Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: Wspólnota polityczna potrzebuje symboli

16.04.2016

„Każda wspólnota polityczna potrzebuje symboli, potrzebuje upamiętniania, potrzebuje dialogu z własną pamięcią, bo inaczej nie jest w stanie przetrwać, a także nie potrafi się integrować.” - mówił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w „Sygnałach dnia” Jedynki Polskiego Radia, zapytany o rolę chrztu Polski.

Profesor Gliński zapytany o to jaką rolę odegrał chrzest Polski, a także o czym powinniśmy pamiętać podczas obchodów jubileuszu, odpowiedział: 

"Każda wspólnota polityczna potrzebuje symboli, potrzebuje upamiętniania, potrzebuje dialogu z własną pamięcią, bo inaczej nie jest w stanie przetrwać, a także nie potrafi się integrować. Są pewne rzeczy, które nas łączą, pewien system wartości, pewne wybory naszych przodków, bo one nas ukształtowały w wielorakim sensie, są po prostu istotne. Tożsamość jest także istotna, żeby odczuwać sens istnienia. Tak że takie rzeczy są bardzo ważne, żeby przypominać sobie, skąd jesteśmy, jakie to były wybory, dlaczego jesteśmy tak ukształtowani, co nas łączy. To był wybór cywilizacyjny wtedy dokonany przez Mieszka I, wybór wielowarstwowy, bo zarówno religijny, jak i państwowotwórczy, dzięki temu mogło powstać państwo Piastów. Także wybór, oczywiście, kulturowy i co do rozwoju społecznego. Wielki skok cywilizacyjny." - mówił wicepremier.

Panie profesorze, rozmawiamy o historii, rozmawiamy o wydarzeniach sprzed 1050 lat, a jak pan sądzi, za 50, za 100 lat, kiedy będą obchody kolejnej rocznicy, ciekawe, co wtedy będą mówić ci, których będziemy o to pytali, ot, choćby profesorowie.

Minister kultury przypomniał, że 50 lat temu obchody chrztu Polski, odbywały się w zdecydowanie innej atmosferze.

"Te obchody są także ważne jeszcze z innego powodu – że 50 lat temu w Polsce nie można było do końca tych obchodów organizować, był spór pomiędzy Kościołem a państwem, chociaż myślę, że tamte obchody sprzed 50 lat mimo wszystko wywarły olbrzymi wpływ na społeczeństwie. Jednak cała ta historia Cudownego Obrazu, pewnego bardzo ostrego konfliktu, nawet prześladowań, można powiedzieć, chyba integrowała Polaków jeszcze bardziej." - powiedział prof. Gliński, dodając:

"Teraz mamy możliwość jakby zorganizowania godnych obchodów, kiedy Kościół, państwo, cała polska wspólnota polityczna uczestniczy w tych obchodach"

Wicepremier mówił też o wartościach jakie wniosło chrześcijaństwo w naszą kulturę

„Chrześcijaństwo to przede wszystkim miłość bliźniego, prawda? To jest miłosierdzie. Badacze obyczajów i kultury, mówią, że głównym wyznacznikiem czy wymiarem cywilizacji, czy procesu cywilizowania się społeczeństw, państw, kultury w ogóle, przechodzenia od epoki bardziej okrutnej czy barbarzyńskiej właśnie do epoki wspólnot politycznych, które są bardziej cywilizowane, głównym wyznacznikiem jest zdolność do samoograniczenia, zdolność do, no właśnie, ludzi, społeczeństw, państw do samoograniczenia. To jest bardzo trudne. Chrześcijaństwo w tym pomagało.” - powiedział profesor.

kk/Jedynka Polskiego Radia

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook