Jedynie prawda jest ciekawa


Gmyz: ABW to państwo w państwie

05.12.2011

Zgodnie z decyzją premiera Donalda Tuska koordynowaniem służb specjalnych w Polsce ma się zajmować szef nowostworzonego MSW Jacek Cichocki. Pomysł ten w rozmowie z portalem Stefczyk.info komentuje Cezary Gmyz, dziennikarz śledczy „Rzeczpospolitej”:

W mojej ocenie osoba koordynująca pracę służb specjalnych jest potrzebna. Ona jest potrzebna, ponieważ brak koordynacji pracy służb może doprowadzić do tego, że służby podczas jakiejś akcji zaatakują się wzajemnie. Tego trzeba pilnować.

Jacek Cichocki, który był do tej pory sekretarzem kolegium ds. służb, nie miał w tym zakresie żadnych uprawnień. Kontrolę miał wykonywać bezpośrednio premier Donald Tusk. Jednak to nie funkcjonowało. Obecny pomysł, by usytuować koordynatora w MSW, zdaje mi się naturalny. Resortowi temu podlegają przecież służby policyjne oraz porządkowe. Uważam, że umieszczenie osoby koordynującej służby w MSW to dobry pomysł.

Choć miałem zastrzeżenia do Jacka Cichockiego jako sekretarza kolegium ds. służb, w mojej ocenie nie stanowi on zagrożenia jako koordynujący służby. Liczę, że jako zwierzchnik służb doprowadzi to tego, żeby ludzie, którzy nie powinni stać na czele służb, nimi nie kierowali. Nie widzę żadnych zapędów dyktatorskich w osobie Cichockiego.

Do tej pory problemem było to, że Krzysztof Bondaryk zbudował najsilniejszą służbę - ABW - tak, że działa ona jak państwo w państwie. Bondaryk nie podlegał nikomu i nie musiał się tłumaczyć. Liczę na to, że obecnie ze strony ministra będzie chęć intensywnego nadzorowania działalności szefa ABW. Liczę, że będzie aktywnie wykorzystywał swoje uprawnienia w tym zakresie.

Jacek Cichocki nie ma silnego zaplecza politycznego czy partyjnego. Jednak w przypadku człowieka służb to moim zdaniem zaleta, a nie wada. Osoba koordynująca służby nie powinna się kierować interesem partii tylko społeczeństwa. Oczywiście brak wsparcia może również być dla takiej osoby problemem, ale pamiętajmy, że MSW to nadal bardzo silny resort.

Mam nadzieję, że po podziale MSWiA na dwa resorty, szef MSW będzie miał czas na zajęcie się tym, czym powinien, czyli bezpieczeństwem państwa. On będzie obecnie posiadał kontrolę nad wszystkimi służbami w kraju, począwszy od policji, przez cywilne służby specjalne, po wojskowe służby. To naturalne miejsce dla takiej kontroli. Jedną z pierwszych rzeczy, które powinien zrobić Cichocki, jest odwołanie szefa BOR. Pozostawanie na stanowisku gen. Mariana Janickiego jest zagrożeniem dla państwa. Od kiedy objął dowództwo tej służby reprezentuje wysoki poziom niekompetencji. Oczekuje od ministra Cichockiego odważnych decyzji dot. służb. Oczekuję od niego, że weźmie służby „za pysk”.

not saż
[fot. PAP/Radek Pietruszka ]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 4. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 5. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 6. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook