Jedynie prawda jest ciekawa


Gluza: Trzeba przywrócić Żołnierzy Wyklętych historii

09.05.2013

Fundacja Niepodległości w partnerstwie z Fundacją Ośrodek Karta oraz Instytutem Pamięci Narodowej zainaugurowała Rok Żołnierzy Wyklętych. Ten ogólnopolski projekt ma za zadanie przybliżyć Polakom, zwłaszcza tym z młodszego pokolenia kim byli Żołnierze Wyklęci i dlaczego powinni na trwale znaleźć się w podręcznika historii na poczesnych miejscach. O Żołnierzach Wyklętych i lukach w pamięci u Polaków na ich temat rozmawiamy ze Zbigniewem Gluzą, prezesem Fundacji Ośrodka Karta.

Jak wygląda wiedza Polaków o Żołnierzach Wyklętych?

Jest ona wciąż mała, chociaż się bardzo poprawiła. Ostatnie dwa lata trochę przywróciły tę formację świadomości zbiorowej. Formację ludzi Polski niepodległej, broniący Polski i stający przeciw systemowi, który był bandycki, zbrodniczy, złodziejski itd.

To, że ten system zdołał takie odium na tej formacji zostawić i to się utrzymało tak długo w myśleniu społecznym, zwłaszcza w przekazie politycznym. Odnosi się wrażenie, że komunizm – także pogrobowo – bo naznacza swoich przeciwników i to przeciwników takich, którzy na szalę walki o Polskę rzucali absolutnie wszystko, bo zdawali sobie sprawę, że nie mają szansę zwyciężyć, a nikłe szanse przetrwać.

Odnoszę wrażenie, że teraz następuję bardzo dziwne zjawisko, tak jakby podział lat 40. XX wieku przenosił się na czasy współczesne. Jeśli ktoś tak traktuje tamtą historię, to znaczy, że nic z tego nie rozumie.

Przecież ci ludzie stanęli w obronie Polski i jej istoty. A to, że w czasach, gdy ci ludzie żyli i walczyli, dochodziło do popełniania jakichś czynów zbrodniczych, to jest to zupełnie oczywiste. Nie mogło być inaczej. Być może pojedynczy ludzie z tych formacji na pomnik nie zasługuje, natomiast cała formacja na ten pomnika jak najbardziej zasługuje.

Po co Rok Żołnierzy Wyklętych?

Chodzi o to, aby przywrócić normalne rozumienie tych spraw. Czyli traktowania podziemia powojennego jako składowej historii Polski i podstawowego elementu walki o Polskę niepodległą, skuteczną. To znaczy wtedy zwyciężyć nie mogli, ale jednak Polska jakąś niezależność, przynajmniej jako społeczeństwo, utrzymała. W latach 80. jakaś energia społeczna jednak była, aby się zetrzeć z komunizmem. Bez elementu walki Żołnierzy Wyklętych, mogłoby się to w ogóle nie zdarzyć. Jestem przekonany, że tło antykomunistyczne, antysystemowe, tło wierności oraz niepodległości Polski i to zostało.

Jak pan widzi zaangażowanie oficjalnych władz w obchody Roku Żołnierzy Wyklętych?

Bardzo dobrze, że Rok został w ogóle uchwalony. To dobro całej sceny politycznej. Tyle tylko, że teraz to się sprowadza do jednorazowego ukłonu. Po stronie państwa nie widać jednak specjalnego zaangażowania, a powinno go być więcej. Mam wrażenie, że władza uczestniczy w tej grze politycznej, o której już wspomniałem, to znaczy staje się stroną w polityce. Ponieważ uważa, że z hasłami, z transparentami idzie prawica, to w związku z tym oni traktują to jakby to było przeciw niej. Czas na to, aby zacząć traktować Żołnierzy Wyklętych jako normalny element historii.

Dodam jeszcze, że to, iż część żołnierzy podziemnej armii została w lesie po wojnie w momencie, gdy nadszedł komunizm. To jest znak, że nie poddaliśmy się. To w gruncie rzeczy jest tak, że oni obronili honor Polski. 

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO:

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook