Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: ABW to państwo w państwie

05.12.2011

Zgodnie z decyzją premiera Donalda Tuska koordynowaniem służb specjalnych w Polsce ma się zajmować szef nowostworzonego MSW Jacek Cichocki. Pomysł ten w rozmowie z portalem Stefczyk.info komentuje Cezary Gmyz, dziennikarz śledczy „Rzeczpospolitej”:

W mojej ocenie osoba koordynująca pracę służb specjalnych jest potrzebna. Ona jest potrzebna, ponieważ brak koordynacji pracy służb może doprowadzić do tego, że służby podczas jakiejś akcji zaatakują się wzajemnie. Tego trzeba pilnować.

Jacek Cichocki, który był do tej pory sekretarzem kolegium ds. służb, nie miał w tym zakresie żadnych uprawnień. Kontrolę miał wykonywać bezpośrednio premier Donald Tusk. Jednak to nie funkcjonowało. Obecny pomysł, by usytuować koordynatora w MSW, zdaje mi się naturalny. Resortowi temu podlegają przecież służby policyjne oraz porządkowe. Uważam, że umieszczenie osoby koordynującej służby w MSW to dobry pomysł.

Choć miałem zastrzeżenia do Jacka Cichockiego jako sekretarza kolegium ds. służb, w mojej ocenie nie stanowi on zagrożenia jako koordynujący służby. Liczę, że jako zwierzchnik służb doprowadzi to tego, żeby ludzie, którzy nie powinni stać na czele służb, nimi nie kierowali. Nie widzę żadnych zapędów dyktatorskich w osobie Cichockiego.

Do tej pory problemem było to, że Krzysztof Bondaryk zbudował najsilniejszą służbę - ABW - tak, że działa ona jak państwo w państwie. Bondaryk nie podlegał nikomu i nie musiał się tłumaczyć. Liczę na to, że obecnie ze strony ministra będzie chęć intensywnego nadzorowania działalności szefa ABW. Liczę, że będzie aktywnie wykorzystywał swoje uprawnienia w tym zakresie.

Jacek Cichocki nie ma silnego zaplecza politycznego czy partyjnego. Jednak w przypadku człowieka służb to moim zdaniem zaleta, a nie wada. Osoba koordynująca służby nie powinna się kierować interesem partii tylko społeczeństwa. Oczywiście brak wsparcia może również być dla takiej osoby problemem, ale pamiętajmy, że MSW to nadal bardzo silny resort.

Mam nadzieję, że po podziale MSWiA na dwa resorty, szef MSW będzie miał czas na zajęcie się tym, czym powinien, czyli bezpieczeństwem państwa. On będzie obecnie posiadał kontrolę nad wszystkimi służbami w kraju, począwszy od policji, przez cywilne służby specjalne, po wojskowe służby. To naturalne miejsce dla takiej kontroli. Jedną z pierwszych rzeczy, które powinien zrobić Cichocki, jest odwołanie szefa BOR. Pozostawanie na stanowisku gen. Mariana Janickiego jest zagrożeniem dla państwa. Od kiedy objął dowództwo tej służby reprezentuje wysoki poziom niekompetencji. Oczekuje od ministra Cichockiego odważnych decyzji dot. służb. Oczekuję od niego, że weźmie służby „za pysk”.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka ]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook