Jedynie prawda jest ciekawa


Gloria victoribus! Zwycięzcom chwała!

01.08.2013

Nie raz w historii bywało, że pasmo zwycięstw prowadziło do klęski, a pasmo klęsk do zwycięstwa.

1. Powstańcem warszawskim był śp. mój stryj, Stanisław Wojciechowski, późniejszy wieloletni dyrektor warszawskiego liceum Rejtana. Walczył od pierwszego do ostatniego dnia. Nigdy nie miał poczucia klęski, wręcz przeciwnie, miał poczucie udziału w zwycięstwie.

2. Jest taka piosenka Wysockiego o bokserze, który walczył z mistrzem Krasnodaru Budkiejewem. Bił bohatera piosenki ten Budkiejew bez litości, gonił po ringu, powalał na deski raz po raz... aż tak tym biciem zmęczył się, że sam na deski padł!

W historii zamęczyło się własnym biciem wielu. Pyrrus, król Epiru, w zwycięskich bitwach całą armię stracił. Hannibal bił Rzymian raz po raz, pod Kannami z nich zrobił marmoladę – alet się biciem zmęczył i padł. I tylko słoni żal.

Napoleon... wygrał tyle bitew, że miejsca na ich wymienienie na paryskim Łuku brakuje, a przegrał właściwie tylko dwie – pod Lipskiem i pod Waterloo. No może trzy, jeszcze Berezyna. Bił, bił, aż zmęczył się tym biciem i padł. I tylko koni, i szwoleżerów naszych żal.

Niemcy w pierwszej wojnie też prawie wszystkie bitwy wygrali, albo w najgorszym razie, jak pod Verdun, zremisowali. Francuzów zapędzili w kozi róg, aż pod Paryż, Rosjan hen pod Smoleńsk – i co z tego? Zmęczyli się tym biciem i padli. Kapitulację podpisywali na linii frontu w Compiegne, skąd Paryż był w zasięgu dział.

3. I w naszej historii tak bywało, że pasmo zwycięstw prowadziło do klęski, a pasmo klęsk do zwycięstwa.

Pierwsza Rzeczpospolita wygrała większość bitew, To Szwedów pobiliśmy pod Kirchholmem, pod Oliwą, to znów Turkom spuściliśmy łomot pod Wiedniem i Chocimiem, o Krzyżakach pod Grunwaldem nie wspominam, a Rosjan biliśmy racławickimi kosami jeszcze w 1794 roku – i też co z tego? Zmęczeni zwycięstwami przegraliśmy państwo na 123 lata.

A niepodległość wróciła w 1918 roku po pasmie klęsk, po przegranych z kretesem powstaniach.

Wróg się zamęczył, już mu kajdan zabrakło, kibitek i turem.

4. Jeśli dziś ktoś mówi, że powstanie warszawskie to była klęską, odpowiem – jeśli klęska, to w każdym razie jedna z tych, które doprowadziły nas do zwycięstwa.

Od września 1939 roku ponosiliśmy w zasadzie same klęski. Od Westerplatte poczynając, przez Mławę, Bzurę, obronę Warszawy – wszędzie dostawaliśmy w skórę. Potem Hubal, liczne bitwy partyzanckie z przeważającymi siłami Niemców, wreszcie dramatyczne powstanie warszawskie, największy zryw wobec przeważających sił śmiertelnego wroga.

W każdym z tych miejsc, w każdym z tych starć,  niemiecki wróg miał nad nami ogromną przewagę. W każadym z tych starć rachunek sił uzasadniał ucieczkę, nie walkę. A jednak byli tacy, co walczyli i Niemcy musieli się z nami bić i męczyć. Dwa tysiące Niemców w walce z powstańcami zginęło, kilkadziesiąt tysięcy było wiązanych przez dwa miesiące w krwawej walce, brakowało ich Hitlerowi na innych frontach.

Fakt, dwieście tysięcy ofiar... ale rzezi Woli, tak jak rzezi wołyńskiej, nawet, po ogromnych wcześniejszych zbrodniach, nie sposób było sobie wyobrazić. Nikt też nie wie, czy gdyby Niemcy zwarli się z Rosjanami w mieście, ofiar byłoby mniej. Jedni i drudzy tłukli by Warszawę bez litości.

5. Pobili nas w Warszawie, ale się tym i innym biciem zmęczyli, aż padli.

Dlatego mówmy o powstańcach – Gloria victoribus! Zwycięzcom chwała!

Janusz Wojciechowski
[Fot. Muzeum Powstania Warszawskiego]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook