Jedynie prawda jest ciekawa


Głosowanie w sprawie uboju rytualnego ponad podziałami

12.07.2013

Nasz koalicjant musi się zastanowić po co forsuje projekty źle przygotowane i z fałszywą argumentacją - mówi Andrzej Halicki, poseł PO, który zagłosował przeciw ubojowi rytualnemu.

wPolityce.pl: Spodziewa się pan jakichś reperkusji w klubie po dzisiejszym głosowaniu ws. uboju rytualnego? Pan był w tej grupie, która zagłosowała przeciw rządowemu projektowi, który w konsekwencji przepadł?

Andrzej Halicki: Nie, wręcz przeciwnie. Uważam, że prawo do decyzji związanej z własnym indywidualnym poglądem, z prawem do naciśnięcia tego, a nie innego guzika spowodowała większe zaufanie, lepsze morale w klubie, który teraz będzie jeszcze lepszą drużyną. Bo chyba nie jest najlepiej, kiedy tego rodzaju wymiana poglądów podlega jakiejś interpretacji i naciskowi. W gruncie rzeczy to było nie tylko głosowanie nad ochroną zwierząt ale i nad naszą wrażliwością. Decyzja premiera, decyzja przewodniczącego klubu o niewprowadzaniu dyscypliny, o indywidualnym podejściu do tego projektu wzmocniła - moim zdaniem - jedność klubu.

A jak chcecie ułagodzić koalicjanta, który nie kryje niezadowolenia z waszej decyzji?


Koalicjant musi się zastanowić po co forsuje projekty źle przygotowane i z fałszywą argumentacją.

Na czym polega ten fałsz?

Nie ma żadnych powodów ekonomicznych do wprowadzenia uboju rytualnego. O moralnych względach już nie mówię. Fałszywe też było zasłanianie się oczekiwaniem wspólnot religijnych, które wcale, jak się okazało, nie były zainteresowanie zapisem, który mógłby być pewnym kompromisem – a więc możliwością odbioru mięsa z uboju rytualnego na cele własne.

Przeciw ubojowi zawiązała się koalicja przebiegająca w poprzek tradycyjnych podziałów politycznych – na lewicę i prawicę, koalicję i opozycję. O czym to świadczy?

To świadczy o tym, że wrażliwość ludzka nie ma legitymacji partyjnej. To jest też element wychowania, kultury i czegoś, co nie jest do końca przekładalne na zachowania grupowe. Rzeczywiście ten sojusz był zupełnie w poprzek sali sejmowej. Inna kwestia, o której warto przy tej okazji wspomnieć, to budowanie pewnej świadomości. Uważam, że jest to pewien proces cywilizacyjny. Obserwujemy np w sklepach, że nie cieszą się już popularnością jajka od tzw. biednych kur, trzymanych bez ruchu - w klatkach. Te jajka mają tę samą wielkość, niższą cenę, ale ludzie ich nie kupują. Wolą kupić jajka od kur z wolnego wybiegu. Chociaż płacą za to więcej. Ta świadomość jest skutkiem pewnej wiedzy, pewnego oczekiwania dzieci, wychowania, edukacji. Myślę, że to jest ten postęp cywilizacyjny, o który chodzi -  żeby życie było lepsze.

rozmawiała Anna Sarzyńska
[fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook