Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: w Polsce zbliża się przełom

26.04.2013

„Coraz szersze grupy społeczne nie akceptują systemu, który dziś rządzi krajem.”

W Warszawie trwa kongres intelektualistów, polityków i przedsiębiorców, zainicjowany przez Instytut Sobieskiego. Przedsięwzięcie skupia elity, które nie godzą się z obecną sytuacją kraju. O konferencji rozmawiamy z prof. Piotrem Glińskim, współorganizatorem konferencji, który poprowadzi debatę  „Dokąd Polska zmierzać powinna?”

Stefczyk.Info: Kongres przebiega pod hasłem „Polska Wielki Projekt”. Jak pan ocenia perspektywę realizacji tego projektu?

Prof. Piotr Gliński: Myślę, że w Polsce zbliża się przełom. Coraz szersze grupy społeczne nie akceptują systemu, który w tej chwili rządzi krajem.

Jak można ten system zdefiniować?

Doszło do odtworzenia układu postkomunistycznego. Pierwszy układ postkomunistyczny trwał mniej więcej do afery Rywina. Następnie przewagę uzyskały dwie partie centroprawicowe. W momencie, kiedy jedna z nich stała się w zasadzie partią centrolewicową, która niemal jawnie weszła w koalicję ze spadkobiercami PZPR, odtworzona została wizja postkomunistycznej Polski okrągłostołowej. I taki układ sprawuje dziś władzę w Polsce.

Jakie są tego skutki?

Ta sytuacja jest niezmiernie zła dla Polski. Nieefektywny system sprawia, że jesteśmy bezbronni wobec groźnych zjawisk, z którymi mamy do czynienia. Kraj nie został przygotowany na kryzys. Chodzi nie tylko o spadek tempa wzrostu gospodarczego i olbrzymi wzrost bezrobocia. Mamy walący się system emerytalny i klęskę demograficzna, której w żaden sposób państwo nie przeciwdziała. Chodzi też o kwestie bezpieczeństwa energetycznego, a wręcz fizycznego, bo nasze zdolności obronne są praktycznie zerowe. Dochodzą do tego olbrzymie zagrożenia kulturowe i aksjologiczne, o których rzadko się mówi, a które są niezmiernie istotne. Erozja w sferze kultury i wartości spowoduje bowiem, że nasza wspólnota stanie się zupełnie bezbronna wobec zagrożeń i sytuacji kryzysowych w przyszłości.

Widzi pan szansę na zmianę?

Świadomość obecnego stanu rzeczy w coraz większym stopniu dochodzi do społeczeństwa. Widać to choćby po lokalnych wyborach i decyzjach demokratycznych. Mam tu na myśli Elbląg i Rybnik. Wielkie demonstracje dowodzą, że istnieje ruch społecznego sprzeciwu wobec sytuacji, która ma miejsce w Polsce. Powstaje sieć niezależnych, obywatelskich instytucji.

Czy kongres ma charakter jedynie intelektualny, czy też polityczny, w sensie konsolidowania elit, które kiedyś przejmą władzę?

Kongres jest debatą programową, w której prezentowane są osoby rzadko obecne w oficjalnym życiu publicznym. System rządzący dziś krajem nie jest zainteresowany rozmową chociażby z przedsiębiorcami. Hołubiona jest jedynie pewna licencjonowana grupa, która przez ponad 20 lat niszczy kraj. Pozostałych nie dopuszcza się do głosu. Kongres umożliwi wolną debatę. Ten wysiłek i dorobek intelektualny będzie można łatwo przekuć w program polityczny.

JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook