku ostatnich zmian w prawie bardzo trudno ścigać takie przestępstwa. Dokonano rozmontowania przepisów. Kilka lat temu można było ścigać niegospodarność. Obecnie nie ma już tego przepisu. Żeby kogoś ścigać za nadużycia trzeba się natrudzić. Z kodeksu karnego i kodeksu spółek handlowych zniknęły przepisy umożliwiające karanie niegospodarności. Jeśli nie było przy tym korupcji, trudno postawić komukolwiek zarzuty. Brakuje przepisów, co widać było przy sprawie Amber Gold. Prokurator Seremet mówił o tym, że przy rejestracji spółki trzeba komuś udowodnić zamiar działalności przestępczej. To jest niezmiernie trudne. Potrzebne są zmiany systemowe. Potrzebne przepisy znikały w ostatnich latach.

Konieczność zwrotu pieniędzy ze środków unijnych będzie bolesna dla Polski?

To może mieć niezwykle duże skutki. Motorem wzrostu gospodarczego w Polsce były przecież środki europejskie. Konieczność zwrotu tych pieniędzy będzie więc dla nas bolesna. To może się okazać zagrożeniem dla budżetu państwa. Może się skończyć powtórką z Grecji. Jeśli środki z UE okażą się wydawane w sposób niezgodny z prawem, ich zwrot spowoduje pogłębienie się kryzysu w kraju. To może nam zagrozić.

Rozmawiał Nal
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook