Jedynie prawda jest ciekawa


GMO groźne dziś i dla przyszłych pokoleń

28.11.2012

„Wiele krajów europejskich rygorystycznie broni się przed uprawami roślin transgenicznych więc obawiam się, że ich nasiona już zostały upchnięte w Polsce. I jeśli prezydent podpisze ustawę, zaczną być sprzedawane.”

Senat zajmie się ustawą o nasiennictwie, przegłosowaną w Sejmie przez posłów PO i PSL, która dopuszcza w Polsce uprawę roślin genetycznie modyfikowanych. O tym jakie wiążą się z tym zagrożenia rozmawiamy z Anną Szmelcer z Koalicji Polska Wolna od GMO.

Stefczyk.info: Ulicami Warszawy przeszedł marsz przeciwniczek otwarcia Polski na uprawę roślin transgenicznych. Kobiety prowadziły przed sobą puste wózki. Co te wózki symbolizowały?

Anna Szmelcer: Chodzi o to, że rośliny transgeniczne same produkują pestycydy mające chronić je przed owadami. Te groźne toksyny – które po spożyciu takich roślin jak kukurydza MON 810 dostają się do organizmu człowieka - nie rozkładają się w żołądku. Udowodniły to badania przeprowadzone w Kanadzie. Mają silne właściwości rakotwórcze, zabijają komórki ludzkie. Inna odmiana roślin GMO daje im odporność na popularny środek chwastobójczy Roundup. Rolnik sieje więc roślinę, potem leje jeden, drugi, trzeci herbicyd siedemnaście razy. Wszystko ginie, a ta roślina rozwija się dalej. Tyle że herbicyd w niej pozostaje, a potem trafia na talerz. I tu jest klucz do tych symbolicznych wózków. Najbardziej wrażliwe na toksyny są komórki pępowinowe i łożyskowe. Jeśli kobieta zaczyna być w ciąży i je np. dużo soi transgenicznej, to może nawet nie wiedzieć, że nosiła w sobie dziecko, bo poroni. A jeśli doniesie ciążę do końca, to urodzi dziecko, które może być bardzo słabe i chore. W Argentynie, gdzie uprawia się bardzo dużo soi transgenicznej i szeroko korzysta się z Roundupu, rodzą się dzieci zdeformowane, ciężko chore, bez kończyn. Herbicydy bardzo szkodliwie działają też na ludzkie DNA, co niesie obawę o przyszłe pokolenia.

Czy takie zagrożenie pociąga za sobą nowa ustawa o nasiennictwie?

Jak najbardziej. Ustawa doprowadzi m.in. do tego, że na opakowaniach nasion nie będzie informacji czy zostały one genetycznie modyfikowane. Opozycja proponowała zapisy wprowadzające obowiązek zamieszczania takich informacji, ale niestety posłowie Platformy i PSL zawetowali to. Rolnicy nie będą więc nawet wiedzieli czym obsiewają pola. Wiele krajów europejskich rygorystycznie broni się przed uprawami roślin transgenicznych więc obawiam się, że  ich nasiona już zostały upchnięte w Polsce. I jeśli prezydent podpisze ustawę, zaczną być sprzedawane.

JKUB

 [fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook