Jedynie prawda jest ciekawa


Gliński: w Polsce zbliża się przełom

26.04.2013

„Coraz szersze grupy społeczne nie akceptują systemu, który dziś rządzi krajem.”

W Warszawie trwa kongres intelektualistów, polityków i przedsiębiorców, zainicjowany przez Instytut Sobieskiego. Przedsięwzięcie skupia elity, które nie godzą się z obecną sytuacją kraju. O konferencji rozmawiamy z prof. Piotrem Glińskim, współorganizatorem konferencji, który poprowadzi debatę  „Dokąd Polska zmierzać powinna?”

Stefczyk.Info: Kongres przebiega pod hasłem „Polska Wielki Projekt”. Jak pan ocenia perspektywę realizacji tego projektu?

Prof. Piotr Gliński: Myślę, że w Polsce zbliża się przełom. Coraz szersze grupy społeczne nie akceptują systemu, który w tej chwili rządzi krajem.

Jak można ten system zdefiniować?

Doszło do odtworzenia układu postkomunistycznego. Pierwszy układ postkomunistyczny trwał mniej więcej do afery Rywina. Następnie przewagę uzyskały dwie partie centroprawicowe. W momencie, kiedy jedna z nich stała się w zasadzie partią centrolewicową, która niemal jawnie weszła w koalicję ze spadkobiercami PZPR, odtworzona została wizja postkomunistycznej Polski okrągłostołowej. I taki układ sprawuje dziś władzę w Polsce.

Jakie są tego skutki?

Ta sytuacja jest niezmiernie zła dla Polski. Nieefektywny system sprawia, że jesteśmy bezbronni wobec groźnych zjawisk, z którymi mamy do czynienia. Kraj nie został przygotowany na kryzys. Chodzi nie tylko o spadek tempa wzrostu gospodarczego i olbrzymi wzrost bezrobocia. Mamy walący się system emerytalny i klęskę demograficzna, której w żaden sposób państwo nie przeciwdziała. Chodzi też o kwestie bezpieczeństwa energetycznego, a wręcz fizycznego, bo nasze zdolności obronne są praktycznie zerowe. Dochodzą do tego olbrzymie zagrożenia kulturowe i aksjologiczne, o których rzadko się mówi, a które są niezmiernie istotne. Erozja w sferze kultury i wartości spowoduje bowiem, że nasza wspólnota stanie się zupełnie bezbronna wobec zagrożeń i sytuacji kryzysowych w przyszłości.

Widzi pan szansę na zmianę?

Świadomość obecnego stanu rzeczy w coraz większym stopniu dochodzi do społeczeństwa. Widać to choćby po lokalnych wyborach i decyzjach demokratycznych. Mam tu na myśli Elbląg i Rybnik. Wielkie demonstracje dowodzą, że istnieje ruch społecznego sprzeciwu wobec sytuacji, która ma miejsce w Polsce. Powstaje sieć niezależnych, obywatelskich instytucji.

Czy kongres ma charakter jedynie intelektualny, czy też polityczny, w sensie konsolidowania elit, które kiedyś przejmą władzę?

Kongres jest debatą programową, w której prezentowane są osoby rzadko obecne w oficjalnym życiu publicznym. System rządzący dziś krajem nie jest zainteresowany rozmową chociażby z przedsiębiorcami. Hołubiona jest jedynie pewna licencjonowana grupa, która przez ponad 20 lat niszczy kraj. Pozostałych nie dopuszcza się do głosu. Kongres umożliwi wolną debatę. Ten wysiłek i dorobek intelektualny będzie można łatwo przekuć w program polityczny.

JKUB

[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook