Jedynie prawda jest ciekawa


Głównym wrogiem Tuska w UE został nagle Cameron

21.10.2012

O tym, jak premier Wielkiej Brytanii stał się wrogiem Donalda Tuska pisze Zbigniew Kuźmiuk.

Główna myśl przekazu z ostatniego szczytu w Brukseli jaką suflowali nam premier Tusk i wspierające go dzielnie media była mniej więcej taka: głównym wrogiem Polski na forum UE jest W. Brytania i szef jej rządu David Cameron.

Ba, w przekazie medialnym posunięto nawet do zbudowania jakiegoś zażartego konfliktu pomiędzy Tuskiem i Cameronem, do jakiego miało dojść podczas wieczornej części szczytu w dniu 18 października.

Oczywiście nic takiego nie miało miejsca, bowiem gdyby do tego doszło, mówiłyby i pisałyby o tym zagraniczne media (w tym w szczególności angielskie), a tam nikt się na ten temat, nawet nie zająknął.

Taka narracja jest budowana przez ekipę Tuska na użytek polskiej opinii publicznej, bo jak należy się spodziewać, z obiecanych przez Platformę w słynnych spotach wyborczych 300 mld zł, najprawdopodobniej będą nici i już teraz trzeba urabiać Polaków, że winnym tego stanu rzeczy jest Jarosław Kaczyński i Prawo i Sprawiedliwość.

Tak się bowiem składa, że w Parlamencie Europejskim posłowie Prawa i Sprawiedliwości zasiadają we frakcji Konserwatystów i Reformatorów razem z brytyjskimi konserwatystami z partii Camerona i w związku z tym, że W. Brytania na form Rady Europejskiej domaga się „małego” wieloletniego budżetu Unii, to właśnie Kaczyński ma ich przekonać, żeby od tego odstąpili.

Oczywiście Brytyjczycy chcą małego budżetu ale takiego samego budżetu chcą także Niemcy, Austriacy, Finowie, Holendrzy czy Luksemburczycy, a w tych krajach tak się składa rządzą partie, z którymi to właśnie Platforma jest w jednej frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim.

Trzeba sobie ponadto powiedzieć jasno, „mały” budżet UE na lata 2014-2020 czyli mniejszy o jakieś 100-150 mld euro o tego przedstawionego w czerwcu przez Komisję Europejską w wysokości 1033 mld euro, zostanie przeforsowany nie dlatego, że tak chce W. Brytania ale dlatego, że chcą tego Niemcy, Francja i jeszcze 10 innych płatników netto.

Odwracanie uwagi przez Tuska od stanowiska Niemiec w sprawie wielkości budżetu UE na lata 2014-2020, w sytuacji kiedy to właśnie z tym krajem związał swoją politykę na unijnym forum nasz dzielny premier, ma spowodować ucieczkę od odpowiedzialności, za to co się stanie w tej sprawie.

A dwa największe kraje w UE Niemcy i Francja doprowadzą do zmniejszenia tego budżetu, a zaoszczędzone środki przeznaczą na utworzenie budżetu dla krajów strefy euro czy też jak ma się to teraz nazywać, żeby nie budzić złych skojarzeń, nowego instrumentu finansowego dla krajów Południa Europy, wprowadzających trudne reformy strukturalne.

Niestety to zmniejszenie wpłynie na wielkość środków na politykę regionalną jakie Polska miała otrzymać na lata 2014-2020 i zamiast 80 mld euro (300 mld zł) będzie ich zapewne znacznie mniej.

Tusk zdaje sobie sprawę, że będzie to wielka kompromitacja jego polityki na unijnym form i dlatego znalazł już współodpowiedzialnych, a więc Camerona, pośrednio Prawo i Sprawiedliwość i Jarosława Kaczyńskiego.

To pokazuje jak dla walki wewnątrz kraju, można poświęcić polskie interesy w UE i niestety premier Tusk to robi.

Choć akurat Brytyjczycy powinni być dla nas sojusznikiem w UE, bo chcą pogłębienia wolnego rynku, poprzez choćby zniesienie wszelkich ograniczeń w przepływie usług, czy możliwie jak najmniejszej ingerencji Brukseli w politykę fiskalną poszczególnych państw członkowskich.

Niestety dla celów propagandowych uderza się w Brytyjczyków i Camerona, tak jest wygodniej dla krajowej ordynarnej propagandy, bo przecież nie można nazwać tego nawet PR-em.

Zbigniew Kuźmiuk

[Fot. Wikipedia]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook