Jedynie prawda jest ciekawa


Gluza: Trzeba przywrócić Żołnierzy Wyklętych historii

09.05.2013

Fundacja Niepodległości w partnerstwie z Fundacją Ośrodek Karta oraz Instytutem Pamięci Narodowej zainaugurowała Rok Żołnierzy Wyklętych. Ten ogólnopolski projekt ma za zadanie przybliżyć Polakom, zwłaszcza tym z młodszego pokolenia kim byli Żołnierze Wyklęci i dlaczego powinni na trwale znaleźć się w podręcznika historii na poczesnych miejscach. O Żołnierzach Wyklętych i lukach w pamięci u Polaków na ich temat rozmawiamy ze Zbigniewem Gluzą, prezesem Fundacji Ośrodka Karta.

Jak wygląda wiedza Polaków o Żołnierzach Wyklętych?

Jest ona wciąż mała, chociaż się bardzo poprawiła. Ostatnie dwa lata trochę przywróciły tę formację świadomości zbiorowej. Formację ludzi Polski niepodległej, broniący Polski i stający przeciw systemowi, który był bandycki, zbrodniczy, złodziejski itd.

To, że ten system zdołał takie odium na tej formacji zostawić i to się utrzymało tak długo w myśleniu społecznym, zwłaszcza w przekazie politycznym. Odnosi się wrażenie, że komunizm – także pogrobowo – bo naznacza swoich przeciwników i to przeciwników takich, którzy na szalę walki o Polskę rzucali absolutnie wszystko, bo zdawali sobie sprawę, że nie mają szansę zwyciężyć, a nikłe szanse przetrwać.

Odnoszę wrażenie, że teraz następuję bardzo dziwne zjawisko, tak jakby podział lat 40. XX wieku przenosił się na czasy współczesne. Jeśli ktoś tak traktuje tamtą historię, to znaczy, że nic z tego nie rozumie.

Przecież ci ludzie stanęli w obronie Polski i jej istoty. A to, że w czasach, gdy ci ludzie żyli i walczyli, dochodziło do popełniania jakichś czynów zbrodniczych, to jest to zupełnie oczywiste. Nie mogło być inaczej. Być może pojedynczy ludzie z tych formacji na pomnik nie zasługuje, natomiast cała formacja na ten pomnika jak najbardziej zasługuje.

Po co Rok Żołnierzy Wyklętych?

Chodzi o to, aby przywrócić normalne rozumienie tych spraw. Czyli traktowania podziemia powojennego jako składowej historii Polski i podstawowego elementu walki o Polskę niepodległą, skuteczną. To znaczy wtedy zwyciężyć nie mogli, ale jednak Polska jakąś niezależność, przynajmniej jako społeczeństwo, utrzymała. W latach 80. jakaś energia społeczna jednak była, aby się zetrzeć z komunizmem. Bez elementu walki Żołnierzy Wyklętych, mogłoby się to w ogóle nie zdarzyć. Jestem przekonany, że tło antykomunistyczne, antysystemowe, tło wierności oraz niepodległości Polski i to zostało.

Jak pan widzi zaangażowanie oficjalnych władz w obchody Roku Żołnierzy Wyklętych?

Bardzo dobrze, że Rok został w ogóle uchwalony. To dobro całej sceny politycznej. Tyle tylko, że teraz to się sprowadza do jednorazowego ukłonu. Po stronie państwa nie widać jednak specjalnego zaangażowania, a powinno go być więcej. Mam wrażenie, że władza uczestniczy w tej grze politycznej, o której już wspomniałem, to znaczy staje się stroną w polityce. Ponieważ uważa, że z hasłami, z transparentami idzie prawica, to w związku z tym oni traktują to jakby to było przeciw niej. Czas na to, aby zacząć traktować Żołnierzy Wyklętych jako normalny element historii.

Dodam jeszcze, że to, iż część żołnierzy podziemnej armii została w lesie po wojnie w momencie, gdy nadszedł komunizm. To jest znak, że nie poddaliśmy się. To w gruncie rzeczy jest tak, że oni obronili honor Polski. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO:

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook