Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: Wspólnota polityczna potrzebuje symboli

16.04.2016

„Każda wspólnota polityczna potrzebuje symboli, potrzebuje upamiętniania, potrzebuje dialogu z własną pamięcią, bo inaczej nie jest w stanie przetrwać, a także nie potrafi się integrować.” - mówił prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w „Sygnałach dnia” Jedynki Polskiego Radia, zapytany o rolę chrztu Polski.

Profesor Gliński zapytany o to jaką rolę odegrał chrzest Polski, a także o czym powinniśmy pamiętać podczas obchodów jubileuszu, odpowiedział: 

"Każda wspólnota polityczna potrzebuje symboli, potrzebuje upamiętniania, potrzebuje dialogu z własną pamięcią, bo inaczej nie jest w stanie przetrwać, a także nie potrafi się integrować. Są pewne rzeczy, które nas łączą, pewien system wartości, pewne wybory naszych przodków, bo one nas ukształtowały w wielorakim sensie, są po prostu istotne. Tożsamość jest także istotna, żeby odczuwać sens istnienia. Tak że takie rzeczy są bardzo ważne, żeby przypominać sobie, skąd jesteśmy, jakie to były wybory, dlaczego jesteśmy tak ukształtowani, co nas łączy. To był wybór cywilizacyjny wtedy dokonany przez Mieszka I, wybór wielowarstwowy, bo zarówno religijny, jak i państwowotwórczy, dzięki temu mogło powstać państwo Piastów. Także wybór, oczywiście, kulturowy i co do rozwoju społecznego. Wielki skok cywilizacyjny." - mówił wicepremier.

Panie profesorze, rozmawiamy o historii, rozmawiamy o wydarzeniach sprzed 1050 lat, a jak pan sądzi, za 50, za 100 lat, kiedy będą obchody kolejnej rocznicy, ciekawe, co wtedy będą mówić ci, których będziemy o to pytali, ot, choćby profesorowie.

Minister kultury przypomniał, że 50 lat temu obchody chrztu Polski, odbywały się w zdecydowanie innej atmosferze.

"Te obchody są także ważne jeszcze z innego powodu – że 50 lat temu w Polsce nie można było do końca tych obchodów organizować, był spór pomiędzy Kościołem a państwem, chociaż myślę, że tamte obchody sprzed 50 lat mimo wszystko wywarły olbrzymi wpływ na społeczeństwie. Jednak cała ta historia Cudownego Obrazu, pewnego bardzo ostrego konfliktu, nawet prześladowań, można powiedzieć, chyba integrowała Polaków jeszcze bardziej." - powiedział prof. Gliński, dodając:

"Teraz mamy możliwość jakby zorganizowania godnych obchodów, kiedy Kościół, państwo, cała polska wspólnota polityczna uczestniczy w tych obchodach"

Wicepremier mówił też o wartościach jakie wniosło chrześcijaństwo w naszą kulturę

„Chrześcijaństwo to przede wszystkim miłość bliźniego, prawda? To jest miłosierdzie. Badacze obyczajów i kultury, mówią, że głównym wyznacznikiem czy wymiarem cywilizacji, czy procesu cywilizowania się społeczeństw, państw, kultury w ogóle, przechodzenia od epoki bardziej okrutnej czy barbarzyńskiej właśnie do epoki wspólnot politycznych, które są bardziej cywilizowane, głównym wyznacznikiem jest zdolność do samoograniczenia, zdolność do, no właśnie, ludzi, społeczeństw, państw do samoograniczenia. To jest bardzo trudne. Chrześcijaństwo w tym pomagało.” - powiedział profesor.

kk/Jedynka Polskiego Radia

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 8. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook